Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Fico se opřel do Merze za jeho výhrůžky Slovensku. V moderní Evropě je to nepřijatelné, uvedl

Slovenský premiér Robert Fico
ČTK

Slova nového německého kancléře Friedricha Merze o možném přitvrzení přístupu ke Slovensku a Maďarsku, pokud budou nadále blokovat rozhodování Evropské unie, nenechala slovenského premiéra Roberta Fica chladným. Merzova slova kritizoval i slovenský ministr zahraničí Juraj Blanár. Opozice naopak zopakovala tvrzení, že Ficova politika dostala zemi do izolace.

Fico během během návštěvy Arménie o svém postoji informoval na své facebookové stránce. „To, co řekl kancléř, je neakceptovatelné v moderní Evropě. Nemůže nám někdo vyhrožovat, že když nebudeme poslouchat, tak udělá s námi pořádek,“ uvedl Fico. Doplnil, že politika jediného povinného názoru je popřením suverenity a demokracie a je pro Evropu nebezpečná stejně jako třetí světová válka.

Fico reagoval na Merzova slova, který uvedl, že má páky na to, aby Slovensko a Maďarsko dostal pod tlak. V této souvislosti zmínil řízení o porušení unijního práva a odejmutí evropských peněz.

Slovenský premiér Robert Fico

Fico opět varuje před útokem na veřejného činitele

Slovenský premiér Robert Fico tvrdí, že je vysoká pravděpodobnost dalšího útoku na veřejného činitele. Chce kvůli tomu svolat bezpečnostní radu státu. Fico, který před rokem přežil pokus o atentát, to napsal v dopise adresovaném předsedům politických stran a šéfům televizí, ve kterém navrhl přesunutí nedělních politických televizních debat na pracovní dny. Sám Fico přitom o nadcházející neděli bude hostem jedné z nich. Uvedený návrh, který už dříve odmítlo například nejsilnější opoziční hnutí Progresivní Slovensko (PS), by podle Fica přispěl ke snížení agresivity a politické nenávisti v zemi. Podle bývalé vicepremiérky Veroniky Remišové chce Fico umlčet Slovensko, aby nemusel vysvětlovat svá selhání.

Přečíst článek

Fico je připraven k dialogu

Slovensko například v březnu společně s Maďarskem blokovalo prodloužení sankcí proti ruským a běloruským občanům a firmám. Obě země svůj postoj změnily patrně až po úpravě původního návrhu. Budapešť zase na úrovni Evropské unie dlouhodobě vystupuje vůči některým opatřením, která jsou namířená proti Rusku a jeho agresivní válce na Ukrajině.

„Nevidím v praktické politice Slovenské republiky nic, co by někdo mohl označovat za porušení pravidel právního státu,“ pokračoval Fico v reakci na Merze a dodal, že je připraven k dialogu i ke schůzce s německým kancléřem.

Přípravy na oslavy Dne vítězství

Na oslavy do Moskvy zamíří český europoslanec

Pátečních oslav konce druhé světové války a tradiční vojenské přehlídky na moskevském Rudém náměstí se zúčastní i pět europoslanců: dva z Německa a po jednom z Česka, Slovenska a Kypru, uvedla agentura DPA.

Přečíst článek

„Naši partneři nám nedůvěřují“

Proti uvedeným vyjádřením Merze se ohradil také šéf slovenské diplomacie a Ficův stranický kolega ve Směru-sociální demokracie Blanár. „Takové uvažování je pro nás nepřijatelné, neboť když některý ze států vznese výhrady, tak to dělá pro své suverénní postavení, které je nedotknutelné, a tehdy je potřeba jednat a nikoliv hledat mechanismy, jak ho donutit k ´poslušnosti´,“ uvedl v prohlášení Blanár. Zopakoval, že Bratislava je proti zrušení práva veta v případech, ve kterých je při rozhodování na úrovni EU potřebná jednomyslná shoda členských států.

Tvrzení, že Ficova politika dostává Slovensko do izolace, zopakovala i tamní opozice. „Naši partneři nám nerozumí a nedůvěřují nám, spolu s Maďarskem nás vnímají jako problémový stát. Izolace, ve které jsme ocitli, je nebezpečná pro budoucnost naší země,“ řekl předseda proevropského hnutí PS Michal Šimečka. Dodal, že Fico ničí vztahy s klíčovými partnery Slovenska, pro které je Německo nejdůležitějším obchodním partnerem.

Podle PS se Slovensko dostává do podobné situace, ve které bylo již v 90. letech. Tehdy Bratislava čelila výtkám ze zahraničí kvůli deficitu demokracie a také vypadla z první vlny rozšiřování NATO. Slovensko pak po změně vlády do Severoatlantické aliance vstoupilo a dohonilo také některé své sousedy v přístupovém procesu do EU, jejímž členem se stalo v květnu 2004 spolu například s Českem, Maďarskem a Polskem.

Související

Doporučujeme