
Nové náměstí, lavičky i stromy. Tak už za pět let bude vypadat tržnice v Holešovicích
EnjoyPražská tržnice v Holešovicích se změní podle návrhu architektonického studia Perspektiv, které se svým návrhem vyhrálo mezinárodní architektonickou soutěž.
Pražská tržnice v Holešovicích se změní podle návrhu architektonického studia Perspektiv, které se svým návrhem vyhrálo mezinárodní architektonickou soutěž.
Inflace a zdražování stavebních materiálů bude ovlivňovat v letošním roce i tuzemský stavební průmysl a architekturu. Podle architektky Jany Mastíkové ale může mít tento vývoj i pozitivní dopad - změnu myšlení a přístupu. „Architektura má být střízlivá a zejména má dobře sloužit. Jde o užité umění, je to řemeslo, není to osobní exhibice za každou cenu,” říká v rozhovoru Mastíková.
I s minimálním rozpočtem lze přeměnit panelákový byt tak, aby nabídl pohodlné a především výjimečné bydlení.
Nevelká dřevěná chatka vznikla na základech původní, kterou zdědil současný majitel po dědečkovi. Novostavba, opět ze dřeva, má asociovat loď. Stojí totiž u Vranovské přehrady, na zalesněném svažitém pozemku blízko vodní hladiny.
Stejně jako v mnoha dalších oborech jsou i v architektuře dneška zcela zásadní otázky udržitelnosti. A možností, jak stavět s respektem k přírodě, je využití dřeva. Neustálé inovace stavebního procesu také umožňují využití tohoto materiálu i pro gigantické objekty, včetně společenských a kulturních budov.
Vila „Casa Fly“ od slovenských architektů ze studia Beef se stylově vznáší ve vilové zástavbě na Mallorce. Majitelům nabízí veškeré vymoženosti moderního bydlení, přitom je plně v souladu s místní tradicí.
Funkcionalistická teplárna od architekta Dušana Jurkoviče je jednou z mála dochovaných industriálních památek v Bratislavě. Po tříleté rekonstrukci pod taktovkou Studia Perspektiv se průmyslový objekt proměnil na moderní coworkingové centrum.
Moravskoslezský kraj láká na jógu. V rámci rozvoje regionu tam dosud vzniklo pět dřevěných konstrukčně jednoduchých přístřešků – takzvaných Yogapointů.
Ticho, klid a výjimečný výhled nabízí experimentální dřevostavba na pohraničním opevnění ve Vratěníně na Znojemsku. Experimentální, protože její autor, architekt Jan Tyrpekl, se snažil minimalizovat náklady.
Zadání investorů směrem k architektům ze studia SEENA znělo jasně: „Rodinný dům. Pokud se dá na pozemku vůbec něco postavit“. Místo, na němž dnes dům stojí i s vinným sklípkem a zahradním domkem, totiž není příliš rozlehlé, a navíc má i náročný svažitý terén.
Nejen ve Skandinávii, i v Česku má saunování silnou tradici. Její kořeny sahají již do doby panování Václava IV. – zlaté éry středověkého lázeňství. A stejně je tomu v případě lázeňských domů, které byly na našem území spojovány s kvalitní architekturou. Českou cestu architektonicky zajímavých saun bezpochyby prošlapává i studio H3T.