Jak stavět byty pro policisty a sestřičky? V Americe je dobrý vzor

Před patnácti lety se právník Ondřej David, majitel významné pražské právní kanceláře DBK začal rozhlížet na Floridě po možnostech výstavby bytů. Létal tam s manželkou na dovolené, sledoval potenciál. Jisté zkušenosti s výstavbou již měl z Česka. A nakonec se rozkročil v Americe.
David je podnikavý člověk, takže ani na dovolené ve Spojených státech neztrácel čas. „Začal jsem se zajímat, jestli by čas nešel využít efektivněji i ve Spojených státech,“ říká. Za oněch patnáct let vybudoval na Floridě šest velkých rezidenčních projektů. Jeden z nich za sedmdesát milionů dolarů prodal, ostatní pronajímá.
„Slovo dalo slovo, seznámil jsem se s místními developery.“ Začal investicí do dvanácti rodinných domů. Postupem času se celá aktivita vypracovala tak, že firma buduje nájemní byty, které pronajímá. Část nabízí osobám pracujícím ve službách, což jsou třeba sestřičky nebo policisté, Je to podobný model, který se nyní rozvíjí v Praze. V USA to ovšem vymysleli dříve.
Realitní trh se po pár letech stagnace spravil, říká Tomáš Jelínek, generální ředitel realitní společnosti Century 21. Trpěli jsme, ale vše se vrátilo do zaběhnutých kolejí. Nabídka je nyní solidní, a také poptávka je velká. Jelínek věří, že letos nedojde na realitním trhu k žádným výkyvům. „Chtělo by to pár let normálního života, i toho realitního.“
Tomáš Jelínek: Malé byty budou dál zdražovat. V cizině je hitem Albánie
Reality
„Za nájem by neměla čtyřčlenná rodina platit za rok víc než třicet procent jejího příjmu,“ říká David. O takové bydlení je podle Davida v Americe ohromný zájem, a proto se také vyplácí ho stavět. Rozdíl proti Evropě je, že Amerika přenáší povinnost na soukromého developera. „Není to zadarmo. Ve Spojených státech je to tak, že když chcete stavět jakýkoliv projekt, musíte platit poplatky, které mají dopad v dané oblasti na infrastrukturu.“
Ve Spojených státech to ovšem funguje tak, že se město vzdá těchto poplatků, když developer nechá nějaký podíl svých bytů, třeba dvacet procent, pro potřeby města.
SAB Finance, která je jedním z největších zprostředkovatelů devizových obchodů v Česku a kterou vlastní zlínský podnikatel Radomír Lapčík, má za sebou rekordní rok. Zisku před zdaněním přesáhl 323 milionů korun. Mezi akcionáře na dividendách rozdělí 194,1 milionu korun.
Lapčíkova SAB Finance má rekordní zisk. Na dividendách vyplatí přes 194 milionů
Zprávy z firem
Zmenšování bytů je nezastavitelný trend, kterému se věnuje jarní edice magazínu Realitní Club, který vydává Newstream. Na západě populární mikrobyty se v Česku stávají realitou. A to především kvůli extrémnímu nárůstu ceny za metr čtvereční. Důvodů je ale více.
Vychází jarní číslo magazínu Realitní Club, tématem jsou mikrobyty
Reality
Speciál Realitní Club
Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části – webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu.
- Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
- Komerční reality: kanceláře, coworking;
- Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
- Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.
Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry.
Témata související s realitami:
- inflace v Česku i ve světě
- vše kolem hypotečního trhu
- co se děje na investičním trhu?