Reklama

Týden tradera: Kartel hatí boj s inflací a BNP Paribas hýbe bankovním trhem v Česku

Fed, ilustrační foto
iStock
Kryštof Míšek

Týden se na trzích nesl ve znamení konsolidace, a to po výrazných růstech z minulé doby. Americký hlavní index S&P 500 se zastavil kolem úrovně 4150, kde nalezl také v minulosti určitou hranici odporu. Vystřízlivění investorů při valuaci na úrovni18násobků budoucích zisků je rozhodně na místě a přinášejí ho zejména zesilující obavy z recese v ekonomice. Měkké ekonomické indikátory a výnosová křivka naznačují naprosto reálnou hrozbu poklesu ekonomické aktivity (až 75procentní pravděpodobnost recese). Vysoké úrovně cen akcií tak nedávají žádný smysl.

Reklama

Březnový index PMI v americké ekonomice ve zpracovatelském sektoru dosáhl 46,3 bodu, což je o 1,4 bodu méně než 47,7 bodu zaznamenaných v únoru. Pokud jde o celou ekonomiku, tento údaj naznačuje čtvrtý měsíc poklesu po 30měsíčním období expanze.

Index PMI ve zpracovatelském průmyslu je na nejnižší úrovni od května 2020, kdy zaznamenal 43,5. ISM PMI pro nevýrobní sektor dosáhl hodnoty 51,2 oproti očekávané hodnotě 54,5 a předchozí hodnotě 55,1 v únoru. To byl rovněž slušný sešup aktivity. Výše uvedenéukazuje, že politika vysokých sazeb v kombinaci s nedávnou bankovní krizí už naprosto hmatatelně dopadají na podniky.

Očekával bych tedy další zhoršení v příštích měsících. To se nakonec musí projevit rovněž na nižší tvorbě pracovních míst v americké ekonomice. Ostatně Fed si klade za cíl oslabit ekonomiku a trh práce, který je stále velmi napjatý. A následně dosáhnout svého inflačního cíle dvě procenta. Máme se tedy ještě na co těšit.

Zakladatel a CEO Tesly Elon Musk letí do Číny.

Elon Musk se opět míchá do politiky. Po Putinovi chce jednat s Číňany

Zakladatel automobilky Tesla a majitel sociální sítě Twitter jede na návštěvu Číny. Děje se tak v situaci, kdy jsou čínsko-americké vztahy na bodě mrazu. Média spekulují, že bude v Šanghaji jednat s místními politiky kvůli tamní továrně Tesly. To všechno tajně.

Přečíst článek

Zprávou týdne byl zejména postoj zemí kartelu OPEC+, který znovu utlumil svůj vývoz ropy a tím přiživil inflační tlaky ve světové ekonomice. Kartel, který udržuje světové státníky stále ve střehu, rozhodl o snížení vývozu až o dva miliony barelů. Ropa Brent, globální benchmark, vyskočila o 5,31 procenta na 84,13 dolaru za barel, zatímco WTI, americký benchmark, vzrostla o 5,48 procenta na 79,83 dolaru.

V obou případech se jednalo o nejprudší nárůst cen za téměř rok. Nabídkový šok, který způsobuje politika OPEC+, by z mého pohledu měl přispět k poklesu ekonomické aktivity a nárůstu inflačních tlaků. Vskutku špatná zpráva pro centrální bankéře a jejich restriktivní měnovou politiku.

Erste bank, která je obchodovaná na hlavním parketu pražské burzy, jedná s BNP Paribas o odkupu svých aktiv v ČR (Hello! Bank). Jedná se o segment spotřebitelských půjček. V rámci dohody by Erste poskytla byznys s půjčkami ve výši 9,9 miliardy korun a více než 20procentní podíl na trhu kreditních karet v České republice. Potenciální prodej je součástí snah francouzské banky zefektivnit své divize spotřebitelského financování. Zprávu bych hodnotil z pohledu akcií Erste neutrálně.

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Lukáš Kovanda: Pohonné hmoty po dlouhé době zdražují. Ale nevydrží jim to dlouho

Lukáš Kovanda: Pohonné hmoty po dlouhé době zdražují. Ale nevydrží jim to dlouho

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme