Reklama

Vydali jsme nový magazín!

Objednávejte zde

V Praze vznikne největší dřevěný bytový dům, Radlický dřevák

V Praze vznikne největší dřevěný bytový dům v Česku, Radlický dřevák
Skanska, s laskavým svolením
 ČTK

Čtyři patra a skoro osmdesát bytů nabídne dřevěný bytový dům, který se chystá postavit společnost Skanska v pražských Radlicích. Dům dostane název Radlický Dřevák a vznikne jako součást projektu, který kromě dřevostavby zahrnuje i další dvě budovy z obvykle užívaného materiálu. Podle Skansky půjde o největší dřevěný bytový dům v Česku.

Reklama

Skanska plánuje zahájit stavbu v roce 2024 a dokončit o dva roky později, výši investice neuvedla. Na dřevěný bytový dům v budoucnu naváže firma nedaleko výstavbou kancelářské dřevostavby.

CEO Accolade Milan Kratina

Kratina z Accolade: Nájmy ještě porostou. O kolik, to se uvidí na začátku roku

Výnosnost fondu dokážeme udržet díky sjednaným inflačním doložkám. Důležitá je také lokace našich průmyslových či distribučních center, do kterých investujeme. Vždy si vybíráme ta nejlepší místa, říká miliardář Milan Kratina, šéf největšího českého realitního fondu Accolade.

Přečíst článek

Stavbu bere firma jako pilotní projekt, v jehož rámci porovnají dvě různé stavební technologie. "Je to jakási laboratoř, v které zjistíme, jaké nás to bude stát úsilí, kolik času to zabere a kolik to bude stát peněz," uvedl generální ředitel rezidenčního developera Skanska Petr Michálek.

Náklady firma neuvedla, ale očekává, že budou vzhledem k pilotnímu projektu o něco vyšší než už zbylých dvou domů. Životnost se odhaduje stejná jako o domů z tradičních materiálů.

CPI Property Group

Vítkova CPI čelí snížení investičního ratingu. Doplácí na akvizice rakouských firem

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service ve středu snížila rating dlouhodobých závazků společnosti CPI Property Group, jejímž většinovým vlastníkem je český podnikatel Radovan Vítek. Agentura hlavní rating snížila o jeden stupeň na známku Baa3, svůj krok zdůvodnila slabší kapitálovou strukturou firmy po převzetí rakouských realitních podniků Immofinanz a S Immo.

Přečíst článek

Nosnou konstrukci budou tvořit křížem lepené desky CLT ve všech nadzemních podlažích. Budova bude stát na železobetonovém monolitickém základu, v kterém budou garáže. Developer vybuduje v dřevostavbě menší byty 1+kk a 2+kk a podle vývoje trhu rozhodne, zda půjdou do prodeje nebo na nájemní bydlení. Za architektonickým návrhem stojí ateliér Jakub Cígler Architekti.

Zatím jen čtyři patra

Dům bude mít čtyři patra, jelikož víc zatím v Česku nedovolují požární normy. Aktuálně umožňují maximální dvanáctimetrovou výšku. "CLT desky dávají možnost až dvacetipatrové výstavby. Věříme, že i v české legislativě dojde k úpravám, které nám umožní širší využití dřeva do budoucna," řekl Pavel Tomek, projektový manažer rezidenčního developera. 

Newstream vydává magazín Realitní Club

Zpravodajský server zaměřený na byznys newstream.cz vydává tento týden svůj první tištěný magazín. Jmenuje se Realitní Club a bude vycházet dvakrát ročně.  

Přečíst článek

Michálek uvedl, že výstavba dřevěného domu by měla být rychlejší a především s menší uhlíkovou stopy. "Předpokládáme, že si tu ověříme, že dřevo do budoucna může nahradit výraznou část konvenčních materiálů, které více zatěžují životní prostředí," podotkl Michálek. Společnost uvádí, že 1600 metrů krychlových dřeva nahradí téměř polovinu objemu betonu potřebného na výstavbu objektu běžnou metodou. Dům by tak měl mít uhlíkovou stopu o 28 procent nižší oproti běžné stavbě.

Simon Johnson při natáčení podcastu.

PODCAST Realitní Club: Byty zlevní, ale jen ty z druhé ruky, říká šéf Crestylu

Příští rok bude náročný, poptávka po nových bytech bude klesat, říká ředitel developerské společnosti Crestyl Simon Johnson v další epizodě podcastu Realitní Club na newstream.cz. 

Přečíst článek

Všechny domy budou mít systém pro hospodaření s recyklovanou, takzvanou šedou vodou, fototermické panely, zelené střechy a budou využívat dešťovou vodu pro zalévání zeleně.

U metra Radlická následně Skanska plánuje postavit dvě dřevěné propojené administrativní budovy, které mají nabídnout prostory o rozloze zhruba 32 tisíc metrů čtverečních.

V Praze vznikne největší dřevěný bytový dům v Česku, Radlický dřevák. zdroj: Skanska, s laskavým svolením

Speciál Realitní Club

Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části –  webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu. 

  • Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
  • Komerční reality: kanceláře, coworking;
  • Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
  • Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.

Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry. 

Témata související s realitami:

Reklama

Související

Pro pěší a cyklisty se 28. července 2023 otevírá nová lávka z Holešovic do Karlína.

FOTOGALERIE: HolKa se otevírá světu. Jak vypadá lávka mezi Holešovicemi a Karlínem za stovky milionů?

Přečíst článek
Ze zchátraleho barokního Löwitova mlýna v pražské Libni se stala designová knihovna.

Ze zchátralého barokního Löwitova mlýna v pražské Libni se stala designová knihovna

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme