Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

plyn - informace o tématu

Gazprom Export se kvůli české firmě NET4GAS obrátil na arbitrážní soud

Net4Gas neuspěl v arbitráži s Gazpromem

Petrohradský arbitrážní soud vyhověl stížnosti, kterou ruská společnost Gazprom Export vznesla vůči českému provozovateli sítě plynovodů Net4Gas. České firmě arbitrážní soud zakázal, aby pokračovala v rozhodčím řízení ohledně sporu s tímto ruským podnikem u soudu v České republice. Dnes o tom informovala agentura TASS. Petrohradský soud zároveň stanovil, že v případě porušení jeho rozhodnutí by Net4Gas měla ruské firmě vyplatit 112,96 milionu eur (2,9 miliardy korun). 

Přečíst článek

Nejen pouťové balónky. Poptávku po heliu zvýší i rozvoj umělé inteligence

Přečíst článek
Regulovaná složka ceny elektřiny pro domácnosti stoupne méně, než jak zněl původní návrh

Neplaťte víc, než musíte. Jak si správně nastavit výši záloh na energie

Dodavatelé energií neúměrně zvyšují lidem zálohy. Neplaťte víc, než je třeba. Jak si správně nastavit výši záloh, radí energetický analytik z Ušetřeno.cz. Není důvod, abyste dodavateli poskytovali bezúročnou půjčku v podobě zbytečně vysokých záloh.

Přečíst článek

Kovanda: Akcie ČEZ čeká mimořádně těžký rok

Cena emisních povolenek EU nebývale padá. A i kvůli tomu také akcie ČEZ. Jejich „odraz ode dna“ analytici neočekávají. Akcie energetického podniku zůstanou desítky procent pod svými loňskými maximy.

Přečíst článek
Čerpací jednotka a ropné tanky v Permské pánvi v Texasu

Staré texaské ropné ložisko chytá nový dech

V Permské pánvi na jihozápadě Texasu, která je významným zdrojem ropy a plynu, je rušno. K bohatství pod povrchem se zde snaží dostat energetičtí giganti, kteří jsou připraveni platit obří částky za převzetí menších konkurentů. Poslední takovou akvizicí je převzetí firmy Endeavor společností Diamondback Energy za 26 miliard dolarů.

Přečíst článek
Gazprom Export se kvůli české firmě NET4GAS obrátil na arbitrážní soud

Rusové ženou český NET4GAS před arbitrážní soud

Ruská společnost Gazprom Export požádala arbitrážní soud v Petrohradě o zahájení arbitrážního řízení v souvislosti s českou firmou NET4GAS, která v České republice provozuje přepravní soustavu pro zemní plyn. Informovala o tom ruská státní tisková agentura TASS, která se odvolává na spisy arbitrážních případů. Podrobnosti podle ní nejsou k dispozici. Společnost NET4GAS uvedla, že oficiální informaci k řízení ještě nedostala, a proto se k ní zatím nevyjádří.

Přečíst článek

Čína rýžuje na levné ropě z Ruska. Putin ale nepřichází zkrátka

Obchod mezi Čínou a Ruskem jen kvete. Rusko je stále více závislé na dodávkách z Číny, odkud již proudí až polovina dovozu do země. Opačným směrem naopak proudí za výprodejové ceny ropa a plyn.

Přečíst článek
Krize v Rudém moři přinese růst cen energií

Sny o nízké inflaci vezmou brzy za své. Krize v Rudém moři zase zvedne ceny energií

Dlouhotrvající konflikt v Rudém moři a eskalující napětí na Blízkém východě mohou mít zničující dopady na globální ekonomiku, opětovně nastartovat vysokou inflaci a narušit dodávky energií, varovali přes víkend přední světoví ekonomové.

Přečíst článek
Ruský prezident Vladimir Putin

Protiruské sankce fungují. Čísla k rozpočtu to dokazují

Příjmy ruského rozpočtu z ropy a plynu se vloni snížily zhruba o 24 procent na 8,822 bilionu rubů (asi 2,2 bilionu korun) z 11,586 bilionu rublů v předchozím roce. K poklesu přispěly nižší ceny ropy, vyplývá z údajů ruského ministerstva financí, na které se odvolává agentura Reuters.

Přečíst článek
Stavba plynového potrubí u Terezína na Břeclavsku, kterou zajišťuje firma Net4Gas

Česko loni snížilo spotřebu plynu o sedm procent. Pomohla mírná zima i úspory

Češi v loňském roce spotřebovali nejméně plynu od roku 1994. Spotřeba zemního plynu loni v Česku meziročně klesla o sedm procent na 7,1 miliardy metrů krychlových. Příčinou byla především výrazně nižší poptávka po elektřině z plynových elektráren a nadále klesající spotřeba domácností i průmyslu. Spolu s vysokou naplněností zásobníků to vedlo také k nižšímu dovozu plynu do ČR. Vyplývá to z analýzy poradenské společnosti EGÚ Brno.

Přečíst článek

Putin vrací úder. Nařídil zabavit podíly firem OMV a Wintershall Dea v ruských podnicích

Putin konfiskuje majetky západních firem v Rusku. Nově nařídil zabavit miliardové podíly rakouské firmy OMV a německé Wintershall Dea.

Přečíst článek
Inflace přibržďuje, ale stále málo. Zdražila voda i nájmy

Inflace přibržďuje, ale stále málo. Zdražila voda i nájmy

Meziroční růst spotřebitelských cen v Česku letos v listopadu zpomalil na 7,3 procenta z říjnových 8,5 procenta. Zmírnil se například růst cen potravin či elektřiny. Ceny plynu nebo tuhých paliv dokonce oproti loňsku klesly. Oznámil to Český statistický úřad (ČSÚ). Navzdory opětovnému zpomalení inflace po jejím říjnovém nárůstu je růst cen stále vysoko nad dvouprocentním cílem České národní banky. Meziměsíčně ceny vzrostly o 0,1 procenta.

Přečíst článek
Reklama

News box

Vrchní ředitel sekce vyzbrojování a akvizic ministerstva obrany Lubor Koudelka ✍ podepsal dohodu o společném pořízení tanků Leopard 2A8. Česko plánuje nakoupit až 77 tanků za 52,1 miliardy korun, přistoupení k dohodě odsouhlasila před dvěma týdny vláda. Koalici evropských zemí, které mají o nákup zájem, vede Německo.
Evropská unie dosáhla politické dohody na dalších sankcích proti palestinskému hnutí Hamás i násilným židovským osadníkům. 💣 Podle agentury Reuters to uvedl šéf unijní diplomacie Josep Borrell bez dalších podrobností.
Velké americké nahrávací společnosti Sony Music, Universal Music Group (UMG) a Warner Records podaly žalobu na firmy Suno a Udio, jejichž  internetové aplikace umožňují uživatelům generovat hudbu 🎶pomocí umělé inteligence (AI).  Číst více
Po devíti hodinách jednání se na valné hromadě ČEZv pražském Kongresovém centru stále projednává první bod programu. Zástupci skupiny odpovídají na dotazy minoritních akcionářů, zatím se probírala hlavně témata týkající se daně z neočekávaných zisků a odvodů z nadměrných tržeb. Účast postupně slábne. 

Kárný senát odvolal z funkce soudkyni Okresního soudu v Mostě Ivu Flaxovou 👩‍⚖️, důvodem jsou opakované průtahy. Flaxová je v pracovní neschopnosti, jednání u Nejvyššího správního soudu v Brně se neúčastnila.

Nejméně osm lidí přišlo o život při požáru 🔥 , který dnes vypukl v ruském institutu pro výzkum a výrobu elektroniky nedaleko Moskvy , oznámil gubernátor Moskevské oblasti Andrje Vorobjov na síti Telegram. Hasiči 🚒 pokračují v boji s plameny, na místě je také tucet sanitek, dodal.
Čínský internetový prodejce levné módy 👗 Shein předložil britským regulátorům dokumenty k plánovanému uvedení akcií na londýnskou burzu. Vstup firmy Shein na burzu by se mohl stát jednou z největších primárních veřejných nabídek akcií (IPO) na světě v letošním roce.
Těžba v hnědouhelném lomu Bílina by mohla skončit do roku 2030 , nikoliv v roce 2035, do kterého získal povolení těžby. Skončit s těžbou uhlí do roku 2030 je strategie ⚡skupiny ČEZ, Bílina by ale zůstala v provozu až do roku 2035, pokud by nastala nečekaná situace, řekl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. 
Riziko, že se konflikt na Blízkém východě  💣 přelije na jih Libanonu, je podle šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella každým dnem vyšším. Borrell to uvedl během jednání unijních ministrů zahraničí v Lucemburku.  Číst více
Slovenská policie 👮‍♂️ zadržela českého občana, na kterého soud ve vlasti vydal evropský zatýkací rozkaz. Slovenské policejní prezidium uvedlo iniciály zadrženého, a to P. Z. Podle serveru Seznam Zprávy je dotyčným Pavel Zítko, který čelí v Česku obžalobě z trestného činu šíření poplašné zprávy a  policie po něm v dubnu vyhlásila pátrání.
Reklama
Reklama
Doporučujeme