Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Děravé sankce? Vývoz z Německa do zemí sousedících s Ruskem prudce roste

mezinárodní obchod, ilustrační foto
Pixabay

Vývoz z Německa do zemí sousedících s Ruskem v prvním čtvrtletí opět prudce vzrostl. Sílí podezření z obcházení sankcí kvůli válce na Ukrajině prostřednictvím reexportu. Ačkoli hodnota vývozu zůstává relativně skromná, tempo růstu je ohromující. Například vývoz z Německa do Kyrgyzstánu se od ledna do března meziročně zvýšil o 949 procent na 170 milionů eur (čtyři miliardy korun), vývoz z Německa do Ruska ve stejném období o více než 47 procent klesl. Na vině byly právě přísné obchodní sankce uvalené Evropskou unií a dalšími západními zeměmi.

Reklama

Rovněž hodnota německého vývozu do Gruzie zůstává malá, růst ale činil 92 procent. Vývoz do Kazachstánu se zvýšil o 136 procent, do Arménie o 172 procent a do Tádžikistánu o 154 procent. Export zboží Made in Germany do mnoha těchto zemí silně vzrostl už v uplynulém roce, tedy po ruské invazi na Ukrajinu. Například obchod s Kyrgyzstánem se loni zvýšil více než šestinásobně. Prudký nárůst obchodu posiluje obavy, že sankcionované zboží stále končí v Rusku, kam je přes reexport dostanou obchodníci ze sousedních států, uvedla s odkazem na data německých statistiků agentura Reuters.

„Jak jinak by se dalo vysvětlit takové tempo růstu?” řekl Reuters odborník na obchod a prezident Rakouského institutu pro hospodářský výzkum (Wifo) Gabriel Felbermayr.

Plynová turbína

Sankcionované zboží se při cestě do postsovětských republik ztrácí v Rusku

Objem obchodů Evropské unie s Kazachstánem, Kyrgyzstánem a Arménií raketově vzrostl po ruské invazi na Ukrajinu. Zdá se ovšem, že jde pouze o způsob, jak do Ruska dostat zboží, na které se vztahují sankce Západu. Zboží mířící do těchto postsovětských republik se totiž cestou přes Rusko záhadně „ztrácí“.

Přečíst článek

Vedoucí představitelé skupiny sedmi ekonomicky vyspělých zemí G7 budou tento týden na summitu v Japonsku jednat o zpřísnění protiruských sankcí, včetně snahy zastavit jejich obcházení, do kterého jsou zapojeny třetí země. Jedenáctý soubor sankcí připravovaný zeměmi EU, o němž se v současné době jedná, se zaměří také na osoby a země obcházející nynější obchodní omezení.

Obcházení sankcí je nepřijatelné

V pořadí 11. balíček sankcí EU, o kterém se v současnosti vyjednává, se také zaměří na lidi a země, které obcházejí stávající obchodní omezení. „Obcházení sankcí vůči Rusku je nepřijatelné,” uvedl v úterý v Bruselu německý ministr financí Christian Lindner.

Potlačení reexportu ale komplikují překrývající se celní a obchodní dohody mezi zeměmi, protože všechny státy se nepřipojily k západním sankčním režimům.

„Arménie, Bělorusko, Kazachstán a Kyrgyzstán jsou s Ruskem v celní unii,” připomíná Felbermayr. „To znamená, že mají společný celní režim vůči třetím zemím. Takže to, co jde z EU do Kyrgyzstánu, se může dál prodávat do Ruska bez dalších kontrol a cel,” dodal.

šperky

Krvavé ruské diamanty za miliardy. Sankcím pořád unikají, protože by se narušil trh

Představitelé skupiny sedmi ekonomicky vyspělých zemí G7 jednají o možnosti uvalit sankce na vývoz ruských diamantů. Analytici nicméně varují, že takové opatření by mohlo potenciálně zvýšit ceny této luxusní komodity a narušit globální trh se šperky, uvedl server CNBC. Navíc se diskutuje, jak sankce nastavit, aby je nebylo možné obcházet. Což se děje třeba s ropou. Nicméně Putinovo Rusko pořád z prodeje drahých kamenů získává miliardy.

Přečíst článek

Obzvlášť výrazně se zvýšil vývoz motorových vozidel a jejich částí z Německa do Kyrgyzstánu. Růst činí 4129 procent na více než 84 milionů eur (1,99 miliardy korun). O více než 1000 procent vzrostl také vývoz kovových výrobků, chemických produktů a oděvů, přibližně o 752 procent se zvýšil i vývoz strojů.

Vývoz z Německa do Turecka se v prvním čtvrtletí rovněž zvýšil nadprůměrným tempem, a to skoro o 37 procent na bezmála osm miliard eur. Pro srovnání, celkový vývoz z Německa se zvýšil pouze o 7,4 procenta. EU má s Tureckem celní unii.

Češi někde tankují litr nafty i pod třicet korun. A bude to i míň

Pračky špinavé ruské ropy jedou naplno. Češi tak tankují litr nafty i pod třicet korun

Nafta v Česku už stojí i 29,90 koruny za litr. A půjde ještě dolů. Obrovské zlevnění je ale podle ekonoma Lukáše Kovandy výsledkem toho, že do EU stále proudí ruská ropa, a to přes země typu Číny, Singapuru či Turecka, kterým se přezdívá „pračky špinavé ruské ropy“.

Přečíst článek

„Průmyslové zboží tak může do Turecka z EU vstupovat bezcelně,” zdůrazňuje Felbermayr. „Protože ale Turecko nepřistoupilo na sankce EU, což je v celní unii skutečný problém, zboží z EU se odtud vyváží dál do Ruska. Tomu lze jen stěží zabránit,” dodal. To platí i pro dovoz z Turecka: ten může obsahovat značné množství ruských primárních produktů nebo komponentů, aniž by s tím EU mohla cokoli dělat, uzavřel Felbermayr.

Zprávu, že sankcionované západní zboží proudí do Ruska přes postsovětské země, uveřejnil už minulý týden americký deník The Wall Street Journal (WSJ). Import zboží z USA a EU do pětice postsovětských republik Arménie, Gruzie, Kazachstánu, Kyrgyzstánu a Uzbekistánu se loni podle údajů OSN o mezinárodním obchodě meziročně zvýšil o 60 procent na 24 miliard dolarů (téměř 525 miliard Kč).

Reklama

Související

EU zakázala dovoz ruské ropy. Česko ji kvůli výjimce vozí nejvíce za  jedenáct let.

EU zakázala dovoz ruské ropy. Česko ji ale kvůli výjimce vozí nejvíce za jedenáct let

Přečíst článek
Ursula von der Leyenová, šéfka EK

EU zasadí další ránu Putinovi. Dalším balíkem opatření znemožní obcházení ruských sankcí

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme