Míra zadlužení v řadě zemí trvale roste, a otázka dlouhodobé udržitelnosti veřejných financí se tak stává jedním z klíčových témat dnešní hospodářské politiky. Studie Mezinárodního měnového fondu nabízí pohled na to, jak si evropské státy a USA vedou.
Od pandemie v letech 2020 až 2022 se cestovní ruch v celé Evropě znovu zrychluje. V přímořských letoviscích se tak zhoršily problémy se zásobováním, ulice jsou ucpané turisty i automobily a vznikají i další problémy. Některá oblíbená turistická místa se proto pokoušejí zmírnit tlak turistů poplatky, návštěvnickými stropy a dokonce dočasnými zákazy. Známky úspěchu jsou zatím nejasné, protože rekordní léto teprve začíná.
Zatímco v Evropě se začíná více diskutovat o zkrácení pracovního týdne, Řekové na to jdou jinak. Tamní vláda si od zákona, který platí od června a umožňuje šestidenní pracovní týden, slibuje zvýšení zaměstnanosti a omezení práce na černém trhu. Novinka se ovšem u Řeků nesetkala s pochopením a vyvolala pobouření.
Evropská centrální banka (ECB) schválila žádost čtyřem největším řeckým bankám, aby mohly obnovit výplatu dividend. Banky ji zastavily před 16 lety v době dluhové krize. Povolení je další známkou oživení bankovního sektoru a ekonomiky země, uvedla agentura Reuters.
Výrobci olivového oleje čelí jednomu z nejsložitějších období v historii. Zpravodajskému serveru CNBC to řekl největší producent olivového oleje na světě, španělská společnost Deoleo. Na vině je změna klimatu, prudký růst cen, vysoké úrokové sazby a vysoká inflace. Odvětví proto podle něj musí projít hlubokou transformací.
Dvě století stará záležitost odvlečených antických soch tento týden způsobila mezinárodní roztržku mezi Británií a Řeckem. Ať už se na ni díváte z jakéhokoliv úhlu, Sunakova vláda z ní vychází opět jako nečitelný a malicherný partner.
Česká republika sice momentálně stále má velmi nízký podíl dluhu na HDP, zejména v kontextu eurozóny. V příštím roce se ale může situace dramaticky změnit, uvedl náměstek ministra financí a bývalý člen rady České národní banky Marek Mora v pořadu Svět financí na CNN Prima NEWS.
Světové ceny olivového oleje vystoupaly na nové rekordy, protože středomořské země, které jsou jeho hlavními producenty, sužují velká sucha. Tuna oleje vyjde na 8 306 eur, tedy zhruba 203 tisíc korun, což je meziroční nárůst o víc než 130 procent. A čeho je málo, to si lidé snaží opatřit, jak se dá. I za cenu krádeže. Koncem srpna tak zmizelo z jedné ze španělských lisoven na 50 tisíc litrů tohoto „tekutého zlata“.
Cestovní kancelář EliteVoyage zaměřená na luxusní zájezdy pro miliardáře loni dosáhla obratu 280 milionů korun. A letos míří ještě výš. Kam vyrážejí ti nejbohatší Češi a Slováci a jaké ceny jsou ochotni platit za šnorchlování s rejnoky, pozorování gorilí tlupy nebo třeba soukromou prohlídku Sixtinské kaple?
Řecké ostrovy se svojí idylickou krajinou překypují turisty, jejich zdravotnictví je ale na hraně kolapsu. Úmrtí mladé ženy v pokročilém stadiu těhotenství a jejího nenarozeného dítěte jsou jen dva případy smrti kvůli chronickému nedostatku záchranářů a zdravotníků, píše server Politico.
Británie ❌ zruší některé sankce vůči Sýrii, které zavedla za předchozího režimu prezidenta Bašára Asada, a podpoří tak úsilí o obnovu syrského finančního systému. Informují o tom agentury Reuters a AP s odvoláním na vládu v Londýně.
Americký dolar dnes na devizových trzích 📉 oslabuje. Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, kolem 18:00 středoevropského letního času ztrácel 0,35 procenta na 99,50 bodu. Středeční optimismus investorů se dal dnes na ústup kvůli nedostatečnému pokroku při řešení obchodní války mezi USA a Čínou, uvedla agentura Reuters.
Za antisemitskou instituci a hrozbu pro demokracii označil americký prezident Donald Trump 🏫 Harvardovu univerzitu, s níž je v otevřeném konfliktu. Na své sociální síti Truth Social univerzitu obvinil z toho, že je krajně levicová a přijímá studenty z celého světa, kteří chtějí rozeštvat Ameriku.
Koruna dnes mírně 📈 posílila k oběma hlavním světovým měnám. Vůči euru zpevnila o sedm haléřů na 24,93 koruny za euro a k dolaru si v porovnání se středečním podvečerem polepšila o sedm haléřů na 21,92 koruny za dolar. Vyplývá to z údajů serveru Patria Online kolem dnešních 17:00.
Evropská komise za dva týdny představí plán, jak hodlá postupně ❌ ukončit veškerý dovoz ruských fosilních paliv. Během mezinárodního summitu o energetické bezpečnosti v Londýně to dnes prohlásila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.
Noční útok na Kyjev je podle prezidenta 👨 Petra Pavla dalším z mnoha důkazů o cynickém přístupu Ruska k mírovým jednáním. Řekl to dnes na tiskové konferenci v Jičíně. Konkrétní činy svědčí o tom, že chce Rusko spíše celou situaci protahovat, vytvářet další podmínky a tlak na to, aby prosadilo vše na úkor Ukrajiny i Evropy.
Akcionáři Komerční banky (KB) na valné hromadě ✅ schválili návrh představenstva vyplatit z loňského zisku dividendu 91,30 koruny na akcii před zdaněním, tedy v objemu celého čistého zisku banky. Většinovým akcionářem KB je s podílem 60,4 procenta francouzská banka Société Générale. Komerční banka má přes 70 tisíc akcionářů, většina z nich jsou lidé z Česka.
Společnost Meopta zahájila v Přerově výrobu zaměřovacích technologií pro 🚘 bojová vozidla pěchoty CV90, které britská skupina BAE Systems dodá armádám České republiky, Švédska, Dánska a Slovenska. Meopta má do roku 2030 vyrobit 500 zaměřovacích systémů pro CV90 a ročně díky této zakázce získá několik stovek milionů korun, uvedl ředitel Meopty Jan Vymazal.
Petrohradský soud zamítl odvolání rakouské banky Raiffeisen Bank International (RBI) proti nařízení, podle kterého má firma zaplatit odškodné ve výši 2️⃣ miliardy eur (zhruba 50 miliard korun) ruské investiční společnosti Rasperia. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na právníky banky. RBI podle Reuters uvedla, že plánuje podat další odvolání.
Německá vláda znovu 📉 snížila odhad letošního růstu německého hospodářství. Nyní počítá s nulovým růstem, tedy se stagnací, oznámil dosluhující ministr hospodářství Robert Habeck. Hlavním důvodem je podle něj obchodní politika amerického prezidenta Donalda Trumpa. Na konci ledna německá vláda odhadovala růst na 0,3 procenta, loni v říjnu ještě na 1,1 procenta.