Reklama

Sankce ničí Rusko, věří německá vláda. Blouzníte a ničíte domácnosti, vzkazuje tamní levice

Vladimir Putin a generál Sergej Šojgu vedoucí invazi na Ukrajinu
ČTK
 ČTK

V Německém parlamentu se rozhořel boj o smysl protiruských sankcí. Vše rozpoutal poslanec strany Levice Sören Pellmann, který vládu interpeloval kvůli přílišným dopadům protiruských sankcí na německé domácnosti a průmysl.

Reklama

Německá vláda považuje sankce uvalené na Rusko kvůli jeho útoku na Ukrajinu za účinné a předpokládá, že ruská ekonomika v letošním roce klesne až o 15 procent. Domnívá se rovněž, že sankce poškozují více Rusko než Evropskou unii. Vyplývá to podle agentury DPA z odpovědi německého ministerstva hospodářství na dotaz poslance Sörena Pellmanna ze strany Levice. Ten nicméně vládní hodnocení dopadů sankcí zpochybňuje.

„Sankce výrazně poškozují ruské hospodářství a jejich účinky budou pokračovat. Seriózní prognózy předpovídají recesi ruské ekonomiky, konkrétně pokles ruského hrubého domácího produktu v rozsahu od šesti do 15 procent v roce 2022,“ citovala agentura DPA z odpovědi. Upozornila rovněž, že Rada Evropské unie letos počítá s poklesem ruské ekonomiky o více než 11 procent.

Vladimir Putin

Protiruské sankce: Od koho a proti komu a čemu? Podívejte se na jejich přehled

Evropská unie na svém mimořádném summitu na začátku června přijala již šestý balík protiruských sankcí jako odvetu za vpád Moskvy na Ukrajinu. Klíčovou otázkou bylo embargo na ruskou ropu, z jejíhož prodeje Kreml výrazně financuje agresi vůči Ukrajině. Jak vypadají dosavadní sankce? Podívejte se na jejich přehled včetně ruské reakce, jak jej sestavila BBC a server newstream.cz.

Přečíst článek

Sankce ruinují domácnosti, míní levice

Evropská unie od začátku války na Ukrajině schválila již šest balíků protiruských sankcí, včetně embarg na uhlí a ropu. „Sankce mají mimo jiné vliv na průběh války, protože dlouhodobě oslabují vojenské kapacity a průmyslovou základnu (Ruska),“ uvedlo ministerstvo v odpovědi. „Sankce EU a jejích partnerů jsou záměrně koncipovány tak, že mají mnohem větší dopady na Rusko než na EU,“ dodalo. Vláda nicméně připouští, že kvůli vzájemným hospodářským vazbám mají sankce dopady i na země, které je uvalují.

„To, že spolková vláda dál tvrdí, že sankce poškodí Rusko více než nás, je scestné,“ řekl Pellmann agentuře DPA. „Potřebujeme poctivou inventuru dopadů sankcí. Zruinování domácností a výroby v naší zemi Ukrajině nijak nepomůže,“ dodal.

Reklama

Začala pravidelná údržba plynovodu Nord Stream 1

Rusové teď budou Evropě plyn zapínat a vypínat, na zimu jej vypnou zcela, varuje expert z Bruselu

Rusko včera v podvečer nečekaně oznámilo, že opět zcela odstaví plynovod Nord Stream 1. Odstávku vysvětluje překážkami technického rázu a v té souvislosti západními sankcemi. Experti z EU, stejně jako třeba němečtí politici však soudí, že skutečný motiv Kremlu je politický.

Přečíst článek

Inflace v Německu zpomaluje

Válka na Ukrajině a související sankce vedly k výraznému nárůstu cen energie v Evropě. Řada evropských zemí včetně Německa se nyní obává nedostatku plynu v zimních měsících. Německá vláda už v červnu kvůli problémům s dodávkami plynu z Ruska vyhlásila stav výstrahy, což je druhý ze tří varovných stupňů krizového plánu pro dodávky plynu.

Šéf německé centrální banky Joachim Nagel tento týden v rozhovoru s listem Rheinische Post varoval rovněž, že pokud se prohlubí energetická krize, německá ekonomika zřejmě v zimě vstoupí do recese. Předpověděl rovněž, že meziroční míra inflace v Německu by se na podzim mohla vyšplhat na deset procent. Upozornil, že dvoucifernou inflaci zaznamenalo Německo naposledy před více než 70 lety.

Šéf německé centrální banky Joachim Nagel

Dvouciferná inflace a recese, ukazuje šéf německé centrální banky na možný vývoj v zemi

Meziroční míra inflace v Německu by se na podzim mohla vyšplhat na deset procent. Uvedl to šéf německé centrální banky Joachim Nagel v rozhovoru s listem Rheinische Post.

Přečíst článek

V červenci meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Německu zpomalilo na 7,5 procenta z červnových 7,6 procenta. Inflace tak klesla už druhý měsíc za sebou. Hospodářský růst v Německu se ve druhém čtvrtletí zastavil poté, co se v prvním čtvrtletí hrubý domácí produkt zvýšil o 0,8 procenta. Německo je největší ekonomikou v Evropě a největším obchodním partnerem České republiky.

Plastové lahve, ilustrační foto

Rusové prodali prostějovskou fabriku Švýcarům. Provoz miliardového závodu jim znemožnily sankce

Ruská společnost Danaflex prodala švýcarské skupině Amcor Group svoji továrnu na výrobu flexibilních obalů DGPack v Prostějově, kterou zprovoznila na začátku roku 2019. Hodnota transakce se stoprocentním podílem v prostějovské firmě DGPack nebyla zveřejněna. Informace vyplývá z dokumentů ve Sbírce listin.

Přečíst článek

Burza v Moskvě se po půl roce otevírá zahraničním investorům. Ne všem

Po téměř šestiměsíční uzavírce se v pondělí opět otevře moskevská burza zahraničním investorům. Zatím na ní budou moci obchodovat pouze s dluhopisy a pouze investoři ze „zemí, které nejsou nepřátelské“, uvedl server BBC.

Přečíst článek

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme