Reklama

Odvolávám, co jsem slíbil. Vladimir Putin umožnil zemím platit za plyn v cizích měnách

Vladimir Putin jedná se zástupci Gazpromu
ČTK
 ČTK

Vladimir Putin rozehrává další strategickou hru. Zemím „nikoli přátelským“ umožnil platbu za plyn v jiných měnách než v rublech. Právě platby v ruské státní měně přitom patřilo k hlavním obranným mechanismům proti propadu ruské ekonomiky.

Reklama

Ruský prezident Vladimir Putin povolil zákazníkům z nikoliv přátelských zemí platit dluhy za dodávky zemního plynu z Ruska v zahraničních měnách, uvedl na svém webu list Kommersant s odvoláním na nový výnos hlavy státu. Ten mění Putinův dekret z konce března, vyžadující platby za ruský plyn v rublech.

Vypořádání mezi ruským dodavatelem a zahraničním zákazníkem při vymáhání nebo splácení dluhu lze provádět v cizí měně pomocí zvláštního účtu ruského dodavatele. „Zvláštní účet pro ruského dodavatele je otevřen v cizí měně uvedené ve smlouvě na dodávky zemního plynu,“ píše se v dokumentu. Dluh je pokládán za splacený, jakmile na zvláštní účet dorazí peníze. Splacení dluhu ale není důvodem pro obnovení dodávek plynu, upozorňuje výnos, který vstoupil v platnost svým zveřejněním.

Proti ruské invazi demonstrovali lidé na různých místech světa, jako například v izraelském Tel Avivu.

Putin jako novodobý Hitler, Zelenskyj jako Churchill. Nejvlivnější osobnosti letošního roku zplodila válka

Když prestižní časopis Time v roce 1938 dal na svou titulní stranu jako Osobnost roku nacistického vůdce Adolfa Hitlera, vyvolalo to vlnu kritiky až opovržení. Časopis, který se tradice interní redakční ankety Person of the Year drží dodnes, argumentoval tím, že Hitler měl v daném roce největší vliv na dění v Evropě, i když jednoznačně negativní. Ze stejného důvodu patří mezi nejvlivnější osobnosti roku 2022 i ruský prezident Vladimir Putin, neboť důsledky jeho bezprecedentní invaze na Ukrajinu včetně ekonomických dopadů pocítila celá Evropa i země mimo ní.

Přečíst článek

Rusko: Přijímáme platby jen v rublech

Putinův březnový dekret stanovil, že se od 1. dubna 2022 se za dodávky ruského plynu platí v rublech, a stanovoval mechanismus, jak se tyto platy „z nikoliv přátelských zemí“ mají uskutečňovat. Dodávat ruské zboží do Evropské unie a USA a dostávat za to platby v dolarech a eurech „nemá pro nás žádný smysl“, prohlásil tehdy Putin.

Komentátoři tehdy upozorňovali, že dodávky energetických surovin do Evropy jsou nejsilnější pákou, kterou může Putin využít v boji proti sankcím, jež na Rusko uvalují západní země kvůli jeho útoku na Ukrajinu.

Reklama

Ruský prezident Vladimir Putin

Vše nejlepší do nového roku, přátelé, popřál Putin třem evropským politikům. Zeman mezi nimi chybí

Ruský prezident Vladimir Putin popřál vše dobré jen třem evropským lídrům. Miloš Zeman mezi nimi protentokrát není.

Přečíst článek

Ropná rafinérie

Měď, pšenice i ropa. Komodity v příštím roce dál podraží

Napjatá situace ve světě požene ceny některých komodit nadále vzhůru. Týkat se to bude zejména mědi, ropy a pšenice. A to navzdory očekávanému ekonomickému zpomalení, uvádí analytik agentury Bloomberg Javier Blas.

Přečíst článek

Elon Musk urovnal spory s Applem

Osobnosti roku 2022: Musk, Kellnerová i nový guvernér Michl

Kdo jsou osobnosti roku 2022? Redakce byznysového portálu newstream.cz sestavila seznam klíčových osobností, které letos pohnuly dějinami, čeřily vody a měnily naše životy. Zdaleka ne všechny tak činily v pozitivním slova smyslu. Zde je jedenáctka politiků, byznysmenů i zástupců zábavního průmyslu, kteří zanechali v kronice roku 2022 výrazné stopy. V průběhu celého týdne budeme postupně zveřejňovat profily jednotlivých figur.

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Co nejvíce zaujalo čtenáře Newstreamu v roce 2022? Válku na Ukrajině či energetickou krizi trumfla reportáž z Řecka

Co čtenáře Newstreamu nejvíce zaujalo v roce 2022? Válku na Ukrajině i energetickou krizi trumfla reportáž z Řecka

Přečíst článek
Prezident Ruské federace Vladimir Putin

Dodávky ruského plynu do EU letos klesly o třetinu. Putin hrozí, že Evropu odstřihne úplně

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme