Reklama

Ceny starých bytů budou dále klesat. Až o deset procent

Central Group - Žižkov
Central Group
Petra Jansová

Poptávka po novém bydlení je. Vzhledem k razantnímu zdražení hypoték, které jsou třikrát dražší než loni, se ale zásadně zpomalil prodej bytů. V meziročním srovnání až o 60 procent, vyplývá z aktuální analýzy společnosti Central Group. Pád cen u nových bytů - na rozdíl od těch secondhandových - podle zástupců firmy očekávat nelze.

Reklama

Už nyní se začínají rozevírat nůžky v cenách nových a starších bytů. Zatímco nové si cenu drží, ty starší začínají zlevňovat. Očekává se, že jejich cena poklesne až o 10 procent.

„Vyvážený a odůvodněný rozdíl v cenách srovnatelných nových a starších bytů ve stejné lokalitě je podle našich analýz v průměru 25 až 30 procent. To je stav, ke kterému by se ceny mohly dostat během příštích dvou let,“ dodává zakladatel a šéf Central Group Dušan Kunovský.

Od ledna bude mít Chorvatsko euro. Co to udělá s realitním trhem? (na snímku Dubrovník)

Od ledna bude mít Chorvatsko euro. Co to udělá s realitním trhem?

Už za pár týdnů se Chorvatsko stane dvacátou evropskou zemí, v níž se bude platit eurem a která bude i součástí schengenského prostoru. Téměř třicet let let po rozpadu Jugoslávie od zavedení chorvatské kuny a jen deset let poté, co se země stala 28. členským státem EU, se Chorvati dokázali vzdát své stabilní národní měny s vidinou ještě větší stability a s očekáváním zvýšení zájmu zahraničních investorů. Doufají, že je tím přitáhnou i na svůj realitní trh, kam zatím vstupují jen opatrně. 

Přečíst článek

Ceny nových bytů si podle něj cenu podrží, i protože se zmenší nabídka. Developeři totiž raději výstavbu některý projektů odloží. Právě Central Group se kvůli zpomalení prodejů rozhodl dva ze svých projektů pozastavit. Konkrétně jde o projekty Prakové čtvrti na Praze 3 a Tesly Hloubětín. Celkem jde o 730 nových bytů.

„Trh nových bytů plošně zlevnit nemůže, pokud nezlevní energie, materiály a stavební práce,“ komentuje Kunovský.

Reklama

Někteří z developerů už přistoupili k různým marketingovým akcím. Ať už jde o poukázky na zařízení bytu, parkovací stání zdarma či klimatizaci. Tyto nabídky již cenu bytu v podstatě snižují.

Oživení poptávky by mělo podle Kunovského nastat už na jaře příštího roku, výrazné oživení pak v roce 2024. Impulsem bude opětovné zlevnění hypoték. 

Vše o trhu s nemovitostmi čtěte v Realitním Clubu

Prodeje bytů klesly, ceny nikoliv. Oživení se na trh s bydlením dostaví za dva roky

K očekávanému poklesu cen nových bytů dosud nedošlo a s největší pravděpodobností ani nedojde. Ceny nových bytů podle tržní analýzy společností Trigema, Skanska a Central Group ve třetím čtvrtletí nadále rostly. Metr čtvereční se prodával za 148 tisíc korun.

Přečíst článek

Dušan Kunovský, Central Group

Dušan Kunovský v Realitním Clubu: Příští rok hrozí největší propad zájmu v dějinách Česka

V další epizodě podcastu Realitní Club přivítá Petra Jansová a Dalibor Martínek z newstream.cz nejbohatšího tuzemského developera Dušana Kunovského. Poslouchejte nový podcast již v pondělí na stránkách newstream.cz a všech podcastových platformách. 

Přečíst článek

Speciál Realitní Club

Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části –  webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu. 

  • Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
  • Komerční reality: kanceláře, coworking;
  • Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
  • Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.

Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry. 

Témata související s realitami:

Reklama

Související

Ilustrační foto

Nová data: Růst cen nových bytů v Praze se zastavil. Meziročně jsou ale dražší o čtvrtinu

Přečíst článek
Byty, ilustrační foto

Nové byty v Praze zdražují a dál budou. Metr čtvereční je za víc než 118 tisíc

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme