Reklama

Krok zpět a další ztracený rok. Tak hodnotí architekti a developeři Bartošův návrh stavebního zákona

Takto probíhá výstavba nové čtvrti na Smíchově.
Petra Jansová/Newstream.cz
Petra Jansová

Novela stavebního zákona z pera současného ministerstva po místní rozvoj (MMR) sklízí kritiku odborné obce. Strhala ji nejenom Komora architektů, ale i developeři.

Reklama

„V porovnání s komplexní rekodifikací, která byla přijata v loňském roce, dopadl nový materiál doslova jak sedláci u Chlumce. Nelze ho nazvat jinak, než debaklem ministra Bartoše a jeho úředníků,“ říká Tomáš Kadeřábek, ředitel Asociace developerů České republiky.

Podle něj je novela stavebního zákona, kterou se bude 8. září 2022 zabývat Legislativní rada vlády, nepřináší pozitivní změnu, a nepřináší takovou míru transparentnosti, jako tomu bylo v předchozím návrhu schváleném v minulém roce.

Hlavní nevýhodou „Bartošova“ modelu podle asociace je, že neurychluje proces a nesnižuje počet dokladů potřebných pro stavební řízení. „Není tedy pravdou, že jde o jedno řízení, jeden proces, jedno razítko,“ dodává Kadeřábek.

Právě po zjednodušení řízení volá většina tuzemských developerských společností. Asociace developerů vytýká i nižší transparentnost použití finančních prostředků ze státní kasy.

Výstavba bytů v Česku

Cesta z bytové krize? Vede přes rychlejší stavební řízení, míní čeští developeři

Přepracování stavebního zákona je jednou z priorit nové vlády. Po zefektivnění stavebního řízení volají i tuzemští developeři. Jen tak se vyřeší současná bytová krize a otázka nedostupného bydlení, odpovídají zástupci předních developerských společností v anketě Newstreamu.

Přečíst článek

Reklama

Projednávání připomínek bylo fraškou

„Bohužel nejsme překvapeni, právě na toto jsme celou dobu upozorňovali, a je to nevyhnutelný dopad absolutní nekomunikace MMR s odborníky a odtržení od praxe. Nový návrh vznikl zcela netransparentně, za zavřenými dveřmi, bez jakékoli skutečné diskuse. Ministr Bartoš nesvolával pracovní skupiny ani kolegia, sám se jednáním o návrhu vyhýbal, vypořádání připomínkového řízení bylo fraškou,“ upozorňuje Kadeřábek s tím, že výsledkem bude další ztracený rok, kdy se české stavebnictví bude nořit hlouběji do propasti, a to v době, kdy naopak potřebuje zásadní impuls k obnově.

Názor, že současný návrh novely stavebního zákona významně neurychlí ani nezjednoduší stavební proces, sdílí i Česká komora architektů.

„Návrh věcné novely prokazuje, že vláda není schopná prosadit skutečnou reformu stavebního práva. Tedy změny, které by dnešní roztříštěné a zdlouhavé rozhodování o využití území a povolování staveb nahradily komplexním posouzením v rámci jednotného řízení, posílily pravomoci obcí v oblasti územního plánování a zvýšily právní jistotu všech zúčastněných, ať už jde o občany nebo stavebníky,” uvedl předseda České komory architektů Jan Kasl.

Petr Hlaváček, Dalibor Martínek a Petra Jansová

Petr Hlaváček v podcastu Realitní Club: Ne všichni developeři umějí stavět. Tlačí jen zisk

Toho, že možná v blížících se komunálních volbách neuspěje, se pražský radní pro územní rozvoj za TOP 09 a nynější lídr pražské kandidátky STAN Petr Hlaváček nebojí. Má údajně spoustu možností. Neobává se ani o kontinuitu projektů, které započal, ať už jde o Vltavskou filharmonii, Pražský okruh nebo výstavbu pod taktovkou Pražské developerské společnosti. Co by ale Praha podle něj potřebovala, je efektivní státní správa.

Přečíst článek

Přijetí věcné novely by podle vyjádření komory navíc zrušilo Pražské stavební předpisy (PSP) v jejich dosavadní podobě. Praze, Brnu a Ostravě by přiznalo jen právo pořídit prováděcí předpis pro umisťování staveb.

„Musíme reagovat na několik vyjádření, které kritizují věcnou novelu nového stavebního zákona a uvádějí nepřesnosti. Novela do základních procesních aspektů, na kterých je postavený nový stavební zákon, nezasahuje,” reaguje na kritiku MMR na webových stránkách.

Zárověn se ohrazuje i vůči tomu, že aktuální návrh neurychlí stavení řízení. 

„Předchozí stavební zákon bez jakékoliv diskuze pominul veřejné zájmy například ochranu památek či přírody. Novela napraví největší chyby a zároveň přinese mnohé benefity. Zejména zrychlí a zefektivní stavební řízení při zachování ochrany veřejných zájmů. Zrušili jsme také vytvoření úplně nové soustavy krajských stavebních úřadů v čele s Nejvyšším stavebním úřadem. Tím jsme státu, a tedy všem daňovým poplatníkům, ušetřili miliardy korun,” dodává pro Newstream Veronika Hešíková, mluvčí MMR.  

Premiér České republiky Petr Fiala

Dalibor Martínek: Vláda je jako plachta ve větru. Tápe ve všem. Teď jsou to energie

Proč chtěl vlastně Fiala vyhrát volby? Osvobodit Česko od Babiše? OK, ale co dál? Jak se ukazuje, nic moc dalšího tady není. Žádný plán, žádná strategie pro Česko. Jak se naše krásná země plná šikovných lidí stane lepší? Vláda nic neukázala. Znalostní ekonomika? Zmenšení byrokracie? Nic se nestalo.

Přečíst článek

Ondřej Chybík, architekt

Chuť stavět v Česku je, finance taky. Projekty ale dusí legislativa, říká architekt

Brněnské architektonické studio Chybík+Kristof vzniklo před 12 lety. Na svém kontě má řadu realizací a také prestižních ocenění. Například za projekt českého pavilonu na EXPO v Miláně získali bronzovou medaili za architekturu. A právě tuto realizaci, stejně jako návrh dřevěného sídla státního podniku Lesy České republiky (LČR), se kterým vyhráli mezinárodní soutěž, považuje jeden ze zakladatelů ateliéru, Ondřej Chybík, za přelomovou. Jeho padesátičlenný tým se nyní podílí například na návrhu ostravského mrakodrapu, soutěží i pražskou filharmonii na Vltavské. Chybík volá nejenom po změně legislativy, ale i po tom, aby česká společnost víc naslouchala názoru architektů.

Přečíst článek

Reklama

Související

Klára Dostálová, exministryně pro místní rozvoj

Exministryně Klára Dostálová: V boji o stavební zákon vítězí starostovská lobby

Přečíst článek
Vizualizace projektu UDI Group na Žizkově.

Co brání masivnější výstavbě v ČR? Realitní Club pořádá expertní snídani ke stavebnímu řízení

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme