Veškeré ztráty, které druhá největší ruská banka VTB utrpěla v loňském roce, způsobily sankce ze strany západních zemí. Uvedl to podle agentury Reuters šéf banky Andrej Kostin. Jde o neobvyklé přiznání, že snaha západních zemí potrestat Moskvu za útok na Ukrajinu ochromila část ruského finančního sektoru, píše Reuters.
Evropská unie na svém mimořádném summitu na začátku června přijala již šestý balík protiruských sankcí jako odvetu za vpád Moskvy na Ukrajinu. Klíčovou otázkou bylo embargo na ruskou ropu, z jejíhož prodeje Kreml výrazně financuje agresi vůči Ukrajině. Jak vypadají dosavadní sankce? Podívejte se na jejich přehled včetně ruské reakce, jak jej sestavila BBC a server newstream.cz.
Rusko dnes po 104 letech zbankrotovalo – jak se teď zahraniční věřitelé dostanou ke svým penězům? Někteří hodlají vyčkávat, jak bude válka a jednání pokračovat. Jiní se ale chtějí „zahojit“ z majetku ruských oligarchů či ze zmrazených ruských rezerv.
Ruský rubl dosáhl ve středu svého sedmiletého maxima vůči dolaru a i ve čtvrtek odpoledne se přes mírný pokles držel poblíž tohoto rekordu. Důvody jsou zjednodušeně řečeno nápadně vysoké ceny energií, kapitálové kontroly a samotné sankce, píše server CNBC.
Rusko odeslalo úroky ze dvou emisí dolarových eurobondů. Zaplatilo je v rublech. „Tím považujeme své závazky vůči věřitelům za splněné,“ uvedlo ruské ministerstvo financí, které má platby úroků z dluhopisů na starosti. Bankrotu se země nevyhne, komentuje ekonom Lukáš Kovanda. Nastane o nedělní půlnoci, dodává.
Rubl za posledních dvanáct měsíců zpevnil vůči koruně o více než 35 procent. To se žádné jiné měně světa za dané období nepovedlo. Dokonce ani dolaru ne. Ten vůči koruně zpevnil za stejnou dobu „jen“ o jedenáct procent.
Rusko zdá se našlo způsob, jak obejít jedno z nejvíce bolestných sankčních opatření americké vlády. Zkoumá fintu, jak provést splátky dolarových dluhopisů v rublech. Mechanismus by byl podobný jako u plateb za plyn členských zemí EU. Pokud to projde, Rusko se tak opět vyhne možnosti prvního bankrotu kvůli nesplácení dluhů od roku 1917. Ochota zahraničních investorů k novému způsobu plateb ale nebude příliš velká, píše server CNBC.
Evropská komise v těchto hodinách završuje svoji snahu vypracovat vodítko firmám a státům EU stran toho, jak mají platit za ruský plyn. Podle informací agentury Bloomberg vodítko precizuje takovým způsobem, že evropští odběratelé budou moci nadále nakupovat ruský plyn, aniž by přitom porušovali protiruské sankce. Ty EU zavedla v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu.
Ruský rubl k americkému dolaru v Moskvě poprvé po více než dvou letech zpevnil za hranici 63 rublů (23 korun) a v růstu pokračuje i k euru, kde je nejsilnější za pět let. Je to díky podpoře centrální banky, která na devizovém trhu zavedla restrikce jako odpověď na západní sankce.
Plán Evropské unie neplatit za ruský plyn a ropu v rublech, jak si stanovila v rámci sankcí za vpád Ruska na Ukrajinu, dostává trhliny. Podle informací agentury Bloomberg si účet v rublech u Gazpromu otevřely již dvě desítky evropských firem.
Pražská burza dnes podruhé po sobě vzrostla↗. Vzhůru ji táhly akcie bank a energetické⚡ společnosti ČEZ, která dnes zveřejnila loňské hospodářské výsledky. Index PX dnes přidal 1️⃣,5️⃣1️⃣ procenta na 1344,60 bodu. Vyplývá to z internetových stránek burzy.
