Historický let: Lidé znovu míří k Měsíci. Artemis II je na cestě
Po více než půl století se lidstvo znovu vydalo k Měsíci. V noci na dnešek odstartovala z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě raketa Space Launch System s lodí Orion a čtyřčlennou posádkou na palubě. Mise Artemis II má jediný cíl – obletět Měsíc a bezpečně se vrátit zpět na Zemi.
Start proběhl ve 0:35 středoevropského času a sledovaly ho diváci přímo na místě i online. Krátce před vzletem technici řešili drobné problémy s komunikací, ty se ale podařilo odstranit a nic tak nebránilo tomu, aby mise odstartovala hned na začátku vyhrazeného časového okna.
Necelých deset minut po startu se Orion dostal na oběžnou dráhu Země a oddělil se od nosné rakety. Odtud už pokračuje směrem k Měsíci, který obletí ve vzdálenosti zhruba 7400 kilometrů. Celá mise potrvá téměř deset dní.
Návrat po více než půl století
Na palubě jsou astronauti NASA Reid Wiseman, Victor Glover a Christina Kochová spolu s Jeremym Hansenem z Kanadské vesmírné agentury. Čtveřice se stane první lidskou posádkou od roku 1972, která zamíří k přirozené oběžnici Země. Během letu se dostane na nejvzdálenější místo od planety, kde kdy byl člověk, a nabídne pohled i na odvrácenou stranu Měsíce.
„Na tuto historickou misi berete s sebou srdce celého týmu Artemis, odvážného ducha amerického lidu i naděje nové generace,“ zaznělo během závěrečného odpočtu.
Satelity, data i obrana — technologické firmy i státy rozjíždějí ve velkém miliardové závody o dosud nepříliš využívaný prostor nad Zemí, který možná rozhodne o budoucnosti internetu, AI i geopolitiky.
Bitva o nízkou orbitu: Musk, Nvidia i státy sázejí miliardy na nový klíčový prostor nad Zemí
Zprávy z firem
Artemis II navazuje na úspěšný testovací let bez posádky z roku 2022. Program Artemis má ambiciózní cíl – vrátit astronauty na Měsíc, a to podle současných plánů v roce 2028.
Cesta k dnešnímu startu ale nebyla jednoduchá. Mise byla několikrát odložena kvůli technickým problémům, mimo jiné i kvůli úniku kapalného vodíku při tankování. Nakonec se ale vše podařilo a lidé se znovu vydali tam, kam se naposledy podívali před více než padesáti lety.
VYŠEL LETNÍ NEWSTREAM CLUB
Sázky na růst Česka se vyplácejí. Potvrzují to lidé různých oborů a zájmů, s nimiž se můžete potkat při čtení aktuálního vydání magazínu Newstream CLUB. Česko má totiž obří potenciál, který se daří čím dál více využívat. Platí to pro investory, globální i lokální firmy, ale také pro tuzemský realitní trh. Jak se na vlně zájmu svézt, poradí letní vydání magazínu.
Na obálce magazínu jsou sourozenci se Sara a Teo Sandevovi, kteří patří ke generaci, která už nemusí volit mezi původem a zemí, kde vyrostla. Ona jde hereckou cestou, on spojuje fotbal, studium a rodinný byznys. Oba ale dobře vědí, že jejich největší výhodou je právě mix českého zázemí a balkánských kořenů.
Aktuální vydání se věnuje právě sázkám na Česko z mnoha pohledů: z pohledu investorů drobných i institucionálních, ale i z pohledu lidí, kteří se snaží zemi posunout dál. K nim patří například Petr Dvořák, který shání soukromé prostředky na spolufinancování stavby nové pražské filharmonie, nebo investor Marek Dospiva.
Česko se také stává čím dál větším lákadlem pro zahraniční firmy, které zde mají vývojová centra. Důvodů je celá řada, ale klíčové jsou pro globální firmy tři věci: vhodná geografická poloha, bezpečnost, a hlavně silné technické zázemí, díky kterému tu mohou pracovat na nejpokročilejších inovacích.
To potvrzuje například šéf globální technologické společnosti Everpure Charlie Giancarlo, který působil v největších firmách světa, stál u zrodu internetu a nyní se věnuje datovým úložištím. Rozhovor s ním také přináší letní vydání magazínu Newstream CLUB.
A rostoucí zájem nadnárodních firem o možnost působit v Česku potvrzuje také Tomáš Partsch z CTP, který vysvětluje, jak se z Brna stává evropské Silicon Valley.
Dvanácté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji, distribuci zajišťuje Send. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na newstream.cz.