Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Československo - informace o tématu

Vodní kolový mlýn Tomášikovo

Tipy na výlet za nejkrásnějšími vodními mlýny jižního Slovenska

S modernizací života i výroby se mění i technické budovy, které měly v minulosti ve společnosti zásadní místo. Mezi takové patří i vodní mlýny, které postupně téměř zmizely z české i slovenské krajiny. Naštěstí ale stále existují iniciativy, které ty nejzajímavější technické památky tohoto typu zachraňují a rekonstruují. Prohlédněte si ty nejkrásnější vodní mlýny, které jsou dnes pýchou Podunají.

Přečíst článek

Čtyřkorunová známka z počátků první republiky se vydražila za dva miliony. Je třetí nejdražší

Přečíst článek

FOTOGALERIE: Ze dne na den měli lidé z pětistovky desetikorunu. Sedmdesát let od bleskové měnové reformy v Československu

Přečíst článek
Kolkované bankovky v hodnotě 100 Kč a 1000 Kč. (původní bankovky v hodnotě 100 Kčs a 1000 Kčs)

Třicet let koruny české. Měnová odluka měla trvat půl roku, vzala ale bleskový spád

Přečíst článek
{LABEL}

{NADPIS}

{POPISEK}

ČNB představila tisícikorunovou bankovku s přítiskem loga 30. výročí rozdělení společného státu..

ČNB připomene rozdělení Československa zvláštní tisícikorunovou bankovkou

Vydáním tisícikoruny se speciálním přetiskem, výstavou o měnovém vývoji či řadou konferencí připomene letos Česká národní banka (ČNB) 30. výročí rozdělení Československa a vznik samostatných měn. ČNB jich do oběhu vydá 200 tisíc kusů, zájemci je budou moci získat od 8. února.

Přečíst článek
Veletrh pracovních příležitostí v Bratislavě

Číslo roku: 6480. Tolik Čechů pracuje na Slovensku. Naopak Slováků v ČR dělá rekordní počet

Třicet let po rozdělení federace pracuje v Česku rekordní počet Slováků. Češi se zato na Slovensko za prací neženou – míří jich tam 25krát méně než Slováků do Česka.

Přečíst článek
Slovenské Tatry jsou oblíbenou destinací českých turistů.

Češi táhnou Slovákům turismus. Hledají tam hlavně sportovní zážitky

Čeští turisté i 30 let od rozdělení Československa často jezdí na Slovensko, kde tvoří nejpočetnější skupinu návštěvníků ze zahraničí. Vyhledávají možnosti aktivního trávení dovolené, jejich dlouhodobě oblíbenou destinací je kromě jiného nejvyšší pohoří v zemi, Vysoké Tatry. Uvedla to mluvčí státní agentury na podporu cestovního ruchu Slovakia Travel Karolína Ducká.

Přečíst článek
První slovenský mrakodrap - Eurovea Tower v Bratislavě před dokončením.

Podtrženo a sečteno. Česká ekonomika je 30 let po rozpadu výkonnější než ta slovenská

Slovenská ekonomika i po 30 letech od rozdělení Československa zaostává za výkonem českého hospodářství. Slovensko ale zaznamenalo rychlejší tempo přibližování k průměru životní úrovně EU, které se v posledních letech ovšem prakticky zastavilo. V analýze hospodářského vývoje Slovenska v období jeho samostatnosti to uvedli analytici bankovního domu Slovenská sporiteľňa, která je největším peněžním ústavem v zemi a která patří do rakouské skupiny Erste Group Bank.

Přečíst článek
{LABEL}

{NADPIS}

{POPISEK}

Předseda HZDS a slovenský premiér Vladimír Mečiar (vlevo) hovoří 26. srpna 1992 v zahradě brněnské vily Tugendhat s českým premiérem a předsedou ODS Václavem Klausem během jednání o rozdělení federace.

Přesně před 30 lety Klaus a Mečiar domluvili rozpad federace. Šlo hlavně o to, abychom po sobě nezačali střílet, říkají dnes

Ta fotografie je už ikonická. Poklidný letní den na rozlehlé zahradě, dva muži u stolu. Bylo 26. srpna 1992 a v brněnské vile Tugendhat se setkali tehdejší premiéři Klaus a Mečiar. Dva představitelé států se právě domlouvali na rozdělení federace. Historická událost, která ani dnes nemá, a možná nikdy nebude mít jednoznačný výklad. Věčným sporem nejspíš zůstane, kdo za rozpad může víc, zda Češi, nebo Slováci. Dnes se oba aktéři shodují, že už tehdy byla federace rozdělená a šlo jen o to, aby po sobě oba národy nezačaly střílet.

