Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Sázka Applu na Indii vychází. Vývoz iPhonů raketově stoupl, Indie si mne ruce

Sázka Applu na Indii vychází. Vývoz iPhonů raketově stoupl, Indie si mne ruce
ČTK / AP
Dušan Kütner
duk

Proticovidová hysterie Pekingu přiměla jednu z největších technologických firem světa Apple poohlédnout se po jiné zemi, v níž by mohla vyrábět kultovní iPhony a další zařízení. A sázka na Indii firmě z kalifornského Cupertina zdá se vychází – výsledkem mobilizované aktivity firmy a jejích dodavatelů je dvojnásobný nárůst produkce a vývozu iPhonů z Indie v posledních měsících, píše agentura Bloomberg.

Reklama

Apple vyvezl od dubna do prosince z Indie iPhony za více než 2,5 miliardy dolarů (asi 57 miliard korun), což je téměř dvojnásobek celkového objemu v celém předchozím fiskálním roce. To podtrhuje, jak americký technologický gigant urychluje přesun výroby z Číny, uvedl Bloomberg.

Epidemie covidu v Číně sílí

Nová úroveň epidemie: V Číně umírá kvůli covidu 9000 lidí denně. Vláda mlčí

Britští odborníci předpokládají, že na vrcholu aktuální epidemické vlny bude v Číně umírat neuvěřitelných 25 tisíc lidí denně v souvislosti s koronavirovou nákazou.

Přečíst článek

Hlavní dodavatelé firmy Foxconn Technology Group a Wistron v prvních devíti měsících fiskálního roku končícího březnem 2023 dodali každý do zahraničí zařízení Apple za více než miliardu dolarů, uvedly zdroje Bloombergu. Další významný smluvní výrobce pro Apple, společnost Pegatron, je na dobré cestě vyvézt do konce ledna součástky pro Apple za asi 500 milionů dolarů, řekli Bloombergu lidé seznámení se situací ve firmě.

Důsledek nepokojů v čínském „iPhone City“

Rychle rostoucí exportní čísla Applu ilustrují, jak navyšuje výrobní aktivitu mimo Čínu poté, co nepokoje v hlavní továrně Foxconnu ve městě Čeng-čou, přezdívaném iPhone Cityodhalily zranitelnost v dodavatelském řetězci společnosti se sídlem v Cupertinu a donutil ji snížit odhady produkce. To ještě zkomplikovalo širší problém s poklesem poptávky po elektronice ve světě, protože spotřebitelé zvažují rizika globální recese a začínají šetřit.

Apple

Apple nechce přijít o evropský trh. Chystá obří ústupky Evropské unii

Začalo to jednotným nabíjecím kabelem USB-C, který Apple do svých zařízení začne instalovat nejpozději v roce 2024. A nyní se Apple odhodlal ještě k radikálnějšímu ústupku Evropské unii. Do svých zařízení vpustí alternativní obchody s aplikacemi, tvrdí agentura Bloomberg. 

Přečíst článek

Apple, nejhodnotnější společnost na světě co do tržní kapitalizace, začala montovat své nejnovější modely iPhone v Indii teprve loni. Indie sice tvoří pouhý zlomek produkce iPhonů, rostoucí export je ale zároveň dobrým znamením pro plán premiéra Narendry Modiho udělat z Indie alternativu k Číně jako nové „globální továrny“.

Indie spustila program pobídek pro Apple a další

Peking sice od loňských nepokojů upustil od tvrdého přístupu k zastavení šíření viru zahrnující uzávěry mnohamilionových měst a továren v nich, Apple a další globální firmy nadále zkoumají alternativní místa pro výrobu více než kdy předtím. A obrovská pracovní síla Indie, podpora premiéra Modiho a prosperující místní trh z ní činí hlavního kandidáta na další výrobu elektroniky, podotkl Bloomberg.

Jedním z posledních kroků je řada nových vládních pobídek, základní kámen Modiho snahy udělat z Indie světové centrum výroby elektroniky. Foxconn například získal 44 milionů dolarů (asi miliardu korun) v prvním roce takzvaného systému pobídek spojených s výrobou. A zažádáno má i společnost Wistron, jejíž žádosti se v současné době zpracovávají.

Čína - ilustrační foto

Lukáš Kovanda: Investičním ternem roku 2023 má být Čína. Skutečně?

Druhá nejsilnější ekonomika by mohla patřit k akciovým vítězům celého příštího roku. Pokud tedy Čína zvládne nezřízené promořování, do něhož se nyní nově pouští a které v rámci náhlé otočky nahrazuje drakonické covidové restrikce, komentuje ekonom Lukáš Kovanda.

Přečíst článek

Peking kontroluje příliv zahraničního kapitálu. Západní peníze do země přesto proudí. Skrze daňové ráje.

Do Číny přes daňové ráje tečou obří sumy peněz ze Západu. Peking o tom nemá tušení

Zahraniční napojení na čínská aktiva je zřejmě mnohem větší, než zaznamenávají oficiální statistiky. Vyplývá to z průzkumu, na který upozornila agentura Bloomberg.

Přečíst článek

Magazín newstream CLUB

Jak vytvářet odkaz pro příští generace? Odpovědi z byznysového světa, ale i od výrazných osobností společenského života nabízí třetí číslo magazínu newstream CLUB, který právě vychází.

Na obálce byznysově - lifestylového čtvrtletníku je František Kinský, legendární šlechtic, který vypráví, jak se v jejich rodě dědí nikoli majetek, ale zodpovědnost a služba. 

Hvězdami jarního čísla jsou dále mimo jiné Silke Horáková (Albatros), Luděk Sekyra (Sekyra Group), Zbyněk Frolík (Linet) nebo architekt Václav Aulický či umělec Milan Knížák.

Magazín se věnuje tématům dlouhodobých investic, předávání majetku v rámci rodinných klanů, tradičním českým značkám či tomu, jak developeři společně s architekty mění tvář měst na dlouhá staletí.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

Indie těží ze zájmu Applu. Chystá miliardové pobídky pro další výrobce notebooků či tabletů

Indie chce být Big Tech velmoc. Chystá miliardové pobídky pro výrobce notebooků či tabletů

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme