Reklama

Bankovní událost roku v Jackson Hole začíná. Co poradí světu k inflaci a úrokovým sazbám?

Na konferenci centrálních bankéřů z celého světa v Jackson Hole ve Wyomingu v roce 2017 se setkali tehdejší šéfka Fedu Janet Yellenová, tehdejší šéf Evropské centrální banky Mario Draghi a Haruhiko Kuroda, šéf Bank Bank of Japan.
ČTK / AP

V americkém horském letovisku Jackson Hole začíná každoroční sympozium centrálních bankéřů, hlavní řeč bude mít v pátek šéf americké centrální banky (Fed) Jerome Powell. Investory zajímá především jeho názor na inflaci a na další zvyšování úrokových sazeb. Letošní ročník je 45. a zaměří se mimo jiné i na přetrvávající dopady pandemie COVID-19.

Reklama

Část analytiků se domnívá, že Fed možná nebude mít možnost zpřísnit měnovou politiku tak výrazně, jak plánoval. Vysoké ceny energií totiž citelně zvyšují životní náklady a pokud by centrální banka zvýšila úroky příliš, mohla by utlumit hospodářský růst a v krajním případě způsobit i recesi.

Hlavní ekonom společnosti Abrdn Luke Bartholomew řekl, že Powell by mohl schůzku v Jackson Hole využít k ospravedlnění svého dřívějšího názoru na inflaci. Ještě před rokem totiž Powell hlásal, že tehdy začínající inflace bude jen přechodnou záležitostí. Teď by proto mohl říct, jaké ponaučení si Fed vzal z vývoje inflace za poslední rok.

Šéf německé centrální banky Joachim Nagel

Dvouciferná inflace a recese, ukazuje šéf německé centrální banky na možný vývoj v zemi

Meziroční míra inflace v Německu by se na podzim mohla vyšplhat na deset procent. Uvedl to šéf německé centrální banky Joachim Nagel v rozhovoru s listem Rheinische Post.

Přečíst článek

„Powell dá zřejmě důraz na to, že v dosavadní měnové politice je potřeba ještě dlouho pokračovat, než bude mít Fed komfortní pocit z toho, že už spolehlivě obnovil cenovou stabilitu. To je důležité, protože trh se v poslední době choval tak, jako kdyby Fed už měnovou politiku přestal zpřísňovat," poznamenal Bartholomew.

Tradice od roku 1978

Sympozium v Jackson Hole v americkém státě Wyoming pořádá od roku 1978 Federální rezervní banka v Kansas City. Ta společně s dalšími jedenácti regionálními rezervními bankami v USA tvoří Federální rezervní systém – americkou obdobu centrální banky. Sympozium se zabývá klíčovými ekonomickými otázkami, jimž čelí americká i globální ekonomika.

Reklama

V minulosti na tomto setkání byly oznámeny důležité kroky v rámci monetární politiky. V roce 2010 proslavil Jackson Hole tehdejší guvernér americké centrální banky Ben Bernanke, když oznamoval návrat QE (kvantitativního uvolňování), a stejně tak tomu bylo v roce 2012. Oba kroky měly na trh velký dopad, protože zpravidla nastartovaly na akciových trzích prudkou rally, která trvala s určitými přestávkami až do jara dalšího roku.

ilustrační foto

Které země zvýšily základní sazby? Podívejte se na přehled

Základní úroková sazba v Česku je od června sedm procent poté, co ji bankovní rada ČNB zvýšila o 125 bazických bodů na na nejvyšší míru od roku 1999. Podobný způsob boje s rapidní inflací ve světě za poslední rok zvolilo více než osm desítek zemí, vyplývá z údajů centrálních bank. Některé země, jako například Turecko či Rusko, jdou ale opačným směrem. Zvyšování sazeb je podle ekonomů hlavním nástrojem v boji proti rapidní inflaci ve světě, ale zároveň brzdou ekonomického rozvoje. Podívejte se na přehled sazeb ve vybraných zemích světa.

Přečíst článek

Reklama

Související

Ruská ekonomika a systém vládnutí se ukázaly být mnohem silnější, než Západ předpokládal, chlubil se tento týden ruský vůdce Vladimir Putin.

Putinova Pevnost Rusko nečekaně odolává sankcím, ale návrat k prosperitě je daleko

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme