Frustrovaný Trump. S Putinem mu došla trpělivost a zvažuje sankce

Plán o ukončení války na Ukrajině do 24 hodin Trumpovi nevyšel. Žádný posun není patrný ani u nynějších mírových jednání. A tak přichází frustrace. Taková, že americký prezident zvažuje uvalení sankcí na Rusko.
Deník The Wall Street Journal s odvoláním na zdroje dále uvedl, že Trump je údajně čím dál více frustrovaný šéfem Kremlu Putinem, který pokračuje v útocích na Ukrajinu a také pomalým tempem, jakým se ubírají mírové rozhovory. Celé to došlo až tak daleko, že americký prezident zvažuje uvalení sankcí na Rusko. Případná omezení by se však podle jednoho ze zdrojů netýkala nových bankovních sankcí.
Projednávají se ale i jiné možnosti, jak ruského vůdce přimět k ústupkům u jednacího stolu včetně 30denního příměří, s nímž už souhlasila Ukrajina, ale které Rusko dlouhodobě odmítá. Trump by se ovšem také mohl rozhodnout, že nové sankce nezavede, píše americký deník.
Slova nového německého kancléře Friedricha Merze o možném přitvrzení přístupu ke Slovensku a Maďarsku, pokud budou nadále blokovat rozhodování Evropské unie, nenechala slovenského premiéra Roberta Fica chladným. Merzova slova kritizoval i slovenský ministr zahraničí Juraj Blanár. Opozice naopak zopakovala tvrzení, že Ficova politika dostala zemi do izolace.
Fico se opřel do Merze za jeho výhrůžky Slovensku. V moderní Evropě je to nepřijatelné, uvedl
Politika
Ostrá slova
Že se vztahy mezi oběma muži nenacházejí v optimálním rozpoložení ukázal Trump o víkendu. Tehdy se neudržel a svůj profil na jeho sociální síti Truth Social obohatil poměrně ostrým příspěvkem vůči Vladimiru Putinovi. V něm uvedl, že se Putin „úplně zbláznil“, a varoval, že jakýkoli pokus o dobytí celého ukrajinského území povede k pádu Ruska. Celou situaci posléze okomentoval i mluvčí Kremlu Peskov, který Trumpův příspěvek přisoudil „emocionálnímu přetížení“.
Několik hodin po těchto komentářích zahájilo Rusko v noci na pondělí svůj dosud největší útok drony a raketami na Ukrajinu. Ukrajinské letectvo uvedlo, že Rusko na Ukrajinu vyslalo více než 350 dronů a nejméně devět řízených střel. Rusové údery charakterizovali jako odvetu za ukrajinské bombardování ruského území.
„Z výroků se zdá, že prezident Trump začíná Putinovi rozumět. Otázkou zůstává, jestli to myslí vážně. Bude to stačit k tomu, aby se podnikly nějaké kroky, zavedly nějaké sankce?“ řekl bývalý americký velvyslanec na Ukrajině William Taylor. Podle něj se zdá, že „Trump je blízko závěru, nebo už k němu dospěl, že překážkou je Putin“.
Frustrace z mírových rozhovorů
Americký prezident je podle zdrojů listu rovněž frustrovaný z mírových rozhovorů a uvažuje o tom, že od nich zcela upustí, pokud finální pokus nebude úspěšný. Jedná se o změnu v přístupu vůdce, který v prezidentské kampani zdůrazňoval, že dokáže konflikt ukončit za jeden den od nástupu do úřadu. Není jasné, co se stane, pokud USA odstoupí od mírového procesu, ani jestli poté budou Američané nadále Ukrajině poskytovat vojenskou pomoc.
Vývoj podle The Wall Street Journal dokládá nové zhoršení vztahu mezi Washingtonem a Moskvou, které v posledních měsících kolísají. Trump nastoupil do úřadu s přesvědčením, že má jedinečnou možnost zlepšit vztahy mezi oběma zeměmi díky svému osobnímu vztahu s Putinem, který považoval za silný.
Trumpovi se však nepodařilo přimět ruského vůdce k zásadním ústupkům v otázce vyjednání míru s Ukrajinou a Putin v poslední době válku zesílil.
Poté, co se v médiích objevily informace o tom, že personální úřad americké vlády plánuje najmout osobního řidiče pro členy svého vedení, začalo okamžitě vyšetřování s cílem zjistit, kdo tyto interní informace poskytl médiím, uvedla agentura Reuters.
Pracovat pro Trumpa není žádný med. Zaměstnanci podstupují testy na detektoru lži
Politika
Tři klíčové názory
Americký prezident několik týdnů odolával tlaku svých spojenců, aby Putina pokáral za to, že nesouhlasil s příměřím, které podporovala Ukrajina. Podle zdrojů The Wall Street Journal z řad amerických představitelů Trumpovo uvažování zabarvily tři klíčové názory.
Prvním byla jeho nesympatie k ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému. Trump měl za to, že Zelenskyj podněcoval pokračování konfliktu tím, že prosazoval sankce, přestože souhlasil s příměřím.
Trump se rovněž domníval, že další sankce vůči Rusku by neomezily schopnost Moskvy vést válku, ale bránily by snahám o oživení americko-ruských hospodářských vztahů.
Šéf Bílého domu si také myslel, že Putina zná a že ruský vůdce ukončí válku jako osobní službu Trumpovi. Putinova neochota ustoupit zkalila Trumpův pohled na jeho protějšek, zejména po telefonátu z minulého týdne, kdy Putin odmítl uzavřít příměří.
V následném telefonátu se Zelenským a evropskými představiteli Trump řekl, že si nemyslí, že Putin skutečně chce mír, napsal už dříve The Wall Street Journal.