Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Fascinující domy architekta Wrighta. Podívejte se, jak zní symfonie mezi člověkem a přírodou

Dům u vodopádu „Fallingwater“ - jeho autorem je proslulý americký architekt Frank Lloyd Wright.
Michele Koh Morollo in Dwell Magazine
Věra Tůmová

Nadčasového dílo Franka Lloyd Wrighta je obdivované mnoha architekty i laiky z celého světa. Navrhl stovky neuvěřitelných staveb a více jak čtyři sta z nich stále stojí. Díky mnoha jeho nadšencům je možné některé z nich navštívit nebo v nich dokonce i přespat. Prohlédněte si některé z jeho architektonických skvostů.

Za svůj život navrhl přes jedenáct set projektů rozličných staveb po celém světě. Více jak pět set z těchto návrhů se nakonec opravdu postavilo, a to dokonce i poté, co v roce 1959 zemřel. Většina z těchto domů přitom dosud stojí. Řeč je o proslulém americkém architektovi Franku Lloyd Wrightovi, který zásadním způsobem ovlivnil světovou architekturu i generace architektů 20. století. Jeho dílo a styl, který založil, je označované jako organická architektura, popřípadě prérijní architektura, a je obdivované staviteli i laickými nadšenci z celého světa.

O neobyčejnosti a nadčasovosti jeho díla ostatně svědčí i fakt, že už osm budov, které navrhl a které byly postaveny na území USA, jsou zapsané i na Seznamu světového dědictví UNESCO. Současně nyní existuje díky mnoha nadšencům jeho díla také už minimálně 19 staveb, které Wrightovým obdivovatelům umožňují nejen prohlédnout si domy a jejich zahrady zvenčí, ale také nahlédnout do interiérů, a dokonce si je i pronajmout, uspořádat v nich svatbu či přespat v nich.

Deset nejzajímavějších vil od Franka Lloyda Wrighta, které si prohlédnete zvenku i zevnitř:

Ve fotogalerii najdete desítku těchto nejproslulejších Wrightových vil s možnostem vstupu nebo pronájmu: 

  • Fallingwater, Mill Run, Pennsylvania
  • Taliesin, Spring Green, Wisconsin
  • Mäntylä House, Acme / Polymath Park, Pennsylvania
  • Robie House, Chicago, Illinois
  • Eppstein House, Galesburg, Michigan
  • Emil Bach House, Chicago, Illinois
  • Seth Peterson Cottage, Mirror Lake, Wisconsin
  • Cornwell House, Waimea, Hawaii
  • Palmer House, Ann Arbor, Michigan
  • Schwartz House, Two Rivers, Wisconsin

Architekt Kamil Mrva

Architekt Kamil Mrva: V Praze, Brně a pár velkých městech už architektura dýchá

Jeho ateliér působí převážně v Moravskoslezském kraji. Staví rodinné domy, rekonstruuje a revitalizuje brownfieldy. Architekt Kamil Mrva. Loni mu vyšla kniha, ve filmu objíždí v Porsche 911 svoje realizace. Snímek se jmenuje Muž, který sázel domy. A není to nijak nadnesené. Kamil Mrva má se svým ateliérem na kontě pětistovku menších i větších projektů. Většina z nich pak stojí v Moravskoslezském kraji.

Přečíst článek

Františkánský klášter v Santa-Lucia di Tallano

Nejlepší architektura v Evropě? Třeba klášter na Korsice, ale i my ji máme. V Ostravě

Nejprve to byl hrad, posléze klášter františkánů, díky konverzi se ale historický areál proměnil na kulturní centrum. Slouží místním i turistům. Rekonstrukce francouzského studia se dostala do výběru nejlepší evropské architektury.

Přečíst článek

O český pavilon je zájem mezi návštěvníky EXPO 2025 v Osace

V centru letošního EXPO v Osace jsou inovace. A myšlenka sdílení dobrých nápadů, uvedl ministr Lipavský

O český pavilon je zájem. Ačkoli první den letošní výstavy EXPO v japonské Osace poznamenal výrazný déšť, zahájení si nenechaly ujít tisíce lidí. Po Ódě na radost si mohli zajít na plzeňské pivo, které je jedním z lákadel českého pavilonu. Zahájení jeho činnosti se krom dalších hostů zúčastnil také ministr zahraničí Jan Lipavský. „Podobné akce jsou důležité pro sdílení nápadů a inovací,“ uvedl ministr. Podle testovacího dne českého pavilonu pak půjde také o „sdílení“ piva. Ještě před oficiálním otevřením se totiž za jeden den vypilo 1200 piv. A první oficiální den to vypadalo na minimálně vyrovnání tohoto rekordu.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Rozhlednu ve Velké Deštné navrhli architekti.in.

Česko je rozhlednová velmoc. Tohle jsou ty nejkrásnější, z jedné vidět je i Malá Fatra

Přečíst článek
Casa Vicens

Zažijte noc ve vile od Gaudího. Za jedno euro včetně večeře a snídaně

Přečíst článek
Multifunkční aréna v Jihlavě vyšla na dvě miliardy korun.

Nová dominanta Jihlavy. Tamní „koloseum“ bude konkurovat nejlepším halám v Evropě

Přečíst článek
Doporučujeme