Sbírka umění spoluzakladatele Microsoftu trhla aukční rekord. Cézanne či van Gogh vynesli miliardy
Sbírka umění spoluzakladatele počítačové společnosti Microsoft Paula Allena v dražbě vynesla 1,5 miliardy dolarů (36 miliard korun). Je to dosavadní aukční rekord, ačkoliv se během prvního dne dražby prodalo jen 60 z celkem 150 položek. Do exkluzivního klubu děl prodaných v aukci za více než 100 milionů dolarů (2,4 miliardy korun) se dostalo pět obrazů, informovala agentura AFP. Aukční síň Christie's oznámila, že veškerý výtěžek z prodeje věnuje na charitativní účely.
Dražba v New Yorku nazvaná Visionary (Vizionář) je rozdělena do dvou dnů, sbírku tvoří pečlivě vybraná mistrovská díla tvůrců od renesance až po současnost. Nejdráže prodanou položkou prvního dne se stalo plátno impresionisty Georgese Seurata s názvem Modelky z roku 1888, za nějž nový majitel vydal 149,24 milionu dolarů (3,6 miliardy korun) včetně poplatků.
Rekordy hlásí i prodeje děl malířských velikánů
Obraz Paula Cézannea Hora Sainte-Victoire se s prodejní cenou 137,79 milionu dolarů (3,4 miliardy korun) stal novým nejdráže prodaným obrazem francouzského malíře, píše AFP. Prodejní úspěch slavily rovněž obrazy Vincenta van Gogha, Gustava Klimta nebo Paula Gauguina.
Na 6000 snímků poslalo 234 fotografů do 28. ročníku soutěže Czech Press Photo. Pořadatelé zveřejnili nominace v osmi kategoriích, kterým jako téma dominuje válka na Ukrajině. Objevily se také snímky z požáru v Českém Švýcarsku nebo z rozloučení s královnou Alžbětou II. Válka, pohřeb královny i požár. Podívejte se na nominace 28. ročníku Czech Press Photo
Enjoy
Obraz Kvetoucí sad obklopený cypřiši od Vincenta van Gogha se s částkou 117,1 milionu dolarů (2,9 miliardy korun) stal nejdráže prodaným dílem tohoto malíře. Nového rekordu dosáhly i díla Paula Gaugaina – jeho olejomalba Mateřství z roku 1899 se prodala za 105,73 milionů dolarů (2,6 miliardy korun) – a Gustava Klimta, za jehož plátno s názvem Březový les někdo zaplatil 104,5 milionů dolarů (2,5 miliardy korun).
Allen, který zemřel v roce 2018 v 65 letech, svou sbírku budoval desítky let a v závěti stanovil, aby výtěžek z prodeje putoval na charitu. Allen patřil stejně jako druhý zakladatel Microsoftu Bill Gates k magnátům, kteří se rozhodli značnou část svého jmění věnovat na dobročinné účely.
Nejvýznamnějším světovým výtvarníkem je podle nového vydání prestižního žebříčku Kunstkompass (Kompas umění) opět německý malíř Gerhard Richter, uvedla agentura DPA. Gerhard Richter kraluje žebříčku nejvlivnějších výtvarníků světa. Jeho obrazy stojí i přes miliardu
Enjoy
Úspěch aukce podle AFP potvrdil, že trh s uměním stále roste navzdory ekonomické nejistotě spojené s válkou na Ukrajině a vysokou inflací.
Rok 2022 bude jeden z nejvýnosnějších v historii
Díky této dražbě a prodeji slavného portrétu herečky Marilyn Monroeové od Andyho Warhola, který byl v květnu vydražen za 195 milionů dolarů, by se rok 2022 měl stát jedním z nejdražších v historii trhu s uměním. Podle odborníků z aukčních síní je umění v očích bohatých lidí bezpečnou investicí nyní více než kdy jindy.
„Klienti chtějí diverzifikovat svůj majetek, těžit z umění a to také proto, že vědí, že hodnota většiny děl v průběhu času stále roste," řekl několik dní před aukcí Adrien Meyer z oddělení impresionismu a moderního umění v aukční síni Christie's. Na trhu je podle něj navíc stále "více miliardářů než mistrovských děl".
Přelomová výstava mapující dílo a život Alfonse Muchy bude o dva měsíce prodloužena, potrvá až do konce roku. Více než 200 obrazů, fotografií a dalších uměleckých předmětů ukazujících Muchu i z méně známých – či prakticky neznámých – úhlů je k vidění ve Valdštejnské jízdárně.Obří výstava Muchy bude prodloužena do konce roku. Dosud přilákala desítky tisíc lidí
Enjoy
Poslední kus z jedné z největších a nejcennějších uměleckých sbírek byl vydražen během pondělního večera v newyorské aukční síni Sotheby’s. Rozvedeným manželům Mackloweovým pondělní prodej přinesl na konto 246,1 milionu dolarů, píše agentura Bloomberg. Společně s první, listopadovou aukcí se celková cena za prodaná díla přehoupla přes 922 milionů dolarů (asi 21,9 miliardy korun).Rozvod století. Aukce v Sotheby´s přinesly Mackloweovým téměř miliardu dolarů
Enjoy
Magazín newstream CLUB
Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí.