Česká spořitelna dál šlape do nájemního bydlení. Od společnosti Finep si nechá postavit na pražské Harfě celkem 220 nových bytů. K převzetí budou připraveny v červnu 2026.
Byty vybavené do posledního detailu, třeba včetně obrazů nebo dokonce příborů. A hlavně spousta doplňkových služeb. Tak nějak bude brzy vypadat tuzemský trh s nájemním bydlením. Vlastní bydlení v Praze je těžko dosažitelný luxus, lidé nejenže půjdou do nájmů, ale budou čím dál častěji vyhledávat tento jakýsi hotelový koncept nájmu, říká v dalším díle podcastu Realitní Club zakladatelka společnosti BTR Consulting a členka prezidia Asociace nájemního bydlení Zuzana Chudoba.
Nájemní bydlení v Česku má budoucnost a po vzoru západních zemí bude hrát důležitou roli. Ne ale tak podstatnou jako například v Německu. Zakladatelka společnosti BTR Consulting Zuzana Chudoba předpovídá, že bude tvořit něco kolem 30 procent objemu realitního trhu.
O nájemním bydlení se v Česku mluví jako o novém trendu, ne všichni však tento názor sdílí. Výkonná ředitelka developera Central Group Michaela Tomášková tvrdí, že půjde o přechodný jev.
Pražský trh s nájemním bydlením rychle mění podobu. Přibývají velcí investoři do nájemního bydlení, ať už z ciziny nebo z Česka. Zároveň rychle roste průměrný nájem v novostavbách. Na druhou stranu, zvyšuje se i standard bydlení. To je však obvykle určeno pro mladé lidi na začátku pracovní kariéry. Což znamená, že jde ve většině o malé byty.
Neslavme předčasně aktuální oživení výstavby a poptávky po bytech, úrovně někdejšího boomu jsou stále na hony vzdálené. A už vůbec nevyhlížejme výrazný pád cen bytů, na dveře naopak klepe jejich další růst vybičovaný ještě omezenější nabídkou.
Kvalitní materiály se v nájemních bytech spíš nevyskytují. Majitel čtyřech v Hradci Králové se ale nechal přesvědčit architekty, že sázka na dřevo nebo terazzo se vyplatí, protože víc vydrží. Rekonstrukce bytu o rozloze 55 metrů čtverečních podle návrhu architektů ze studia svobodová blaha vyšla na 500 tisíc korun. A lacině rozhodně nevypadá.
Společnost Samhallsbyggnadsbolaget i Norden AB známá pod zkratkou SBB patří k největším vlastníkům nájemního bydlení ve Švédsku, když spravuje zhruba 13 tisíc bytů. Kvůli změnám podmínek ve financování a situaci na trhu nyní SBB čelí razantnímu propadu úvěrových ratingů od prestižních agentur a stává se velkým kandidátem na první velký realitní krach v Evropě v rámci aktuální fáze cyklu.
Český statistický úřad vydává každý měsíc magazín. Poslední, červnové číslo přináší výsledky zajímavého průzkumu. Statistici zjišťovali, kolik místností Češi ve svých domácnostech obývají. Experti mají svou vlastní řeč, takové statistické ptydepe. Používají například pojem „přelidněnost“. Což v laické zkratce znamená, že v bytě či domě žije víc lidí na jednu místnost. Opakem je „málo obsazená domácnost“, kde naopak člověk prochází prázdnými místnostmi.
Nájemné za bydlení stoupá. Nejen ve velkých českých městech, kde dle nejnovější analýzy vzrostlo během posledních měsíců o jednotky procent, ale také na slavném Manhattanu. Tam je růst ovšem radikálnější. Web CNBC uvedl, že průměrné nájemné v nejhustěji osídlené čtvrti New Yorku je ve srovnání s loňským rokem o devět procent vyšší a průměrná částka vyšplhala na hodnotu 5588 dolarů za měsíc, tedy zhruba 123 tisíc korun. Za zvyšováním stojí i vyšší úrokové sazby a nízká nabídka bytů.
Roztáčí se druhé kolo boje o bydlení studentů. Ti šikovnější si bydlení na příští dva semestry zařídili již začátkem prázdnin. Nyní, v srpnu, hledají bydlení v univerzitních městech bloudi, kteří nejdříve odjeli cestovat a užívat si. Nyní s hrůzou zjišťují, že nabídka je malá a ceny vysoké. Jak říkají lidé z realitní branže, nastává čas orodujících maminek.
Německá ✈️ letecká společnost Lufthansa požádala Evropskou komisi, aby jí schválila převzetí kontrolního menšinového podílu v italské společnosti ITA Airways. Lufthansa má v rámci navýšení kapitálu získat 41procentní podíl v aerolinkách ITA za 325 milionů eur (7,9 miliardy korun).
Akcie na pražské burze v letošním roce rostou, index PX od ledna do konce listopadu 📈 stoupl o 1️⃣5️⃣,6️⃣ procenta na 1389,2 bodu. Nejvíce od počátku roku posílily akcie ČEZ. Naopak nejvíce oslabily akcie Pilulky. V listopadu burza zisky dále zvýšila. ČTK to dnes řekl makléř Wood & Company Vladimír Vávra.
Zdravotníci v nemocnicích zřejmě ✅ budou moci mít čtyřiadvacetihodinové služby. Přestane platit nedávno přijaté ustanovení o další dobrovolné přesčasové práci, které vyvolalo protesty lékařů.
Správa železnic (SŽ) 🤝 podepsala s odbory kolektivní smlouvu na příští rok. Se zástupci všech devíti odborových centrál se generální ředitel Jiří Svoboda dohodl na růstu tarifních mezd o 4,2 procenta a zachování dosavadních benefitů. Do konce roku by také měli zaměstnanci dostat mimořádnou odměnu.
Vlašimskému výrobci munice Sellier & Bellot loni 📈 stouply celkové tržby na 7️⃣,1️⃣ miliardy korun z předloňských 5,8 miliardy korun. Tržby za střelivo vzrostly na 5,9 miliardy korun ze 4,8 miliardy korun. Čistý zisk přesáhl jednu miliardu korun.
Maďarsko ❌ nepodpoří žádný návrh týkající se zahájení rozhovorů s Ukrajinou o jejím vstupu do Evropské unie, řekl dnes Gergely Gulyás, šéf kanceláře maďarského národněkonzervativního premiéra Viktora Orbána. Je to podle něj „naprosto předčasný návrh“.
Na jednání s nespokojenými lékaři podle premiéra Petra Fialy (ODS) byla nalezena ✅ shoda, nabídl jim pro příští rok 9️⃣,8️⃣ miliardy korun z veřejného zdravotního pojištění na nárůst odměňování. Půjde o dodatek k úhradové vyhlášce, aby byl závazný pro státní i krajské, městské či soukromé nemocnice, řekl Fiala po jednání.
Evropská komise podezírá skupinu výrobců startovacích baterií pro 🚗 automobily, obchodní organizaci Eurobat a jejího poskytovatele služeb Kellen. Podle EK porušovali antimonopolní zákony, protože uzavřeli kartel a pak se domlouvali na cenách baterií.
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) ✅ povolil státní firmě ČEPS nákup provozovatele plynovodů NET4GAS. Informoval o tom v tiskové zprávě. Akvizici, která nemá přesáhnout pět miliard korun, v září schválila vláda.
Číst více
Slovensko se musí připravovat na období po skončení války na Ukrajině a na standardizaci 🤝 slovensko-ruských vztahů, uvedl dnes slovenský premiér Robert Fico při jednání s velvyslanci Spojených států a Ruska. Fico kritizuje protiruské sankce a jeho nová vláda zastavila vojenskou pomoc ze státních zásob určenou Ukrajině bránící se ruské vojenské invazi.