Reklama

Vydali jsme nový magazín!

Objednávejte zde

Elon Musk – multimiliardář, vizionář

Nejbohatší obyvatel země s majetkem přes 200 miliard dolarů. Zakladatel společností Space X a Boring Company, spoluzakladatel a bývalý investor společnosti PayPal, spoluzakladatel a dlouholetý šéf automobilky Tesla. Narodil se 28. června 1971 v Pretorii v Jihoafrické republice, americké občanství má od roku 2002. V 90. letech studoval ekonomiku a fyziku na Pensylvánské univerzitě, kde promoval v roce 1997 s bakalářským titulem. První start-up založil ve 24 letech pod názvem Zip2, který se společníky v roce 1999 firmu prodal za 307 milionů dolarů společnosti Compaq. V roce 2022 koupil sociální síť Twitter za 44 miliard dolarů (asi jeden bilion korun).

Tesla Cybertruck

Tesla Cybertruck je tu. Cena začíná od 1,4 milionu, Evropa má zatím smůlu

Vůz, který v listopadu roku 2019 vzbudil obrovské pozdvižení, je konečně připraven na cestu k prvním zákazníkům. Tesla Cybertruck v poslední listopadový den konečně sjede z výrobních linek. Na sociální síti X už první hotové kusy představil šéf automobilky Elon Musk. Cybertruck je prvním novým modelem, který automobilka představila od roku 2020. Tehdy začala zákazníkům dodávat Model Y. 

Přečíst článek
Bílý dům obvinil Muska z šíření antisemitismu a lží kvůli příspěvku na X

A zase ten Musk. Bílý dům ho tentokrát nařkl ze šíření antisemitismu a lží

Bílý dům obvinil amerického miliardáře Elona Muska, že v jednom z příspěvků na své sociální síti X šíří antisemitismus a nenávist. Agentura AP zároveň napsala, že se ze sítě stahují inzerenti v obavách, že se jejich reklamy objeví po boku pronacistického obsahu a nenávistných projevů obecně.

Přečíst článek

Zatraceně levná Tesla bude. Zatím se ale neví kdy

Tesla se pod tlakem čínských konkurentů nevzdává myšlenky vyrábět elektroauto, které by nebylo jen pro horních 10 tisíc. Lidový elektromobil by mohl vyjít na v přepočtu 600 tisíc korun, což je třetina průměrné ceny, za níž jde nyní v Evropě pořídit auto na baterky.

Přečíst článek

Muskův chatbot Grok je vtipkující rebel. A má i další mouchy

Elon Musk na síti X zpřístupnil v testovacím režimu omezenému počtu uživatelů chatbota využívajícího umělou inteligenci (AI) nazvaného Grok. Informovala o tom agentura Bloomberg.

Přečíst článek

Musk: Lidé díky umělé inteligenci nebudou muset pracovat. Ale ještě tam nejsme

S velkou mocí přichází i velká zodpovědnost. Slovy Spider-Manova dědečka by se dalo shrnout poselství globálního summitu o bezpečnosti umělé inteligence. Nedaleko Londýna o tom hovořili světoví politici, Elon Musk i Karel III. Výsledkem je první mezinárodní deklarace o přístupu k vývoji AI.

Přečíst článek
Satelitní síť StarLink společnosti SpaceX Elona Muska

Musk zapne v Gaze internet. Systém Starlink má pomoci humanitárním organizacím

Americký miliardář Elon Musk oznámil, že jeho satelitní komunikační systém Starlink poskytne své služby mezinárodně uznaným humanitárním organizacím v Pásmu Gazy. Informoval o tom izraelský deník The Times of Israel.

Přečíst článek
Miliardář a majitel sítě X Elon Musk

Musk popřel zprávy o tom, že chce síť X stáhnout z Evropské unie

Americký podnikatel Elon Musk popřel zprávu médií, že by mohl svou sociální síť X stáhnout z Evropské unie. O takovém záměru psal s odkazem na informovaný zdroj server Business Insider, který uvedl, že se Musk nechce podřídit unijnímu nařízení o digitálních službách (DSA). To internetovým společnostem mimo jiné nařizuje, aby mazaly nelegální obsah, jako jsou nenávistné příspěvky.

Přečíst článek

Stanislav Šulc: Elon Musk zpoplatněním Twitteru ukazuje cestu českému školství

Elon Musk ode dneška testuje revoluční novinku. Ve dvou zemích budou muset uživatelé platit 1 dolar ročně. Za to nedostanou vůbec nic, kromě toho, že budou moci zcela normálně „tweetovat“. Jde o symbolickou částku, která Muskovi vynese hodně peněz. Totéž by přitom mělo zkusit i české ministerstvo školství u vysokoškoláků.

Přečíst článek
Síť X testuje dolarové předplatné, zpoplatní užívání i základních funkcí, jako je "lajk"

Lajkujete příspěvky? Zaplaťte. Síť X testuje dolarové předplatné

Pod vedením Elona Muska sociální síť X nevzkvétá, ba naopak. Potýká se s dezinformačními kauzami, obřím propadem inzerce i odlivem uživatelů. Na pozadí toho všeho se firma rozhodla symbolicky zpoplatnit užívání i základních funkcí. Údajně v boji proti robotům.

Přečíst článek
EU vyzvala Muska, aby v souvislosti s válkou v Izraeli zakročil proti dezinformacím na X

EU vyzvala Muska, aby v souvislosti s válkou v Izraeli zakročil proti dezinformacím na X

Eurokomisař pro vnitřní trh Thierry Breton vyzval v úterý majitele sociální sítě X, Elona Muska, aby zakročil proti dezinformacím, které se na ní šíří v souvislosti s konfliktem mezi Izraelem a palestinským radikálním hnutím Hamás, uvedla agentura Reuters, podle níž dal komisař Muskovi 24 hodin na reakci.

Přečíst článek
Tesla Model X

Akcie Tesly klopýtly. Můžou za to slabší prodeje v Číně

Tesla čelí plíživému problému. Klesají jí prodeje na jednom z hlavních trhů - v Číně. Světová jednička mezi výrobci elektromobilů tam v září prodala meziročně o 11 procent méně elektroaut. A investoři to nenechali bez povšimnutí. Akcie Tesly ztrácejí kolem dvou procent.

Přečíst článek
Reklama

News box

Pokud Česká národní banka sníží do konce roku úrokové sazby, učiní tak pomalu a rozvážně a bude dál chránit ekonomiku před inflací. Poslancům z rozpočtového výboru to řekl guvernér ČNB Aleš Michl. Nejbližší měnové zasedání Bankovní rady ČNB, kde se bude jednat o sazbách, se očekává 21. prosince. Číst více

Meziroční pokles tržeb v maloobchodě 🛒 v říjnu zmírnil, reálně tržby poklesly o 1,4 procenta, meziměsíčně vzrostly o 0,6 procenta. Vyplývá to ze statistik ČSÚ. 

Číst více
Minimální mzda by měla od ledna vzrůst 📈 o 1600 korun na 18 900 korun. Do pár let by se měla ustálit na 45 procentech průměrné mzdy. Od roku 2025 by se měla začít zvedat podle vzorce, který upraví zákoník práce. Zvýšit by se měly celkem čtyři z osmi stupňů zaručených mezd, uvedl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Návrh projedná příští týden vláda. Číst více
Členové amerických hereckých odborů schválili dohodu s filmovými 🎞 studii, která ukončila čtyřměsíční stávku v Hollywoodu. S tříletou smlouvou souhlasilo 78 procent odborářů, uvedla agentura AP. Herecký protest spolu se stávkou scénáristů letos ochromily americký zábavní průmysl. Číst více
V pařížské pobočce aukční síně Sotheby's se dnes večer bude dražit rozměrný surrealistický obraz 🖼 českého malíře 🖌🎨 Jindřicha Štyrského Trauma zrození. Jeho cena se odhaduje až na pět milionů eur (více než 120 milionů korun).  Číst více
Od dnešního poledne bude v pražském kostele Maltézských rytířů Panny Marie pod řetězem na Malé Straně vystavena rakev bývalého šéfa diplomacie, poslance a senátora Karla Schwarzenberga. Veřejnosti bude místo přístupné do 22:00 a následně ve stejný čas ve čtvrtek a v pátek. 
USA přidaly na sankční seznam 7️⃣ Bělorusů a 1️⃣1️⃣ běloruských společností včetně státních firem, které podporují režim Alexandra Lukašenka a ruskou válečnou kampaň. Na svém webu to oznámilo americké ministerstvo financí. Postihy se týkají společností z oblasti elektroniky, zpracovatelského průmyslu nebo obrany. 
Prodej nových elektromobilů 🔌🚗 v Česku se vyrovná odbytu vozů s konvenčními spalovacími motory v roce 2032, což je zhruba o čtyři roky později, než se prodejní křivky protnou v Evropě. Vyplývá to z nové prognózy Škody Auto. Firma chce do roku 2030 dosáhnout 70procentní podíl elektromobilů na celkových prodejích v Evropě. Letos se v Česku prodá asi 220 tisíc nových osobních aut, z toho budou elektromobily tvořit zhruba 3️⃣ procenta.
Reklama
Reklama
Doporučujeme