
Apple za čtvrtletí překonal očekávání v zisku i tžbách. Zklamal prodej iPhonů
Zprávy z firemTržby v Číně, která je pro firmu jedním z největších trhů, meziročně klesly o jedenáct procent na 18,51 miliardy dolarů.
Tržby v Číně, která je pro firmu jedním z největších trhů, meziročně klesly o jedenáct procent na 18,51 miliardy dolarů.
Akcie amerických technologických podniků prudce oslabily kvůli obavám z nízkonákladové čínské konkurence v oblasti umělé inteligence (AI). Index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, ztratil 3,07 procenta a uzavřel na 19.341,83 bodu. Za jeho poklesem stál zejména výrobce čipů Nvidia, jehož akcie se propadly o téměř 17 procent. Tržní hodnota podniku se tak snížila o téměř 600 miliard dolarů (zhruba 14 bilionů korun), což představuje nejprudší jednodenní pokles v historii amerického akciového trhu, napsal server CNBC.
Asistent umělé inteligence (AI) čínského start-upu DeepSeek předstihl konkurenční ChatGPT a je aktuálně nejvíce stahovanou bezplatnou aplikací dostupnou v App Store firmy Apple ve Spojených státech. To ukazuje, jak hluboký dojem DeepSeek zanechal v Silicon Valley, tedy centru vývoje technologií v USA. Zároveň to nabourává široce rozšířené názory na prvenství USA v oblasti AI a vyvolává otázky ohledně účinnost vývozních omezení Washingtonu zaměřených na pokročilé čipy a schopnosti AI, uvedla agentura Reuters.
Hlavním hybatelem burz dnes nejsou cla amerického prezidenta Donalda Trumpa – a nejen pro to, že ta včera uvalená na Kolumbii pro nepřijímání deportovaných osob zase rychle odvolal poté, co se jihoamerická země podvolila. Trumpovi totiž dnes vyvstává potenciálně mnohem nebezpečnější vyzyvatel. Dosud nepříliš známý čínský startup DeepSeek může zásadně „zamávat“ perspektivou americké technologické dominance, zejména v oblasti umělé inteligence. A tedy i akciemi firem, jako je Nvidia, nebo Trumpovými plány rozvoje umělé inteligence prostřednictvím levné fosilní elektřiny.
Americká společnost Perplexity AI upravila návrh na fúzi s americkou částí platformy TikTok. Mateřské společnosti TikToku, čínské firmě ByteDance, navrhla vytvořit nový subjekt spojující Perplexity AI a TikTok U.S. Návrh nově počítá s tím, že americká vláda by po případném vstupu nové společnosti na burzu v ní vlastnila až 50procentní podíl. S odvoláním na zdroj obeznámený s návrhem to uvedla agentura Reuters.
Evropské akcie stále dramatičtěji zaostávají za americkými, což se za Trumpa ještě prohloubí. Obnovitelné zdroje tlačené Bruselem totiž elektřinu dále zdražují, zatímco Trump vsází na lacinou fosilní elektřinu, aby mocně rozvíjel umělou inteligenci, v níž EU již teď povážlivě ztrácí.
Británie plánuje vzít obor umělé inteligence útokem a udělat ze země základnu pro nové giganty. Pomoci jí v tom má začleňování nových technologií do každodenního provozu i radikální otevřenost vůči soukromému sektoru. Objevila vláda Keira Starmera recept na úspěch hodný následování nebo jsou to jen nesplnitelné sny, navíc s potenciálně negativní dopadem na soukromí a duševní vlastnictví?
Spojené státy omezí vývoz čipů v oblasti umělé inteligence (AI), aby tato vysoce pokročilá technologie zůstala mimo dosah Ruska a Číny. Informovala o tom stanice BBC. Regulace se podle agentury Bloomberg bude týkat i České republiky, zatímco například západní část Evropské unie bude mít podmínky volnější, což v prohlášení kritizovala Evropská komise. Největší omezení se budou týkat Ruska, Číny nebo Íránu s Venezuelou.
První kompletní týden na finančních trzích v letošním roce přinesl mnoho zajímavých událostí. Dorazila totiž celá řada důležitých údajů z trhu práce a dozvěděli jsme se podrobnosti z minulého zasedání americké centrální banky. Nezklamala ani geopolitika. Pod tíhou nových dat oslaboval americký index S&P 500. Tržní korekce cen je možná „ve vzduchu“.
Zakladatel a CEO OpenAI Sam Altman poskytl po řadě měsíců rozsáhlé interview pro Bloomberg Businessweek. A to téměř na den přesně dva roky od premiéry ChatuGPT pro veřejnost. Altman v něm popisuje své začátky, zrání do CEO stamiliardového start-upu, vize všeobecné umělé inteligence, ale také napjaté vztahy s Elonem Muskem a vysvětluje, proč poslal milion dolarů na podporu inaugurace Donalda Trumpa, ačkoli zdaleka nesouhlasí se vším, co Trump chystá nebo co si myslí. Přinášíme výběr zajímavých myšlenek jednoho z klíčových mužů současnosti.
Americký softwarový gigant Microsoft hodlá v tomto finančním roce investovat kolem 80 miliard dolarů (téměř dva biliony korun) do výstavby datových center k trénování umělé inteligence (AI) a k provozu aplikací využívajících AI. Informoval o tom prezident podniku Brad Smith. Dodal, že více než polovina těchto investic bude směřovat do Spojených států.