Reklama

Evropské státy omezují klimatizace. Zatím „jen“ podnikatelům

Klimatizace - ilustrační foto
Pixabay
Stanislav Šulc
sta

Země jako Španělsko, Řecko, Itálie či Francie zavedly pravidla pro využití klimatizací. V průběhu vlny veder to může být pro řadu podnikatelů velmi problematické.

Reklama

Francie, Německo, Španělsko a řada dalších zemí již zavádějí energetická omezení pro podnikatele. Podle agentury Bloomberg v Evropě sílí snahy snížit energetickou závislost na ruském plynu a vlády největších ekonomik eurozóny přichystaly různá opatření ve veřejné sféře, ale také omezení v byznysu.

„Například španělská vláda premiéra Pedra Sancheze toto úterý zveřejnila několik opatření týkajících se mimo jiné i podnikatelů. Ti například ve svých provozech nebudou moci prostory ochlazovat na méně než 27 stupňů či naopak vytápět na více než 19 stupňů,“ připomíná Feargus O’Sullivan z Bloombergu.

„Vláda zároveň ruší osvětlení památek nebo zakazuje světlo ve výlohách zavřených obchodů po desáté večerní hodině. Tato pravidla zatím platí do listopadu příštího roku,“ dodal O’Sullivan. Podobná pravidla jako pro byznys pak platí také pro většinu institucí s výjimkou nemocnic.

Na Ukrajině v létě vyrábějí co nejvíce kamen, aby lidem pomohly přežít válečnou zimu

Ukrajinci kácí lesy, schovávají uhlí a vyrábějí kamna. Cílem je přežít válečnou zimu

Evropa se kvůli omezování dodávek energií ze strany Kremlu chystá na nezvykle tvrdou zimu, ještě horší vyhlídky ale mají obyvatelé napadené Ukrajiny. Z původně zamýšlené bleskové války se stal dlouhodobý konflikt, v němž ruská armáda zničila stovky důležitých energetických rozvoden či tepláren. Lidé na Ukrajině proto již nyní v létě kácí stromy v okolí měst a obcí, shromažďují a schovávají zásoby uhlí na co nejvíce bezpečných místech a ve velkém probíhá výroba kamen. Cílem je přežít zimu, řekl starosta Lvova Andrij Sadovyj deníku The New York Times.

Přečíst článek

Snížení spotřeby plynu o 15 procent

Španělská omezení přišla v přímé reakci na schválení závazku zemí Evropské unie, že sníží spotřebu zemního plynu o 15 procent.

Reklama

Podobná opatření přijaly také Itálie či Řecko, které zavedly limit pro ochlazování všech provozů, nebo třeba Francie, kde hrozí pokuta 150 eur všem obchodníkům, kteří chtějí využívat klimatizaci a zároveň mají otevřené dveře.

Největší ekonomika eurozóny Německo zatím chce k úsporám zavázat veřejný sektor. Například Berlín snížil spotřebu energie o deset procent a zrušil noční osvícení památek.

Repsol benzínka ve španělské Valencii

Česko zase nebude první. Sektorovou daň na banky chystá Španělsko

Španělští zákonodárci dostali na stůl návrh nového zákona. Pokud jej schválí v navrhované podobě, Španělé uvalí dodatečnou daň na bankovní sektor ve výši 4,8 procenta a 1,2 procenta na domácí prodeje energií. Zákon počítá i s penalizacemi, pokud firmy přenesou platby na klienty. 

Přečíst článek

António Guterres, šéf OSN

Zdaňte ropné giganty, jejich chamtivost je nemorální, vyzval vlády šéf OSN

Generální tajemník OSN António Guterres odsoudil „groteskní chamtivost“ ropných a plynárenských společností a vyzval vlády po celém světě, aby zdanily jejich nadměrné příjmy a podpořily tak nejzranitelnější lidi, uvedla agentura Reuters.

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Co nejvíce zaujalo čtenáře Newstreamu v roce 2022? Válku na Ukrajině či energetickou krizi trumfla reportáž z Řecka

Co čtenáře Newstreamu nejvíce zaujalo v roce 2022? Válku na Ukrajině i energetickou krizi trumfla reportáž z Řecka

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme