Reklama

ceny bytů - informace o tématu

Ministerstvo pro místní rozvoj spustí na podzim program Dostupné bydlení, čeká na potvrzení Evropské komise

Snadněji k vlastnímu domovu. Ministerstvo spustí program Dostupné bydlení, čeká se jen na eurokomisaře

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) plánuje letos na podzim spustit program Dostupné bydlení zřízený Státním fondem podpory investic (SFPI). Čeká zatím na potvrzení od Evropské komise, využívat na něj chce evropské a státní finance.

Přečíst článek

V Německu zuří opravdová realitní krize. Ceny bytů a domů spadly na šedesátileté dno

Přečíst článek
ilustrační foto

Jan Sadil: Ani přes stabilizaci trhu pokles cen nemovitostí v roce 2024 nečekejme

Realitní trh čelil v poslední době několika výzvám, které ovlivnily jeho vývoj. Byly to především na naše poměry neobvykle vysoké úrokové sazby spojené s bohužel rekordním vývojem inflace. K tomu přidejme dlouhodobě šílenou situaci s komplikovaností a délkou povolovacích procesů a dostaneme nepříjemný koktejl, ve kterém se mísí nejistota se zhoršující se dostupností vlastnického bydlení.  

Přečíst článek

Nejvíce byty zdražují v Brně

Průměrná cena staršího bytu o rozloze 80 metrů čtverečních ve velkém českém městě činila v loňském závěrečném čtvrtletí 71 094 korun za metr čtvereční. V mezičtvrtletním srovnání nejrychleji byty zdražovaly v Brně. Vyplývá to z analýzy realitní společnosti FérMakléři.cz.

Přečíst článek
Tam kde stával lihovar bude nová čtvrť.

Ceny bytů narazily na dno. V příštím roce se bude zdražovat

Rok 2024 přinese mírné oživení realitního trhu, zdražování a nárůst cen nájmů, shodují se experti.

Přečíst článek
Proč by ceny bytů mohly v roce 2024 pozvolna růst

Petr Kozojed: Proč by ceny bytů mohly v příštím roce pozvolna růst

Koncem tohoto roku zaznívají na českém realitním trhu i optimistické prognózy, které očekávají růst cen rezidenčních nemovitostí. Jsou spojeny s optimismem, respektive s nadějí v lepší nemovitostní časy. Zaznívají přirozeně i opačné názory, které očekávají splasknutí realitní bubliny. Je na místě se zeptat, zda vůbec realitní rezidenční bublina existuje? Může být bublinou realitní trh v segmentu rezidenční výstavby, když víme, že na trhu chybí asi 20 tisíc bytů?

Přečíst článek

Člen NERVu: Levné peníze se vrátí rychle. Už díky demografii a technologickému pokroku

Ekonom a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) Dominik Stroukal si nemyslí, že ČNB ke snížení sazeb sáhne ještě do Vánoc. „Radní se obávají lednového přecenění. Firmy budou chtít rostoucí náklady alespoň z části přenést na spotřebitele. Riziko, že inflace nabere na razanci, tu je,“ říká. Kam podle něj zamíří ceny realit? A má vůbec smysl čekat na levnější hypotéku? Dočtete se v rozhovoru.

Přečíst článek
Tomáš Jelínek, Century 21

Tomáš Jelínek: Lidé se nechtějí smířit s tím, že jejich nemovitost ztratila na ceně. A někde to bylo i o padesát procent

V době covidu se v Česku dalo na realitním trhu prodat cokoliv za jakoukoliv cenu. V posledním roce a půl je však situace úplně jiná. Vlastníci nemovitostí žijí v době minulých cen a nechtějí se zbavit svého snu o vysokém zúročení svého domu či chalupy. Kupující však nyní ceny neakceptují. Nemají na to v době vysoké inflace peníze, a na bankovní financování nedosáhnou. Už se tato situace mění? Vidíme rozmrzání trhu, říká Tomáš Jelínek, šéf Century 21, největší sítě obchodníků s realitami v zemi. Hlavním trendem je nyní nájemní bydlení. „To nyní tvoří dvě třetiny našeho byznysu,“ říká Jelínek.

Přečíst článek
Pro většinu Čechů je těžké koupit vlastní bydlení

Dosáhnout na vlastní bydlení je pro většinu Čechů obtížné. Někteří budou za hypotéku platit tisíce navíc

Dovolit si vlastní bydlení je v letošním roce obtížné pro 80 procent Čechů. Meziročně jde o pokles o osm procentních bodů a podle průzkumu skupiny Generali Investments jsou Češi v úvahách o dosažitelnosti vlastního bydlení optimističtější než loni.

Přečíst článek
Ceny bytů mohou v příštím roce klesnout až o 250 tisíc korun

Konsolidační balíček může už v příštím roce zlevnit byty až o čtvrt milionu

V případě, že by se příští rok snížila daň z bydlení, klesla by podle developerů cena nabízených bytů. Návrh na snížení daně ze současných 15 procent na 12 procent je součástí probíraného vládního konsolidačního balíčku, který pokud bude schválený, by měl začít platit od začátku roku 2024.

Přečíst článek
Ceny bytů zase začnou stoupat, říká výkonná ředitelka Central Group Michaela Tomášková

Ceny bytů zase začnou stoupat, říká výkonná ředitelka Central Group Michaela Tomášková

Poslední rok se průměrná cena nových bytů v Praze téměř nehýbe a drží se mírně nad sto padesáti tisíci korunami za metr. Developeři věří, že se cena brzy opět pohne nahoru. Podle Michaely Tomáškové, výkonné ředitelky společnosti Central Group, to má několik důvodů. Více v novém díle Realitního podcastu.

Přečíst článek
Česko je druhou nejméně dostupnou zemí v Evropě pro koupi vlastního bydlení

Kde jsou nejdražší byty v Evropě? No přeci v Česko-Slovensku

Česko je v Evropě druhou nejméně dostupnou zemí pro koupi vlastního bydlení. Na pořízení nemovitosti o 70 metrech čtverečních je třeba průměrně 13 hrubých ročních platů, zhruba stejně jako v minulém roce. Praha je pro pořízení bydlení třetí nejdražší metropolí po Amsterdamu a Bratislavě. Na nemovitost v hlavním městě je potřeba 14,3 hrubých ročních platů. Vyplývá to z aktuálních Property indexu poradenské společnosti Deloitte.

Přečíst článek
Reklama

News box

Americká letecká společnost American Airlines koupí 260 nových letadel ✈ od výrobců Airbus, Boeing a Embraer. Aerolinky tak chtějí zvýšit svoji kapacitu, aby uspokojily rostoucí poptávku po cestování 🏖. 
Obě komory francouzského parlamentu na společné schůzi ve Versailles odhlasovaly zanesení práva na potrat do ústavy 🔨. Informovala o tom agentura AFP, podle které byl návrh zákona schválen drtivou většinou 780 ku 72 hlasům a přivítán dlouhým potleskem 👏 ve stoje.

Ve věku 75 let zemřela někdejší vůdčí osobnost italské krajně levicové teroristické organizace Rudé brigády (BR) Barbara Balzeraniová. Informovala o tom agentura ANSA. Balzeraniová se v roce 1978 podílela na únosu a vraždě někdejšího italského premiéra Alda Mora, více než dvě desetiletí 🔒 strávila za mřížemi.

Správci pozůstalosti irské zpěvačky Sinéad O'Connorové požádali bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby na předvolebních mítincích nehrál její hudbu 🎶. 
Jeden ze dvou politických náměstků ministra spravedlnosti Antonín Stanislav (ODS) k 1. březnu rezignoval. Důvodem je podle něj "mediální tlak a lynč". Jeho jméno se mimo jiné objevilo v souvislosti s kauzou úředníka Jana Benýška , který oznámil možné protiprávní jednání ministerského insolvenčního odboru z období, kdy útvaru šéfoval právě Stanislav.  Číst více
Belgická policie o víkendu překazila plánování teroristického útoku, jehož konkrétním cílem měla být koncertní síň 🎻 v Bruselu. Oznámila to dnes podle agentury AFP belgická federální prokuratura. Útok měl být proveden během několika týdnů.
Bývalý finanční ředitel Trump Organization Allen Weisselberg se u soudu na Manhattanu přiznal ke křivé výpovědi, podle soudkyně Laurie Petersonové za to půjde na pět měsíců do vězení. Případ se týká jeho svědectví v procesu o systematickém zveličování majetku 💰exprezidenta Donalda Trumpa před bankami a jinými podnikatelskými partnery.
Podpora britské Konzervativní strany premiéra Rishiho Sunaka ⬇ klesla na nejnižší úroveň za 46 let, vyplývá z průzkumu, který zveřejnila agentura Ipsos. Parlamentní volby 🗳 se v Británii mají konat koncem tohoto roku.
Protesty zemědělců se ve čtvrtek 7. března v Praze vytvoří. Po jednání představitelů zemědělských organizací to řekli prezident Agrární komory Jan Doležal a předseda Zemědělského svazu Martin Pýcha. Prahou pojedou traktory 🚜 a další zemědělská technika a vyrábí se demonstrace, zřejmě před úřadem vlády Číst více
Bývalý americký prezident Donald Trump se může zúčastnit republikánských primářů 🗳  ve státě Colorado . Shodli se na tom soudci nejvyššího soudu USA, kteří zvrátili prosincové rozhodnutí soudu v Coloradu. Ten se zabýval Trumpovou účastí ve volbách vzhledem k jeho roli v nepokojích v Kapitolu 6. ledna 2021. Číst více
Reklama
Reklama
Doporučujeme