Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Ceny bytů začaly růst, jsou ale výrazně levnější než v půlce roku 2022

ilustrační foto
Central Group
 ČTK

Ceny bytů po poklesech v loňském roce začínají opět růst. Přestože ceny v Praze jsou víceméně stabilní, v Karlových Varech a v Ostravě ceny v prvním čtvrtletí vzrostly meziročně o více než devět procent. Mírný pokles zaznamenala pouze města Jihlava a Ústí nad Labem. Maximálních cen byty dosáhly téměř výhradně v prvním polovině roku 2022 a o proti těmto hodnotám kromě několik výjimek aktuální ceny bytů zaznamenaly pokles až o 21 procent. V současnosti jsou ceny srovnatelné s úrovněmi z konce roku 2021. Vyplývá to analýzy portálu Valuo.cz.

Reklama

Kromě Karlových Varů a Ostravy cena meziročně o osm procent vzrostla také v Brně, i tam jsou ale nyní ceny oproti maximům v roce 2022 o 11 procent nižší. Metr čtvereční tam stojí 91 379 korun. Sedmiprocentní meziroční nárůst zaznamenaly Pardubice. V nich je ale možné metr čtvereční koupit za 63 057 korun. Nejdražší byty jsou tradičně v Praze. Meziročně v metropoli vzrostly ceny o téměř tři procenta na 112 099 korun za metr čtvereční. Maximum v polovině roku 2022 bylo ještě o 7000 za metr čtvereční vyšší.

Svého maxima dosáhla v druhém čtvrtletí 2022 také města Pardubice, Olomouc, Plzeň, Liberec, Ostrava a Ústí nad Labem. Ve třetím čtvrtletí 2022 se dostaly na svůj strop ceny v Brně, Hradci Králové, Kladně, Českých Budějovicích, Zlíně a Jihlavě.

O něco přístupnější hypotéky rezidenčnímu trhu nepomohou

Dotované hypotéky pro mladé. Budou i v Česku?

Získat dotovanou slevu na hypoteční sazbu je lákavé a řada lidí by o to rozhodně stála. Tuzemští realitní experti se ale přou, zda to má či nemá smysl. Zeptali jsme se proto hlavních aktérů od ministerstva pro místní rozvoj přes banky až po developery a makléře, jak situaci vidí a zda mají být hypotéky v Česku dotované či nikoli.

Přečíst článek

"Ceny nemovitostí v Praze jsou nejstabilnější, což odráží vysokou poptávku a omezenou nabídku v hlavním městě. Naopak v Ústí nad Labem a dalších městech s většími výkyvy lze očekávat pokračující nestabilitu, která ale může nabídnout příležitosti pro odvážnější investory," řekl zakladatel webu Valuo.cz Radek Šitera. Zároveň dodal, že data z katastru nemovitostí mohou být do určité míry zkreslená. Mezi prodejem a zavedením kupní smlouvy do katastru může být prodleva dva až tři měsíce. "Proto se ve skutečnosti byty prodávaly nejdráže spíše už v první polovině roku 2022," dodal.

Valuo analyzuje data z katastru nemovitostí a z veřejné inzerce od roku 2017. Poskytuje nástroj na výpočet cen nemovitostí, který využívá pět bank, včetně České Spořitelny, ČSOB a Monety, a přes 3500 realitních makléřů, odhadců, soudních znalců, finančních poradců a dalších odborníků z oblasti realit. Za Valuem stojí investorský tým Pale Fire Capital vlastnící například internetové tržiště Aukro či Groupon.

Speciál Realitní Club

Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části –  webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu. 

  • Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
  • Komerční reality: kanceláře, coworking;
  • Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
  • Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.

Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry. 

Témata související s realitami:

Reklama

Související

ilustrační foto

Hypotéky už letos výrazně nezlevní, Čechům se přesto vrací dobrá spotřebitelská nálada

Přečíst článek
Central Group vystaví na Žižkově 370 nových bytů

Nákladové nádraží na Žižkově se rychle mění. Central Group zde postaví stovky nových bytů

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme