Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Nová dominanta Jihlavy. Tamní „koloseum“ bude konkurovat nejlepším halám v Evropě

Multifunkční aréna v Jihlavě vyšla na dvě miliardy korun.
Se svolením Skyworker, Pavel Barták
Petra Nehasilová

Jihlava se bude co nevidět pyšnit jednou z nejmodernějších multifunkčních arén. Záměrně vyrostla v centru města, na místě původní sportovní haly.

Nová Horácká aréna v Jihlavě je pod střechou a na podzim by mohla přivítat první návštěvníky. Zájem o ni je již nyní, pět měsíců před otevřením je vyprodána většina skyboxů. Multifunkční hala má sloužit sportu, na příští rok ji vytěží převážně domovská Dukla, i kultuře, koncertům či známému filmovému festivalu.

„Velké projekty, jako je tento, nemohou sloužit pouze jedinému účelu – měly by obohacovat své okolí, podporovat ekonomickou a sociální dynamiku,“ vysvětluje princip multifunkčního návrhu architekt Ondřej Chybík.

Jihlavské koloseum vyjde na dvě miliardy korun

Zachování lokality arény v centru Jihlavy bylo jedním ze zásadních rozhodnutí města. Projekt se díky němu vymyká trendu přesouvání velkých sportovních staveb na periferie. „Pro město Jihlava jde svým rozsahem o mimořádně velký a náročný projekt, který reflektuje význam bohaté hokejové historie týmu Dukla Jihlava. Stejný význam návrh arény přiřkl pořádání kulturních, sportovních a společenských akcí všeho druhu nad rámec ledových sportů. Areál se tak v tom nejlepším slova smyslu stává moderním krajským ´koloseem´,“ přibližuje stavbu jihlavský radní David Beke.

Vedle města Jihlava do výstavby arény investoval i Kraj Vysočina a Národní sportovní agentura. Předpokládaný rozpočet dosáhl 1,9 miliardy korun bez DPH.

Ondřej Chybík, architekt

Chuť stavět v Česku je, finance taky. Projekty ale dusí legislativa, říká architekt

Brněnské architektonické studio Chybík+Kristof vzniklo před 12 lety. Na svém kontě má řadu realizací a také prestižních ocenění. Například za projekt českého pavilonu na EXPO v Miláně získali bronzovou medaili za architekturu. A právě tuto realizaci, stejně jako návrh dřevěného sídla státního podniku Lesy České republiky (LČR), se kterým vyhráli mezinárodní soutěž, považuje jeden ze zakladatelů ateliéru, Ondřej Chybík, za přelomovou. Jeho padesátičlenný tým se nyní podílí například na návrhu ostravského mrakodrapu, soutěží i pražskou filharmonii na Vltavské. Chybík volá nejenom po změně legislativy, ale i po tom, aby česká společnost víc naslouchala názoru architektů.

Přečíst článek

Běžecká dráha na střeše

Pro koncerty a obdobné kulturní akce nabízí nová aréna 7450 míst na stání. Pojme 5750 fanoušků na hokejové utkání a zároveň může hostit až 1 200 osob v rámci výstavního či veletržního uspořádání. Kromě zázemí pro bruslařské a halové sporty nabízí také výjimečnou atletickou běžeckou dráhu nejen pro profesionální sportovce, ale rovněž pro veřejnost. Architekti ji umístili na střechu.  

Mimo hlavní stadion přináší projekt i nové funkční celky - nárožní budova integruje sportovní obchod s fanshopem, síň slávy, ubytování, pivnici, fitness centrum a víceúčelovou tělocvičnu v nejvyšším patře s výhledem na město.

Celkově se projekt skládá ze čtyř částí: dvou novostaveb – arény a nárožního multifunkčního objektu, a dvou původních budov, které prošly částečnou revitalizací a napojením na nové objekty. Mezi budovami tak vzniká velkorysé stupňovité prostranství, které slouží jako přirozené propojení se sousední fakultní budovou.

„Důležitým aspektem návrhu je jeho propojení s bezprostředním okolím. Prosklená část multifunkční arény je v úrovni chodce, což přirozeně vtahuje kolemjdoucí do dění – umožňuje pohled na tréninky, zápasy i kulturní akce. Skleněná fasáda v přízemí propojí arénu s přilehlým parkem i budovou fakulty, přičemž město se v rámci revitalizace rozhodlo obnovit i samotný park Smetanovy sady,“ uzavírá Jiří Richter, hlavní architekt projektu z ateliéru CHYBIK + KRISTOF.

Proměna továrny Chirana v Modřanech

Továrna Chirany v Modřanech se promění na lofty. Ceny těch menších začínají na šesti milionech

Tovární budova Chirana v Modřanech se začala měnit. Vzniknout v ní má 133 loftových bytů různých velikostí a dispozic. Proměnu pro COOPERA Development, což je joint venture KKCG Real Estate Group a Alma Development, navrhlo studio QARTA Architektura.

Přečíst článek

Fotbalový stadion v Plané u Českých Budějovic

V jihočeské vesnici si postavili fotbalový svatostánek. Zaplatili za něj rekordní částku

Kostel, hospoda a fotbalové hřiště patří ke každé vesnici. Stejně jako k Plané u Českých Budějovic, kde ale vesnický „fotbalák“ povýšili na moderní sportoviště s novou tribunou i zázemím.

Přečíst článek

Speciál Realitní Club

Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části –  webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu. 

  • Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
  • Komerční reality: kanceláře, coworking;
  • Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
  • Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.

Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry. 

Témata související s realitami:

Související

Bez reklamy či trdelníků? Z Hradu zmizí nevkusná reklama, nový manuál si všímá i veřejných toalet

Přečíst článek
Hlavním cílem rekonstrukce bylo přetvořit stávající prostor bytu na dispozici 3 + kk.

Jak z malého bytu udělat větší? Architektka si s tím ve vinohradském činžáku poradila skvěle

Přečíst článek
Doporučujeme