Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Vlček: Dostavba Dukovan bude v dalších 15 letech financovaná z rozpočtu státu

Lukáš Vlček
profimedia.cz
 ČTK

Náklady na výstavbu dvou nových jaderných bloků elektrárny v Dukovanech zatíží na dalších zhruba 15 let státní rozpočet. Poprvé by se v rozpočtu státu mohly projevit v roce 2026 nebo 2027. Stát má připravené smlouvy o smlouvách budoucích, které mají českým firmám zajistit 30 procent zakázek. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekl ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN).

 Finální smlouva s korejskou KHNP, kterou má firma se státem podepsat ve středu 7. května, však garanci subdodávek pro české firmy neobsahuje. Podle Vlčka při podpisu smlouvy s KHNP budou ale také připraveny smlouvy o smlouvách budoucích pro české firmy.

Stavba nových jaderných bloků v Česku by měla být největší tuzemskou zakázkou. Náklady při aktuálně preferované výstavbě dvou reaktorů v Dukovanech jsou při současných cenách 400 miliard korun. První blok v Dukovanech by měl být hotový v roce 2036.

Premiér Petr Fiala a šéf ČEZ Daniel Beneš v jaderné elektrárně Dukovany

Fiala: ČEZ podepíše 7. května smlouvu s Korejci na nové Dukovany

Finální dohodu s korejskou KHNP na dostavbu dukovanských jaderných bloků chce vláda podepsat za týden 7. května. Na tiskové konferenci po dnešním jednání vlády to uvedl premiér Petr Fiala (ODS).

Přečíst článek

"Státní rozpočty budou muset počítat v dalších zhruba 15 letech s realizací tohoto projektu právě v situaci, kdy český stát přebírá 80 procent vlastnictví na projektu Elektrárny Dukovany II," řekl dnes v pořadu Vlček. Společnosti ČEZ má zůstat 20procentní podíl. Stát má podle Vlčka pro projekt připravený finanční kalendář. V následujících čtyřech letech počítá s dalšími projekčními pracemi tak, aby mohla začít samotná výstavba jaderných bloků, dodal.

Místopředseda poslaneckého klubu ANO Patrik Nacher dostavbu Dukovan vítá. V pořadu však kritizoval absenci garance subdodávek pro české firmy ve finální smlouvě přímo s korejskou KHNP. Diskutovaných 30 procent považuje za nedostatečné. Podle ekonomky Markéty Šichtařové (Svobodní s SPD) nové jaderné bloky pouze nahradí stávající bloky, které dosluhují, pokud nebude jejich životnost nějak prodloužena. Dostavba Dukovan podle ní ceny energií nezlevní.

Premiér Petr Fiala a šéf ČEZ Daniel Beneš v jaderné elektrárně Dukovany

Americká technologie, korejská tvář. Dukovanský tendr století je plný háčků

Korejská společnost KHNP získala v Česku jeden z největších jaderných kontraktů v Evropě. S každým dalším dnem je ale stále jasnější, že tato výhra s sebou nese značná rizika. Geopolitická závislost na USA, minimální podíl českých firem, právní nejistota, nejasné financování, chybějící evropské reference – to vše činí z Dukovan velmi ošemetnou zakázku.

Přečíst článek

Podle Vlčka budou při podpisu smlouvy s KHNP připraveny také smlouvy o smlouvách budoucích pro české firmy, například na turbínový ostrov. "Jsme na té hranici 30 procent," dodal Vlček. Další zakázky podle něj českým firmám zajistí navazující projekty. "V regionu Třebíčska jsou v realizaci dopravní stavby, investice za zhruba 15 miliard korun, na kterých se primárně budou podílet a podílí už dnes české firmy," řekl Vlček. Celkový cíl zapojení tuzemských podniků ve výši 60 procent z celého projektu přitom považuje za reálný a dosažitelný.

Podpisu smlouvy s Korejci ve středu 7. května by podle Vlčka už nemělo nic bránit. Francouzská společnost EDF přitom podala u Krajského soudu v Brně žalobu proti rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který zamítl její námitky k jadernému tendru na nové bloky v Dukovanech. "Nemám informaci o tom, že by tam mělo být nějaké ohrožení nebo zpoždění," uvedl Vlček.

O výstavbě dvou nových jaderných reaktorů rozhodla vláda loni v červenci. Dala přednost nabídce korejské KHNP před nabídkou EDF. Dalšího uchazeče, společnost Westinghouse, ze soutěže vyřadila už dříve.

Související

Jaderná elektrárna Dukovany

Dalibor Martínek: Čeká se na smlouvu o Dukovanech. Vítězové jsou dva, Češi to nejsou

Přečíst článek
Doporučujeme