Firma Médea podnikatele Jaromíra Soukupa opět čelí insolvenčnímu návrhu. Podaly ho Česká televize (ČT) a firma Media Club z mediální skupiny Prima, kterým podle návrhu Médea dluží zhruba 3️⃣0️⃣ milionů korun za poskytnutí reklamního prostoru. Vyplývá to z informací, které byly zveřejněny v insolvenčním rejstříku. Upozornil na to server Mediaguru.cz. Podle ČT a Media Clubu je Médea v úpadku. Médea ve vyjádření v rejstříku označila postup ČT a Media Clubu za šikanu. Číst více
Zástupci hospodářských komor sdružených v evropské asociaci Eurochambres vybrali během jednání ve Stockholmu do svého čela prezidenta Hospodářské komory ČR Vladimíra Dlouhého. Stal se tak vůbec prvním Čechem, který jako prezident povede evropskou komorovou síť, která zastupuje 2️⃣0️⃣ milionů podniků ze 4️⃣3️⃣ zemí.
Číst více
Koruna dnes posílila vůči oběma hlavním světovým měnám. Vůči euru zpevnila o 17 haléřů na 2️⃣3️⃣,8️⃣1️⃣ koruny za euro💶, k dolaru oproti poslednímu závěru posílila o 27 haléřů na 2️⃣2️⃣,1️⃣0️⃣ koruny za dolar💲. Vyplývá to z údajů, které dnes kolem 17:00 zveřejnil server Patria Online.
Končí první konkurz v rámci insolvence investiční skupiny Arca Investments, který se týkal společnosti Františkovy Lázně Savoy (FLS). Insolvenční správci se dohodli s fondem IFIS, který byl největším věřitelem IFS, na vypořádání pohledávek. Část výtěžku z prodeje majetku FLS se přesune i do majetkové podstaty Arca Investments, sdělili zástupci fondu IFIS. Majetek FLS se loni podařilo prodat ve výběrovém řízení za 1️⃣5️⃣3️⃣ milionů korun. Následné vypořádání ale komplikovalo vzájemné rozporování přihlášených pohledávek.
Rusko hodlá zvýšit export plynu do Číny a dodat jí do roku 2030 nejméně 9️⃣8️⃣ miliard metrů krychlových zemního plynu plus 1️⃣0️⃣0️⃣ milionů tun zkapalněného plynu. Prohlásil to podle tiskových agentur ruský prezident Vladimir Putin, který v Moskvě druhým dnem jednal se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem. Moskva už několik let usiluje o zvýšení dodávek plynu do Číny. Jeho vývoz do západních zemí prudce klesl po loňské ruské invazi na Ukrajinu, po které Západ uvalil na Rusko sérii obchodních i diplomatických sankcí.
Evropská komise (EK) provedla v několika členských zemích Evropské unie neohlášené kontroly v prostorách firmy působící v sektoru energetických nápojů. Má podezření, že tato firma porušuje antimonopolní pravidla EU, která zakazují kartelové dohody a zneužívání dominantního postavení na trhu. Komise o tom informovala v tiskové zprávě, název podniku však nesdělila. Rakouský výrobce energetických nápojů Red Bull později oznámil, že EK učinila neohlášenou kontrolu v jeho provozovnách.Číst více
Ministerstvo zemědělství podalo další podnět na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (UOHS) kvůli cenám vajec🥚. Novinářům to řekl ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) po jednání se zástupci ministerstva financí a obchodu. Zdražení📈 v obchodech podle něj naznačuje, že obchodníci zneužívají dominantní postavení na trhu. Skupina se také podle Nekuly shodla na tom, že dozorové orgány jako například Česká obchodní inspekce (ČOI) mají zintenzivnit svou činnost a postupovat koordinovaně.
Podněcovač Patrik Tušl si ve vězení odpyká celkem 1️⃣5️⃣ měsíců vězení. Souhrnný trest mu pravomocně potvrdil✅ odvolací senát. Tušl telefonicky vydíral ženu, která spravovala facebookovou skupinu namířenou proti dezinformátorům, a vyhrožoval strážníkovi, který po něm v autobuse vyžadoval nošení respirátoru. Trest zahrnuje i mužovo předchozí odsouzení za nenávistné výroky o Ukrajincích. Zasedání soudu narušovaly hlasité projevy Tušlových příznivců.
Novým generálním ředitelem České tiskové kanceláře bude v příštím šestiletém období dosavadní ředitel strategie a rozvoje agentury Jaroslav Kábele. Do funkce jej po veřejném slyšení kandidátů zvolila Rada ČTK. Funkční období současného generálního ředitele Jiřího Majstra končí 10. června. Majstr stál v čele ČTK 12 let.