Rozvod století. Aukce v Sotheby´s přinesly Mackloweovým téměř miliardu dolarů

Poslední kus z jedné z největších a nejcennějších uměleckých sbírek byl vydražen během pondělního večera v newyorské aukční síni Sotheby’s. Rozvedeným manželům Mackloweovým pondělní prodej přinesl na konto 246,1 milionu dolarů, píše agentura Bloomberg. Společně s první, listopadovou aukcí se celková cena za prodaná díla přehoupla přes 922 milionů dolarů (asi 21,9 miliardy korun).
Poslední kus z jedné z největších a nejcennějších uměleckých sbírek byl vydražen během pondělního večera v newyorské aukční síni Sotheby’s. Rozvedeným manželům Mackloweových pondělní prodej přinesl na konto 246,1 milionu dolarů, píše agentura Bloomberg.
Dohromady s listopadovou aukcí, během níž se prodalo 65 uměleckých kousků, se cena za sbírku vyšplahala na 922,2 milionu dolarů, jde podle Bloombergu pro Sotheby´s o největší aukci, která na její půdě proběhla.
V pondělí večer v newyorské aukční síti Sotheby´s proběhla jedna z nejočekávanějších aukcí posledních třech let. Prodalo se během ní 35 děl ze sbírky investora Harryho Macklowea a jeho bývalé manželky za 676 milionů dolarů (asi 15 miliard korun).
Krach manželství Macloweových vyústil v aukci století. Prodalo se umění za 15 miliard
Enjoy
Sbírka bývalých manželů Harryho a Lindy Mackloweových, která obsahovala například díla Pabla Picassa, Marka Rothka, Alberta Giacomettiho, Jeffa Koonse či Andyho Warhola, vznikala šest desetiletí a prodávala se na soudní příkaz, protože její majitelé se nedokázali v rozvodovém řízení domluvit na jejím rozdělení. Linda Mackloweová požádala o rozvod před pěti lety, když zjistila, že její manžel, developer Harry Macklowe, má mimomanželský vztah. Podnikatel se pak ve svých 82 letech v roce 2019 znovu oženil.
Manželé si po rozvodu rozdělili miliradový majetek
U soudu se manželé rovněž přeli o další majetek. Linda Mackloweová získala stříbro v hodnotě 409 500 dolarů, knihy v hodnotě 85 500 dolarů a šperky v hodnotě 3,84 milionu dolarů. Její manžel pak vozový park v hodnotě 385 tisíc dolarů a jachtu v hodnotě 23,5 milionu dolarů. Právě sbírka umění se ale nakonec ukázala jako to nejcennější, co manželé měli. „Umělecká sbírka je nejcennějším majetkem,“ uvedla soudkyně Nejvyššího soudu státu New York Laura Drager ve svém rozhodnutí v roce 2018.
Americký miliardář a zakladatel Amazonu Jeff Bezos znovu zkritizoval kroky Bidenovy administrativy, které zrychlily inflaci. Ta v posledních měsících v USA vystoupala ke 40letému maximu. V nedělním tweetu Bezos mimo jiné zdůraznil, že „špatné směřování zemi nepomáhá.“
Bezos se opět opřel do Bidena. Viní ho z vysoké inflace, která „ožebračí“ nejchudší Američany
Leaders
Nejdražší aukční položkou byl obraz od Marka Rothka z roku 1960, který manželé získali v roce 1983. Podle znalců měl obraz hodnotu mezi 35 až 50 miliony dolarů. Vydražil se za 41,5 milionu.
Mezi aukční trháky patřil dále obraz od Gerharda Richtera z roku 1975, který se prodal za 30,2 milionu dolarů nebo autoportrét Andyho Warhola z roku 1986, který nový majitel získal za za 18,7 milionu dolarů.
Slavný portrét portrét herečky Marilyn Monroe od Andyho Warhola se v prodal v aukční síni Christie’s v New Yorku za 195 milionů dolarů (4,63 miliardy korun). Jedná se o nejvyšší cenu, za níž se dosud vydražilo jakékoliv dílo z 20. století.
Aukční rekord. V Christie’s vydražili Warholovu Marylin, výtěžek půjde na charitu
Enjoy
Provozovatel Facebooku společnost Meta a její šéf Mark Zuckerberg otestují prodej virtuálního zboží a zážitků v budovaném světě metaverse. Využijí k tomu hru z virtuálního prostředí Horizon Worlds, kterou ve Spojených státech spustili v prosinci. Důvodem je i to, že podle odhadu Citi Bank může činit hodnota ekonomiky metaverza do roku 2030 až 13 bilionů dolarů, uvedl server CNBC.
Zuckerberg a Meta otestují prodej virtuálního zboží v metaverse. Lidé jsou ochotni zaplatit miliony
Money
Magazín Newstream CLUB
Je nový byznysově - lifestylový čtvrtletník o tom, jak žít bohatý a smysluplný život. Přináší inspiraci, osobnosti, miliardáře, rozhovory, life-hacky. Nedílnou součástí je fashion, design, travel, styl, food, filantropie a taky budoucnost.
Za hlavní téma PRVNÍHO čísla magazínu Newstream CLUB s titulkem Work is Life jsme zvolili radikální změnu, která se odehrává na poli práce. Ostatně i tento magazín je výrazem této změny. Ještě před několika lety by takový časopis zaměstnal velkou redakci na několik týdnů. Díky současným technologiím jej dokáže připravit mnohem menší tým. Pokud je dost efektivní a 100procentně oddaný pro věc.
Aktuální číslo magazínu Newstream CLUB představuje na titulní straně manažerku a podnikatelku Michaelu Bakala, která prozrazuje, že zvažuje novou kariéru. Vydala se proto studovat psychologii do Kalifornie.
Headhunter Jan Bubeník v prvním čísle mluví o tom, jak se v poslední době změnily nároky na šéfy. „Dnešní šéf je kapitán na rozbouřeném moři,“ říká.
Miliardáři a investoři Libor Winkler, Ondřej Fryc, Andrea Ferancová Bartoňová či Radim Jančura sdílejí své tipy, jak nakládat s penězi a investicemi.
V magazínu je sekce věnovaná filantropii – představují se top české nadace včetně Cibulky manželů Vlčkových a nadace rodiny Kellnerových. Objevují se v něm také články z prestižního Harvard Business Review, které redakce na základě licence jako jediná přináší českému publiku.
K dostání je v síti trafik Lagardère. K dostání je také online i jako předplatné přes SEND.
Objednávejte zde.
Další číslo magazínu Newstream Club vyjde v prosinci 2023.