Skloubit tak rozdílné strany jako jsou Piráti na jedné straně a ODS nebo TOP 09 na druhé vyžaduje sloní dávku diplomacie a trpělivosti zároveň. Účastníci současné pětikoalice se před víc než rokem rozhodli, že do toho půjdou, že jim vládnutí stojí za nějaké ty ústupky. Vytvořili takzvaný vládní půdorys. Mocným katalyzátorem byla omamná vůně moci podpořená sto osmičkou.
Jak se bude vyvíjet realitní trh v příštím roce? Urychlí nebo neurychlí výstavbu v Česku novela stavebního zákona navržená ministerstvem pro místní rozvoj pod taktovkou Ivana Bartoše? Začnou klesat ceny bytů? Tato a další témata řešili členové a přátelé Newstream Realitního Clubu na prvním společném setkání.
Ondřej Boháč šéfuje Institutu a plánování rozvoje hlavního města Praha pět let. K hlavním úkolům jeho úřadu bezpochyby patří tvorba Metropolitního plánu. Ten ale ani po deseti letech stále není hotov a platit zřejmě nezačne ani za dva roky. Na vině je podle Boháče i zastaralý stavební zákon.
Ještě před dvěma roky platilo, že co se postavilo, to se prodalo. Situace se dramaticky změnila, říká Evžen Korec, jeden z prvních českých developerů, který začal v Praze stavět byty před třiceti lety. Za tu dobu jich na trh dal tisíce.
Tuzemský realitní trh je zamrzlý, podobná situace ale panuje i v okolních státech. Česko se liší jen extrémní délkou stavebního řízení a také množstvím vícenákladů, které padají na hlavu developerů, říká generální ředitel Skanska Residential Petr Michálek v dalším díle podcastu Realitní Club.
Nejzásadnější je, že v novém stavebním zákoně chybí integrace dotčených orgánů, říká bývalá ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO). Výstavba se nijak nezrychlí, tvrdí aktuálně předsedkyně poslaneckého výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj. Přes který nový stavební zákon musí projít. Dostálová z pozice ministryně pro místní rozvoj čtyři roky stavební zákon připravovala. Fialova vláda ho shodila ze stolu. Dostálová chtěla centralizovat úkony státu, nový ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) naopak chtěl ponechat rozhodování na obcích. Minulý týden Bartoš upravený stavební zákon, klíčový zejména pro stavaře, protlačil vládou. Nyní půjde do sněmovny. Co bude dál?
Nepovažuji za šťastné, že každá nová politická reprezentace vždy zasahuje do systému stavebního řízení, říká Jiří Nouza, šéf Svazu podnikatelů ve stavebnictví. Připouští nicméně, že na to všichni noví vítězové voleb mají právo. S Jiřím Nouzou jsme natáčeli další díl našeho realitního podcastu.
Předloha ministerstva pro místní rozvoj (MMR) v ní především ruší vznik Nejvyššího stavebního úřadu a jemu podřízené soustavy a prozatím zachovává všechny stavební úřady v obcích. Po jednání kabinetu to řekl premiér Petr Fiala (ODS). Novelu ještě musí projednat sněmovna, Senát a podepsat prezident.
Na nový stavební zákon, který by urychlil výstavbu bytů, se v Česku čeká roky. Teď je situace taková, že stavebníci obíhají úřady a dlouhé roky neznají výsledek rozhodování úředníků. Zákonné lhůty se nedodržují, postih za to není, získat stavební povolení trvá běžně i deset let. Výsledkem je, že mladí nemají kde bydlet, ceny bydlení šíleně rostou, a na vládní úrovni se spí. Může za to trh, nebo vláda, kde hledat viníka, ptá se komentátor newstream.cz Dalibor Martínek.
Praha a šest dalších tuzemských měst se spojila v boji za lepší stavební zákon, protože ten, co dnes projednává vláda, přinese podle nich jen zhoršení stávajícího stavu.
Česko je na chvostu světového žebříčku v délce stavebního řízení. Proč u nás trvá schválení bytové výstavby deset let? Co by měla zlepšit samospráva, a jaký podíl na tomto děsivém stavu má státní správa? To jsou témata pro expertní debatu v rámci prvního setkání Realitního Clubu, které spolu s partnery pořádá server Newstream.
Prezident Miloš Zeman potvrdil✅, že do konce svého mandátu už nejmenuje nového předsedu Ústavního soudu (ÚS). Nadále však trvá na tom, že by takové rozhodnutí bylo legální. Nejmenování nového předsedy považuje končící hlava státu za vstřícné gesto na rozloučenou. Zeman to řekl při dnešní návštěvě Slovenska televizi CNN Prima News.
Koruna na začátku nového týdne oslabila k oběma hlavním světovým měnám. Na euro💶 ztratila proti pátečnímu podvečeru devět haléřů a dnes kolem 17:00 se prodávala za 2️⃣3️⃣,8️⃣5️⃣ koruny za euro. Vůči dolaru💲oslabila česká měna o 33 haléřů na 2️⃣2️⃣,2️⃣2️⃣ koruny za dolar. Vyplývá to z údajů serveru Patria Online.
Pražská burza začala nový týden mírným poklesem. Index PX po třech předchozích růstech dnes ztratil 0️⃣,0️⃣9️⃣ procenta na 1353,88 bodu. Proti růstu akcií energetické firmy ČEZ a Monety Money Bank působil pokles Komerční banky a Erste Bank. Vyplývá to z internetových stránek burzy.
Přední světoví technologičtí giganti investují v Saúdské Arábii více než 9️⃣ miliard USD (200 miliard korun). Jsou mezi nimi i americké firmy Microsoft a Oracle, které v zemi vybudují cloudová centra pro region. Uvedl to saúdskoarabský ministra pro komunikace a informační technologie Abdalláh bin Amr Alsváha na mezinárodním technologickém fóru LEAP, které se koná v saúdskoarabském Rijádu.
Číst více
Počet obětí ✝ ničivého zemětřesení v Turecku vzrostlo na 1️⃣ 4️⃣9️⃣8️⃣, uvedl tamní úřad pro řešení katastrof a mimořádných situací (AFAD). Záchranáři se již dostali do všech zasažených oblastí, nadále se snažím najít v troskách zřícených budov přeživší. V Sýrii si katastrofa vyžádala přes 8️⃣0️⃣0️⃣ lidských životů.
Zemřel komunistický premiér a ministr vnitra a zemědělství Lubomír Štrougal, bylo mu 98 let, potvrdil zdroj blízký rodině. Jeden ze symbolů normalizace byl přes 30 let členem vedení vládnoucí komunistické strany a téměř po celou dobu normalizace, skoro 19 let, předsedou federální vlády.
Číst více
Dovoz ojetých osobních aut do Česka v lednu meziročně klesl o 13,5 procenta na 11 599 vozů. S výjimkou covidového roku 2021 bylo dovozy v tomto měsíci nejnižší za posledních šest let.
Ruský automobilový trh v novém roce pokračuje v prudkém poklesu 📉 . Prodej nových osobních a lehkých užitkových automobilů 🚗se v lednu propadl o 63 procent na 32 499 vozů. Tempo poklesu tak zrychlilo z prosincových 50 procent.
České dráhy (ČD) letos uvedou do provozu 1️⃣2️⃣ elektrických lokomotiv 🚄 Siemens Vectron pronajatých od leasingové společnosti RSL. Kontrakt se společností RSL uzavřely loni České dráhy na dodání celkem 50 lokomotiv, hodnotu zakázky ČD nechtěly komentovat.
Aktivisté z hnutí Poslední generace (Letzte Generation) zablokovali v několika německých městech silnice. Podle agentury DPA protestovali v Berlíně, Kolíně nad Rýnem, Lipsku či Magdeburgu. Podobné akce se dnes konaly i v Rakousku.