Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Další v řadě. Americká First Republic Bank směřuje k bankrotu, akcie se opět propadly

Americká First Republic Bank směřuje k bankrotu, akcie se propadly
Profimedia
 ČTK

Akcie problémové banky First Republic dnes prudce oslabovaly, obchodování s nimi bylo nakonec pozastaveno. Akcie reagují na zprávu serveru CNBC, že podnik pravděpodobně směřuje do nucené správy pod americkou Federální společnost pro pojištění vkladů (FDIC). O záchraně banky podle zdrojů agentury Reuters mimořádně jednají američtí představitelé.

Reklama

First Republic se dostala pod zvýšený tlak už dříve v důsledku nedávného kolapsu amerických finančních ústavů Silicon Valley Bank (SVB) a Signature Bank. Krátce před 17:30 SELČ ztrácely akcie této regionální americké banky 43 procent a propadly se na rekordní minimum. Posléze odepsaly 50 procent a obchodování s nimi bylo pozastaveno.

Jamie Dimon, šéf JPMorgan Chase

Bankovní krize v USA ještě neskončila, říká vlivný americký bankéř

Bankovní krize ve Spojených státech pokračuje a její důsledky se budou projevovat i v příštích letech. Ve své výroční zprávě pro akcionáře to uvedl šéf největší americké banky JPMorgan Chase v Co Jamie Dimon. Zdůraznil nicméně, že nynější krize není srovnatelná s globální finanční krizí z roku 2008.

Přečíst článek

Akcie kalifornské banky letos klesly o více než 90 procent, protože investoři ztratili důvěru v banku poté, co v březnu zkrachovaly SVB a Signature. FDIC podle zdrojů CNBC žádá jiné banky, aby podávaly nabídky na převzetí First Republic. Podle těchto zdrojů ale stále existuje naděje na řešení, které nezahrnuje nucenou správu.

Soukromý sektor zatím nejeví zájem

Podle zdrojů Reuters se do záchrany First Republic vkládá vláda proto, že snahy soukromého sektoru o řešení zatím nevyústily v dohodu. Schůzky s finančními společnostmi o sestavení řešení pro problémový finanční ústav začaly v posledních dnech organizovat FDIC, ministerstvo financí a americká centrální banka (Fed), uvádějí zdroje Reuters.

Reklama

Klienti stojí 13. března po oznámení krachu Silicon Valley Bank před sídlem banky v kalifornské Santa Claře, aby zachránili své úspory.

Krach Silicon Valley Bank v grafech a číslech. Proč je její pád tak zásadní?

Pokud by někdo přemýšlel, v čem je krach americké Silicon Valley Bank kromě obav nadměrného počtu klientů o své peníze tak zásadní, mohou mu pomoci grafy, které dala dohromady agentura Bloomberg. Ukazují nejen rapidní propad cen akcií bank, ale i související katapultování indexu strachu na Wall Street či největší pokles výnosu amerických vládních dvouletých dluhopisů od roku 1987.

Přečíst článek

Americká vláda je v kontaktu s First Republic a jejími poradci už týdny. Její nejnovější angažmá ale podle zdroje Reuters pomáhá přivést k jednacímu stolu více stran, včetně bank a soukromých investičních firem, dodal jeden ze zdrojů. Není jasné, zda vláda USA zvažuje účast na záchraně First Republic, píše Reuters.

First Republic Bank přitom již minulý měsíc obdržela záchranné lano prostřednictvím vkladů ve výši 30 miliard dolarů od 11 největších národních bank, například Bank of America, Citigroup, JPMorgan Chase a Wells Fargo, s cílem pomoct překonat její obtíže. 

Více o dění po pádu amerických Silicon Valley Bank a Signature Bank čtěte zde

Akcie bank jsou nyní hop nebo trop investicí, říká analytik

Rostoucí úrokové sazby odhalují fatální nesoulady mezi aktivy a pasivy bank, pojišťoven a penzijních fondů. Příběhy britských penzijních fondů, Silicon Valley Bank a dalších ukazují, že vyšší sazby mohou znamenat riziko pro finanční sektor, namísto očekávaných zisků.

Přečíst článek

Magazín newstream CLUB

Jak vytvářet odkaz pro příští generace? Odpovědi z byznysového světa, ale i od výrazných osobností společenského života nabízí třetí číslo magazínu newstream CLUB, který právě vychází.

Na obálce byznysově - lifestylového čtvrtletníku je František Kinský, legendární šlechtic, který vypráví, jak se v jejich rodě dědí nikoli majetek, ale zodpovědnost a služba. 

Hvězdami jarního čísla jsou dále mimo jiné Silke Horáková (Albatros), Luděk Sekyra (Sekyra Group), Zbyněk Frolík (Linet) nebo architekt Václav Aulický či umělec Milan Knížák.

Magazín se věnuje tématům dlouhodobých investic, předávání majetku v rámci rodinných klanů, tradičním českým značkám či tomu, jak developeři společně s architekty mění tvář měst na dlouhá staletí.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

Policisté opouštějí krachující Silicon Valley Bank v Santa Clara v americké Kalifornii, pátek 10. března 2023

Potíže amerických bank jsou pro Česko bouří ve sklenici vody, míní viceguvernér ČNB Frait

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme