Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Tipy na výlet za nejkrásnějšími vodními mlýny jižního Slovenska

Vodní kolový mlýn Tomášikovo
Danubeislands
Věra Tůmová

S modernizací života i výroby se mění i technické budovy, které měly v minulosti ve společnosti zásadní místo. Mezi takové patří i vodní mlýny, které postupně téměř zmizely z české i slovenské krajiny. Naštěstí ale stále existují iniciativy, které ty nejzajímavější technické památky tohoto typu zachraňují a rekonstruují. Prohlédněte si ty nejkrásnější vodní mlýny, které jsou dnes pýchou Podunají.

Na Žitném ostrově na jižním Slovensku dnes funguje pro návštěvníky minimálně šestice pozoruhodných technických památek v podobě romantických vodních mlýnů. Každý z nich je přitom jedinečný. Zatímco jeden je součástí skanzenu, další umožňují prohlídky pro návštěvníky nebo přímo slouží jako technické památky lidového mlynářství na jižním Slovensku.

Jedinečné mlýny Podunají

Některé z mlýnů jsou navíc poslední svého druhu v daném regionu. Mezi takové patří třeba Kolový mlýn v obci Jahodná, který se z jedenáctky mlýnů v oblasti Malého Dunaje zachoval jako jediný. Na břehu Klátovského ramene Malého Dunaje se zase nachází spodkový vodní mlýn Dunajský Klátov. Ten fungoval jako mlýn do čtyřicátých let 20.století a pak chátral. V osmdesátých letech 20.století jej ale zakoupil stát a nejen mlýn, ale i celé jeho bezprostřední okolí se stalo chráněným územím. První rekonstrukce se tak tento mlýn dočkal v roce 1987 a té komplexní pak až v roce 2016.

Za unikátní v rámci celé Střední Evropy se pak považuje další z vodních mlýnů, a to třípodlažní Vodní kolový mlýn Jelka z roku 1894. Ten původně to byl lodní mlýn, který byl na mletí přebudován až v roce 1906 a takto fungoval pak až do roku 1951. Jeho rekonstrukce a vybudování zemědělského skanzenu v okolí mlýna se uskutečnilo ovšem až v roce 1992.

Další z mlýnů, Vodní mlýn Kolárovo, je zase atypický tím, že se jedná o jediný plovoucí mlýn na Slovensku. V současnosti je zakotvený ve slepém rameni Malého Dunaje a pro návštěvníky je dostupný přes nejdelší evropský celodřevěný zastřešený most.

Mlýn, který představuje tradiční řemeslo

Tím posledním mlýnem z regionu, který aktuálně prošel rekonstrukcí, je Vodní mlýn Tomášikovo na břehu Malého Dunaje. Od roku 1895, kdy byl postaven nedaleko obce Tomášikovo se pak používal jako mlýn až do 60.let 20.století. Na svou velkou rekonstrukci si ale musel počkat až do roku 2023. Do zásadní obnovy se díky evropským dotacím pustil Trnavský kraj, který rekonstrukci pojal jako možnost, jak představit jedno ze zdejších tradičních řemesel. Podmínkou zadavatele přitom bylo zachování původních prvků a konstrukce objektu a současně i vybudování návštěvnického centra v odpovídajícím duchu budovy vodního mlýna.

Prohlédněte si, jak vypadají nejkrásnější vodní mlýny jižního Slovenska:

Veritas jsou dva malé dřevěné objekty – chata a sauna, se společnou terasou na pozemku ukrytém mezi vinicemi na dohled od českého středohoří.

Kde se staví nejlepší architektura? Ve středních Čechách a na jižní Moravě

Opět bylo z čeho vybírat. Do nominačního kola prestižního architektonického klání Česká cena za architekturu mezinárodní odborná porota vybrala 25 děl. Konkrétně několik rodinných domů, rekonstrukcí i krajinářských úprav.

Přečíst článek

Biotop Lhotka

Letní koupaliště v Praze: Kde se dá vykoupat nejlevněji?

Vyrazit na celý den na plovárnu může být ideální způsob, jak příjemně přežít horké letní dny v rozpáleném hlavním městě. Na výběr je v Praze řada oficiálních koupališť pod otevřeným nebem a spousta dalších vodních ploch, kde se ani vstupné neplatí. Víte, kde se v hlavním městě vykoupete nejlevněji a kde jako rodina s dětmi necháte za jeden koupací den přes sedm set korun? Podrobnosti najdete v naší fotogalerii.

Přečíst článek

Dům u vodopádu „Fallingwater“ - jeho autorem je proslulý americký architekt Frank Lloyd Wright.

Fascinující domy architekta Wrighta. Podívejte se, jak zní symfonie mezi člověkem a přírodou

Nadčasového dílo Franka Lloyd Wrighta je obdivované mnoha architekty i laiky z celého světa. Navrhl stovky neuvěřitelných staveb a více jak čtyři sta z nich stále stojí. Díky mnoha jeho nadšencům je možné některé z nich navštívit nebo v nich dokonce i přespat. Prohlédněte si některé z jeho architektonických skvostů.

Přečíst článek

Speciál Realitní Club

Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části –  webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu. 

  • Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
  • Komerční reality: kanceláře, coworking;
  • Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
  • Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.

Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry. 

Témata související s realitami:

Související

Přírodní koupaliště

V Liberci mají novou a krásnou plovárnu. Přispěli na ni i místní, vyšla na 10 milionů

Přečíst článek
O cenu Česká cena za architekturu soutěží i tento projekt.

Architekti paneláky nezatracují, naopak. A dokážou je proměnit i za málo peněz

Přečíst článek
Doporučujeme