Spojené státy zažívají poslední dobou menší stěhování národů. Američané hledají větší domy za méně peněz, silnou ekonomiku a pracovní trh, slabší automobilový provoz, nízkou kriminalitu či stabilnější klima. Zatím se zdá, že se většina jejich cest potkává v druhém nejlidnatějším státě unie - Texasu.
Akciové zisky na newyorské burze se za pomoci aktuální „covidové“ vlny slev přelily do luxusních realit. Na Manhattanu se minulý týden prodalo 67 bytů s cenou vyšší než čtyři miliony dolarů (asi 90 milionů korun), což byl největší týdenní počet v letošním roce. A hlavně – celkem zájemci o atraktivní bydlení utratili 613,7 milionu dolarů (zhruba 13,9 miliardy korun), což je nejvíce od roku 2006, vyplývá ze zprávy makléřské společnosti Olshan Realty.
Největší kryptoměna dosáhla začátkem listopadu rekordních výšin, když její hodnota překonala hranici 68 tisíc dolarů. Od té doby ale soustavně klesá a propadla se o více než 12 tisíc dolarů. Důvod? Americké úřady zavádějí nová pravidla pro hlášení příjmů, která jsou údajně namířena proti investicím do krypta, píše agentura Bloomberg.
Možnosti dalšího růstu cen pohonných hmot jsou nyní již prakticky vyčerpané. Růst cen, který trvá nepřetržitě od začátku roku, končí. Pokud nyní budou čerpací stanice zdražovat, spíše využívají všudypřítomných mediálních zpráv o inflaci a navyšují si své marže.
Antimonopolní regulátoři ve Spojených státech schválili plán poskytovatele finančních informací S&P Global na převzetí konkurenta IHS Markit za 44 miliard dolarů (zhruba 970 miliard korun). Regulátoři podmínili souhlas mimo jiné tím, že S&P Global některé aktivity firmy IHS prodá. Transakci již v říjnu schválila Evropská komise, která pro ni stanovila podobné podmínky jako američtí regulátoři, napsala agentura Reuters.
Obchod s luxusem se vymanil z covidové krize, tržby za luxusní zboží letos předčí ty z předpandemického roku 2019. Segment podržely zejména útraty Číňanů a Američanů, kteří rozhazují za špičkové boty, kožené zboží a šperky.
Inflace v zámoří stejně jako ta česká zaskočila analytiky. Růst spotřebitelských cen ve Spojených státech zdolal hranici šesti procent. V říjnu inflace vystoupila na 6,2 procenta, a dostala se tak nejvýše za téměř 31 let, respektive od listopadu 1990.
Finský start-up zaměřený na rozvážku jídla Wolt sedm let po svém založení dostane nového majitele. Bude jím obdobná největší americká rozvážková služba DoorDash, která za Wolt působící v 23 zemích včetně Česka dá sedm miliard eur (asi 177 miliard korun). Firmy o transakci informovaly ve společném prohlášení s tím, že obchod by měl být uzavřen v první polovině příštího roku.
Tak rušno jako v posledních dvou dnech u akcií farmaceutických firem již dlouho nebylo. Tržní kapitalizace Moderny se za poslední dva dny zřítila o třetinu, naopak Pfizer jde nahoru i kvůli výsledkům testů nových léků na covid-19.
Pohonné hmoty v Česku nadále zdražují, benzín ke 37 korunám za litr. Na vině je drahá ropa. V šachu trh drží ropný kartel OPEC spolu se spojenci v čele s Ruskem. Naději pro řidiče by mohlo přinést oteplení vztahů mezi Washingtonem a Teheránem, na světový trh by se díky tomu dostala nyní sankcionovaná íránská ropa.
Indie udeřila v Pákistánu, obě země hlásí zhruba tři desítky mrtvých. Vztahy Indie a Pákistánu jsou po dubnovém útoku na turisty v indické části Kašmíru vyhrocené. Dillí obviňuje Islámábád, že se na činu podílel.
Ve Vatikánu ve středu odpoledne začne volba nového papeže ⛪, který nahradí v čele katolické církve zesnulého Františka. První hlasování se zřejmě uskuteční ještě dnes po vstupu kardinálů do Sixtinské kaple.
Bankovní rada České národní banky (ČNB) dnes rozhodne o dalším nastavení úrokových sazeb. Podle analytiků dává ekonomická situace argumenty pro ponechání základní úrokové sazby na 3,75 procenta i pro její snížení o čtvrt procentního bodu. Bankovní rada se při rozhodování bude moct opřít o novou makroekonomickou prognózu.
Průměrná sazba hypoték 🏡 na počátku května poprvé od jara 2022 klesla pod pět procent, proti předchozímu měsíci se snížila o 0,05 procentního bodu na 4,96 procenta. Vyplývá to z údajů Swiss Life Hypoindexu, který se zpracovává na základě nabídkových sazeb na začátku každého měsíce. Metodika odráží aktuální průměrnou nabídkovou sazbu hypotečního úvěru pro 80 procent hodnoty nemovitosti.