Nominální úrokové sazby kolem pěti procent i kladné reálné sazby jsme v americké ekonomice již viděli. Nepředstavují zásadní překážku ani pro ekonomický růst ani pro střednědobou výkonnost akciového trhu. Naopak, nadměrné množství levných peněz v ekonomice utváří podklad pro perzistentní pokles efektivity a tvorbu nerovnováh v podobě vysoké a trvalé inflace. Fed se z nedávné inflační epizody nejspíše poučil a má silnou motivaci držet úrokové sazby na zvýšené úrovni dlouhodobě, komentuje pro Newstream ekonom J&T David Havrlant.
Americká centrální banka (Fed) ve středu podle očekávání dále zmírnila rozsah zvyšování úroků. Základní úrokovou sazbu zvedla o čtvrt procentního bodu do pásma 4,50 až 4,75 procenta. Sazba je tak nejvýše od října 2007. Banka to uvedla v tiskové zprávě na závěr dvoudenní schůzky svého měnového výboru. Zdůraznila v ní také, že kvůli přetrvávající vysoké inflaci bude nutné sazbu dál zvyšovat.
Zatímco Fed včera zvýšil úrokové sazby o 25 bazických bodů do pásma 4,50-4,75 procenta, ECB dnes přidá k dobru rovnou půl procentního bodu a svou depozitní sazbu zvýší na 2,5 procenta. V případě ČNB se naopak žádná změna nastavení měnové politiky dnes nečeká, míní analytik ČSOB Dominik Rusinko.
Americká ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí vzrostla v přepočtu na celý rok o 2,9 procenta. Tempo růstu tak zpomalilo z 3,2 procenta ve třetím čtvrtletí. Vyplývá to z předběžné zprávy, kterou zveřejnilo americké ministerstvo obchodu. Hlavním motorem růstu byly spotřebitelské výdaje, které v USA tvoří více než dvě třetiny ekonomické aktivity. Ekonomiku ale brzdí negativní vliv vysokých úrokových sazeb, který zdražuje úvěry a snižuje poptávku.
Finanční trhy podceňují odhodlání Evropské centrální banky (ECB) pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb. Řekl to člen Rady guvernérů ECB Klaas Knot, který je zároveň guvernérem nizozemské centrální banky. Investoři by podle něj měli počítat s tím, že sazby se budou zvyšovat nejméně do poloviny roku. Euro po jeho slovech zpevnilo.
Výkon světové ekonomiky v roce 2022 podle všeho poprvé v historii překonal psychologickou hranici 100 bilionů dolarů (asi 2270 bilionů korun). V letošním roce jí ale hrozí recese. Kam se přesune těžiště světového ekonomického výkonu? Jakou roli v tom sehrají centrální banky? Kam zamíří inflace a kurz koruny? A je ten správný čas nakupovat akcie, případně které? Nejen na tyto otázky naleznete odpovědi v komentáři ekonoma Lukáše Kovandy.
Koruna v pondělí ráno zpevnila vůči euru na nejsilnější úroveň od roku 2008, citelně sílí i vůči dolaru. Pomáhá ji post-covidový boom čínských a asijských trhů a slábnoucí vyhlídky dolaru, píše ve svém komentáři ekonom Lukáš Kovanda.
V předvánočním týdnu nalezly akciové trhy alespoň na chvíli určitý klid a prošly poklesem volatility. K lepší náladě napomohly příznivá data o spotřebitelské důvěře v USA, která rostla na nejvyšší úrovně od dubna 2022, i pokles výnosů americký vládních dluhopisů, které nadále spojuje téma inverzní výnosové křivky a hrozby recese v americké ekonomice.
Americká centrální banka (Fed) ve středu na závěr dvoudenní schůzky svého měnového výboru zmírnila rozsah zvyšování úroků. Základní úrokovou sazbu zvedla o 0,5 procentního bodu do pásma 4,25 až 4,50 procenta. Po čtyřech zvýšeních sazby o 0,75 procentního bodu jde o první známku blížícího se konce zvyšování sazeb.
Burzovní medvědi v uplynulém týdnu ohlásili mohutný návrat. Výsledkem je vysoká volatilita a několik dní mohutných poklesů na amerických burzovních trzích. Výstup k vyšším metám na indexu S&P 500 se tedy prozatím odkládá a do konce roku už by se toho tolik stihnout ani nemuselo. Důvodem tržních poklesů je sílící obava, že americká ekonomika nedostatečně zpomaluje a Fed bude muset znovu sáhnout k růstu sazeb až o 75 bazických bodů.
Sezonní vzor zdá se funguje velmi dobře. Výstup k vyšším metám na indexu S&P 500 ale rozpoutal především guvernér Fed Jerome Powell. To, k čemu se schylovalo již několik posledních týdnů, nastalo: americká centrální banka by při svém zvyšování úrokových sazeb měla zařadit nižší rychlost. Hlavní americký index tak prošel mohutnou „rallye“, a ta nemusí být stále u konce.
Model liberální globalizace se přežil, střídá jej spravedlivější 🌎🌎🌎multipolární svět. Ve svém vystoupení přenášeném prostřednictvím videa to na úvod summitu skupiny BRICS řekl ruský prezident Vladimir Putin. Summit začal v brazilském Riu de Janeiro a potrvá dva dny. Země skupiny Putin také vyzval k posílení spolupráce v řadě oblastí, včetně přírodních zdrojů, logistiky, obchodu a financí, uvedla agentura Reuters. Členy BRICS jsou Brazílie, Rusko, Indie, Čína, Jihoafrická republiku a další státy.
Společnost Toray Textiles Central Europe (TTCE), která v Prostějově provozuje textilní závod a patří do japonské skupiny Toray, ve finančním roce 2024/2025 do konce letošního března zvýšila tržby o pět procent na 🪙🪙🪙1,883 miliardy korun. Podnik vykázal čistý zisk 54 milionů korun po ztrátě 2,7 milionu korun v roce 2023/2024. Vyplývá to z výroční zprávy TTCE, jejíž účetní rok začíná vždy v dubnu a končí následující rok v březnu.
Obrat českého 🎥🎥🎥audiovizuálního průmyslu se vloni snížil o 27 procent na necelých deset miliard korun. Nastal očekávaný propad u zahraničního servisu o 40 procent, protože loňské pobídky ve výši 20 procent nemohly podle Asociace producentů v audiovizi konkurovat ostatním státům. Poptávka zahraničních produkcí po natáčení ale v Česku díky řadě opatření, která byla vloni přijata, již v tuto chvíli roste. Aby se dostala opět na úroveň z roku 2022, bude zřejmě potřeba delší doba.
Číst více
V jihovýchodní polovině Česka v neděli večer a v noci hrozí 🌩️🌩️🌩️bouřky, na Moravě mohou být ojediněle silné. Doprovázet je mohou přívalové srážky a nárazový vítr. Během noci budou bouřky slábnout. Vyplývá to s aktualizované výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu. Meteorologové rovněž rozšířili varování před vysokými teplotami, vedle Moravy a Slezska mohou dnes odpoledne vystoupat teploty nad 31 stupňů Celsia i ve středních a východních Čechách.
Na festival 🎵🎵🎵elektronické a taneční hudby Beats for Love přišlo v sobotu do Dolních Vítkovic v Ostravě 45 tisíc lidí, stejně jako v pátek. V součtu tak za všechny čtyři dny přehlídku navštívilo 164 tisíc lidí, čímž padl rekord z loňska, kdy to bylo více než 162 tisíc lidí. "Zažili jsme povedený ročník, ne-li ten vůbec nejlepší," uvedl ředitel festivalu Kamil Rudolf.
V aktuálním předvolebním průzkumu agentury STEM si hnutí ANO pohoršilo o jeden procentní bod na 30,9 procenta, přesto by stále vyhrálo volby. Koalice Spolu zaznamenala mírný pokles na 20,5 procenta. Naopak si polepšily strany SPD (13,9 procenta) a STAN (12,3 procenta), které zaznamenaly největší nárůst. Do Sněmovny by se dostali také Piráti se stabilní podporou 7,9 procenta a nově i hnutí Stačilo! s pěti procenty. Mimo dolní komoru by zůstali Motoristé (čtyři procenta), Přísaha (2,7 procenta) a SOCDEM (2,4 procenta). Ukázal to předvolební průzkum agentury STEM pro CNN Prima News.
Při bleskových záplavách v Texasu💀💀💀 zemřelo od pátku nejméně 51 lidí. Nejvíce z nich připadá na okres Kerr, kde podle nové dnešní bilance zahynulo 43 lidí včetně 15 dětí, píší agentury. Zástupce místních úřadů v tomto okrese Dalton Rice uvedl, že se stále pohřešuje 27 účastníků náboženského tábora pro dívky Camp Mystic. Podle něj je však možné, že počet pohřešovaných bude vyšší.
Čína v odvetě omezí dovoz 💉💉💉zdravotnických prostředků z Evropské unie, jejichž hodnota přesahuje 45 milionů juanů (131 milionů korun). S odkazem na sdělení ministerstva financí v Pekingu to uvedla agentura Reuters. Čína omezí i dovoz zdravotnických prostředků z jiných zemí, pokud obsahují komponenty vyrobené v EU v hodnotě vyšší než 50 procent hodnoty smlouvy. Opatření platí od neděle.
Nabídka zájezdů na poslední chvíli, takzvaných last minute, toto léto meziročně 📈📈📈stoupla asi o 12 procent. Důvodem je mírný 🔻🔻🔻pokles zájmu o nabídky v předprodeji a větší kapacita cestovních kanceláří, řekla výkonná ředitelka Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Kateřina Chaloupková. Ve srovnání s běžnými termíny jsou tyto zájezdy zpravidla o 30 procent levnější, vyplývá z vyjádření prodejců.
Britský hudebník 🤘🤘🤘Ozzy Osbourne se rozloučil v noci na neděli se čtyřmi desítkami tisíc fanoušků na stadionu v Birminghamu, kde odehrál podle svých slov poslední koncert. Heavymetalovou událost roku souběžně s nimi sledovalo téměř šest milionů lidí, kteří si zakoupili lístek na on-line přenos akce. Osbourne, který je žijící legendou hard rocku a heavy metalu, ukončil svou hudební kariéru ve městě, kde jeho kapela Black Sabbath na konci 60. let svou aktivitu začínala. Zpěvák, který vedle působení ve skupině Black Sabbath měl i úspěšnou sólovou kariéru, před pěti lety oznámil, že trpí Parkinsonovou nemocí.