Reklama

Co stojí za pádem bitcoinu v posledních dnech? Fed a úrokové sazby

bitcoin (ilustrační foto)
Profimedia
Stanislav Šulc

Držitelé kryptoměn jakýkoli propad bitcoinu rádi připisují hrozbě regulací. Za propadem bitcoinu z posledních dní však může stát také rétorika Fedu.

Reklama

Nejznámější kryptoaktivum světa bitcoin v posledních dnech prožívá těžké chvíle. Během několika dní nejprve vystoupal nad částku 30 500 dolarů, čímž se bitcoin dostal na nejvyšší hodnotu od loňského června. Cena bitcoinu pozitivně reagovala na negativní zprávy z amerického bankovního trhu, který se dostal pod tlak kvůli masivním výprodejům zejména dluhopisů a musela zasáhnout americká centrální banka

Pro zastánce bitcoinu tak kryptoměna potvrdila svou výhodu alternativy k tradičním finančním nástrojům. A ve srovnání s dalšími aktivy bitcoin za letošní rok přinesl výrazné výnosy téměř 100 procent.

Poté ale začaly masivní výprodeje a bitcoin se propadl až na aktuální hodnotu mírně nad 27 tisíci dolarů. Fanoušci a držitelé bitcoinu aktuální propad připisují na vrub spekulacím, že zejména v USA se blíží důslednější regulace bitcoinu. Posilují tím mýtus o bictoinu jako nezávislého přístavu, který se může stát cílené likvidace finančního establishmentu.

bitcoin (ilustrační foto)

Europarlament schválil první pravidla pro kryptoměny. Piráti byli proti

Evropský parlament schválil nařízení MiCA, což jsou pravidla regulace kryptoměnových trhů. Je to první ucelenější sada předpisů pro kryptoměnové odvětví na světě. EP schválil i další opatření, která se v odvětví kryptoměn zaměřují na boj proti praní špinavých peněz. Europoslanci za Českou pirátskou stranu opatření kritizují, chtějí zachovat určitou míru anonymity.

Přečíst článek

Za vším hledej sazby

Za reakcí bitcoinu však může stát také jiný jev, který by již těmto spekulacím tolik nenahrával. Jak upozornil hlavní ekonom J&T Banky Petr Sklenář v J&T Banka Podcastu věnovaném investicím, bitcoin velmi citlivě reaguje na rétoriku zejména americké centrální banky Fedu.

„Když Fed rozvolňuje měnovou politiku, bitcoin na to reaguje pozitivně, naopak při zpřísňování monetární politiky, bitcoin naopak klesá,“ vysvětluje Sklenář.

Výrazné nárůsty ceny bitcoinu tak lze vysvětlovat i tím, že část trhu spekulovalo, že se růstová fáze cyklu úrokových sazeb Fedu blíží k vrcholu. A problémy v americkém bankovním sektoru těmto spekulacím dalo zapravdu, protože je téměř jisté, že Fed při svém rozhodování o sazbách upřednostní finanční stabilitu před bojem s inflací.

Dolary, ilustrační foto

Soumrak dolaru? Ale kdeže. To spíš eura, plyne z dat Banky pro mezinárodní platby

Rostoucí aktivita Číny na mezinárodní scéně, nedávná návštěva prezidenta Si Ťin-pchinga v Moskvě či naopak návštěva francouzského prezidenta Emmanuela Macrona v Číně, zintenzivňují debatu i přeskupování geopolitických sil. Tu podtrhuje i aktuální návštěva ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova v Brazílii. Ta pro změnu oživuje fenomén BRICS, tedy svého času rychle se rozvíjejících ekonomik Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Jižní Afriky, které prý mohou představovat ekonomického vyzyvatele Západu a otřást globálním postavením amerického dolaru coby rezervní měny číslo jedna.

Přečíst článek

Dražší peníze déle

A odpovídá tomu také aktuální propad. Podle agentury Bloomberg totiž část členů Fedu v posledních dnech výrazně zostřila svou rétoriku ohledně dalšího utužování sazeb. A ačkoli stále zůstává konsenzus na tom, že Fed sazby nejspíš zvedne už jen jednou, může ale jít o poměrně razantní nárůst. A co je možná ještě důležitější, zvýšené sazby by měly podle projekcí zůstat déle, než se nyní očekává.

To přitom povede k tomu, že ty nejkonzervativnější a nejméně rizikové finanční nástroje nesou relativně vyšší výnosy. Institucionální investoři pak cítí příležitost zejména na dluhopisovém a s blížícím se obratem cyklu monetární politiky také na akciovém trhu. Proto v současnosti kumulují cash, aby mohli využít razantních nárůstů, které se očekávají ve chvíli, kdy Fed začne sazby snižovat.

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

bitcoin (ilustrační foto)

Bitcoin po roce pokořil hranici 30 tisíc dolarů. Svědčí mu otřesy a pády amerických bank

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme