Nájemné v Česku opět vzrostlo. Prahy a Brna se to výjimečně netýká

Nájmy v Česku v druhém čtvrtletí meziročně zdražily o devět procent a proti prvnímu čtvrtletí o procento, v průměru tak činily 17 586 korun měsíčně. Vyplývá to z analýzy realitní platformy UlovDomov.cz. V Praze či Brně se nájmy podle analýzy meziročně téměř nezměnily, případně u některých dispozic bytů klesly. Ve městech jako Ostrava, Plzeň či Olomouc nájmy naopak rostly. V mezičtvrtletním srovnání rostly ceny nájemného zhruba u poloviny dispozic.
Byt velikosti 2+kk v Praze bylo možné v druhém kvartále pronajmout za zhruba 22 170 korun měsíčně, v Brně vyšel pronájem obdobného bytu na zhruba 17 490 korun, v Ostravě na 12 250 korun, v Olomouci 15 480 korun a v Plzni 15 030 korun. Byty 1+kk se nejdráž pronajímaly v Praze za 16 700 korun, naopak nejméně za ně zaplatili lidé v Ostravě, 8930 korun. Cena za pronájem bytu dispozice 3+kk se pohybovala v průměru od 17 260 korun v Olomouci do 35 560 korun v Praze.
„V měsících loňského druhého kvartálu bylo vlastní bydlení značně nedostupné. Tento fakt tlačil výrazně na ceny nájmů. Lidé se ale čím dál více adaptují jednak na výši úrokových sazeb hypoték, ale i na cenu vlastnického bydlení. Na ceny nájmů tak přestal být výraznější tlak a ceny se ve druhém kvartálu ustálily,“ řekl ředitel UlovDomov.cz Michal Hrbatý. Situace ale podle něj není ve všech městech stejná, v některých městech ceny nájmů stagnují, zatímco jinde mohou růst.
Nájemné podle dat společnosti i nadále zůstává ve většině případech významně dostupnější než splátka hypotéky na pořízení vlastního bydlení. Například u bytů dispozice 2+kk v Praze a v Brně a u bytů 3+kk v Olomouci jsou splátky hypotéky dvakrát vyšší než měsíční nájemné. Naopak nejvýhodnější je pořízení vlastního bytu v Ostravě. Tam jsou nájmy zhruba 1,3 až 1,5krát vyšší než měsíční výdaje na bydlení v nájmu.
U rekonstruovaného bytu v dobrém stavu se prodejní cena za čtvereční metr podle analýzy pohybovala v Praze kolem 145 500 korun a v Brně kolem 114 tisíc korun. Splátka 90 procent hypotéky sjednané na 30 let při průměrné nabídkové úrokové sazbě 5,26 procenta ročně by u bytu o rozloze 60 metrů čtverečních byla v Praze přibližně 43 tisíc korun a v Brně 34 tisíc korun.
Investice do českých komerčních nemovitostí dosáhly v letošním prvním pololetí téměř 52 miliard korun (2,1 miliardy eur), což bylo meziročně o 187 procent více. Ve druhém čtvrtletí fondy a skupiny uzavřely smlouvy na nákup realit za přibližně 15,8 miliardy korun (600 milionů eur). Nejvíce investovaly do průmyslových nemovitostí a následně do kanceláří a hotelů. Vyplývá to z analýzy realitně-poradenské společnosti Cushman & Wakefield.
Kam míří miliardy českých investorů? Do luxusních realit
Reality
Jen osm procent mladých Čechů ve věku od 16 do 30 let si nevydělává. Téměř 28 procent jich pracuje, zatímco 58 procent si přivydělává formou brigád. Vyplývá to z průzkumu agentury Ipsos pro on-line investiční platformu Portu, kterého se zúčastnilo 522 respondentů z ČR.
GenZ maká naplno. V Praze je to nutnost, ukazuje průzkum
Money
Speciál Realitní Club
Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části – webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu.
- Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
- Komerční reality: kanceláře, coworking;
- Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
- Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.
Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry.
Témata související s realitami:
- inflace v Česku i ve světě
- vše kolem hypotečního trhu
- co se děje na investičním trhu?