Přečíst článek
Kuponova knížka (ilustrační foto)

Kupónová privatizace: Třicet let od experimentu, který zrodil první české miliardáře, jiným nepřinesl nic

Před třiceti lety, 18. května 1992, dostali lidé v tehdejším Československu poprvé možnost získat akcie státních podniků převedených do akciových společností. Od toho dne mohli upisovat kupony z kuponové knížky přímo za akcie firem. Dvě vlny kuponové privatizace zrodily první novodobé české miliardáře v čele s Petrem Kellnerem, zatímco mnoho lidí vyšlo téměř naprázdno, i slovo „tunelování“, které Česko nechvalně proslavilo ve světě.

Přečíst článek

News box

Americký prezident Donald Trump prosazuje na veškeré zboží z Evropské unie minimální clo 15 až 20 procent. Odmítá také, aby se snížila sektorová cla na automobily z EU, která nyní činí 25 procent. Uvádějí to zdroje deníku Financial Times (FT).

Pražská burza v uplynulém týdnu potřetí v řadě posílila, index PX stoupl 📈 o 0,9 procenta na 2188,7 bodu. Nejvíce se opět zhodnotily akcie bankovní skupiny Erste, naopak nejvýraznější oslabení zaznamenaly akcie Kofoly. 
Český státní dluh v pololetí dosáhl rekordních 3,504 bilionu korun. Od začátku roku se zvýšil o 139 miliard korun, uvedlo ve čtvrtletní zprávě o řízení státního dluhu ministerstvo financí. Na každého Čecha tak teoreticky připadá dluh 322 170 korun. Míra zadlužení od konce roku 2024 vzrostla z 41,8 procenta hrubého domácího produktu (HDP) na 42,5 procenta HDP. Číst více
Německý výrobce luxusních sportovních automobilů Porsche plánuje další kolo tvrdých úsporných opatření. Zatím však není jasné, zda budou tato opatření zahrnovat také snižování počtu zaměstnanců, píše agentura DPA s odvoláním na dopis, který zaměstnancům rozeslal předseda představenstva Porsche Oliver Blume. Číst více
Společnost Heimstaden Czech, největší soukromý poskytovatel nájemního bydlení v Česku, zvýšila loni tržby z pronájmu o 578 milionů na 5,44 miliardy korun. Náklady na poskytované služby a provoz nemovitostí jí vzrostly o 207 milionů na 2,26 miliardy korun. Čisté tržby z pronájmu pak stouply o 373,6 milionu na 3,22 miliardy korun. Vyplývá to z výroční zprávy firmy. Číst více
Aplikace pro zasílání zpráv WhatsApp, kterou vlastní americká společnost Meta Platforms, by se měla připravit na odchod z ruského trhu, protože bude s velkou pravděpodobností zařazena na seznam zakázaného softwaru. Na platformě Telegram to napsal poslanec Anton Gorelkin.
Švédská zbrojovka Saab ve druhém čtvrtletí zvýšila provozní zisk na 1,98 miliardy švédských korun (SEK, 4,32 miliardy Kč) z 1,33 miliardy SEK před rokem. Výrobce stíhacích letadel Gripen a zbraní tak překonal odhady analytiků. Firma na pozadí prudkého růstu vojenských výdajů v Evropě a v očekávání ještě vyšších tržeb v letošním roce zvýšila celoroční výhled. Číst více
Ruské banky v červnu zvýšily čistý zisk meziměsíčně o 32,4 procenta na 392 miliard rublů (106 miliard korun). Za celé první pololetí vydělaly 1,7 bilionu rublů (459 miliard korun), což je zhruba stejně jako ve stejném období loni. S odkazem na sdělení ruské centrální banky to uvedla agentura Reuters. Zdroje agentury Bloomberg zároveň tvrdí, že ruským bankám přibývá špatných úvěrů. Číst více
Současný postup Izraele v Pásmu Gazy je nepřijatelný. Na tradiční letní tiskové konferenci to řekl německý kancléř Friedrich Merz. Německo podle něj Izrael podporuje, kancléř ale odmítl, že by tato podpora byla bezpodmínečná.
Budapešť ve stále viditelnějším rozkolu mezi Evropskou unií a Spojenými státy dává přednost Washingtonu před Bruselem, řekl podle agentury PAP maďarský premiér Viktor Orbán. Dodal, že může nastat situace, ve které už členství v EU nebude pro Maďarsko smysluplné. Číst více
Doporučujeme