Dům z karet. Šéf kryptoburzy FTX okradl investory o dvě miliardy dolarů, tvrdí úřady

Za dlouholetý „domeček z karet“ označila způsob fungování kryptoměnové zkrachovalé burzy americká Komise pro cenné papíry (SEC). Zakladatel a šéf burzy Sam Bankman-Fried byl v pondělí zatčen na Bahamách a americkou komisí obviněn z podvodu. Podle komise nekalým způsobem vybral od investorů více než 1,8 miliardy dolarů (asi 41,4 miliardy korun). Spojené státy podle všeho požádají o jeho vydání.
Třicetiletý spoluzakladatel zkrachovalé kryptoburzy FTX Sam Bankman-Fried byl zatčen na Bahamách a americkými regulačními orgány obviněn z podvodu v podobě několikaletého systematického okrádání investorů. Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) uvedla, že od investorů vylákal přes 1,8 miliardy korun, tajil rizika investování přes FTX a vztah burzy k jeho vlastní společnosti Alameda Research se sídlem v Hongkongu a nelegálně použil peníze klientů na záchranu burzy, uvedla agentura Bloomberg.
Z propadu digitálních aktiv a problémů kryptoburz, které vyvolal krach společnosti FTX, profitují konkurzní právníci, napsala agentura Reuters. Podle odborníků mohou velké advokátní kanceláře, které poskytují poradenství firmám v potížích, při dlouhotrvajícím bankrotu získat na právních poplatcích i přes 100 milionů dolarů (přes 2,3 miliardy korun).
Z krachu FTX profitují konkurzní právníci. Na problémech kryptoburz vydělají miliardy
Money
„Tvrdíme, že Sam Bankman-Fried postavil domeček z karet na základě podvodu, ale investorům tvrdil, že je to jedna z nejbezpečnějších budov ve světě kryptoměn,” uvedl v prohlášení předseda SEC Gary Gensler ke krachu společnosti, který otřásl kryptoměnovým trhem.
Přesměrování miliard dolarů
Bankman-Fried přesměroval miliardy dolarů prostředků od klientů, aby pomohl růstu svých dalších projektů, uvedla SEC v podání k soudu pro jižní obvod New Yorku. Stížnost SEC tvrdí, že FTX získala více než 1,8 miliardy dolarů, včetně 1,1 miliardy dolarů od asi 90 investorů se sídlem v USA, v „organizovaném schématu podvodu kapitálových investorů“, kteří nakupovali na základě přesvědčení, že FTX má zavedeny náležité kontroly.
Zkrachovalá kryptoburza FTX dluží 50 největším věřitelům téměř 3,1 miliardy dolarů (73,5 miliardy korun). S odvoláním na podání u amerického soudu ti uvedl server BBC. Kolaps druhé největší kryptoburzy na světě otřásl celým odvětvím kryptoměn. Soudní slyšení před americkým soudem bylo stanoveno na úterý.
Likvidátor burzy FTX: Nikdy jsem neviděl větší chaos v účetnictví
Money
Podle podání SEC bylo společnosti Alameda Research povoleno mít záporný zůstatek na burze FTX a byla vyňata z hlášení o rizicích burzy. SEC uvedla, že Bankman-Fried osobně nařídil, aby se hlavní riziko fungování FTX nevztahovalo na Alamedu, a před investory skryl rozsah vazeb mezi těmito dvěma subjekty.
SEC tvrdila, že ještě minulý měsíc Bankman-Fried pokračoval v klamání investorů, když se pokoušel zaplnit mnohamiliardovou díru v hospodaření, zatímco FTX nebyla schopna vyhovět požadavkům zákazníků na výběr stamilionů dolarů. Svého nekalého jednání podle komise zanechal, až když FTX a Alameda 11. listopadu požádaly o ochranu před bankrotem, uvedla komise.
Ještě na počátku roku byla firma FTX oceňována na 32 miliard dolarů (asi 738 miliard korun). Sám Bankman-Fried byl ve světě kryptoměn prominentní osobou a cenu své firmy Alameda Research odhadoval na 50 miliard dolarů. Nyní po krachu FTX tvrdí, že má na účtě 100 tisíc dolarů. Každopádně Komise pro cenné papíry a burzu bude usilovat o zabavení co největšího majetku exšéfa FTX, podotkl Bloomberg.
Akcie kryptoměnové burzy Coinbase v pondělí klesly o více než osm procent a propadly se nejníže od vstupu firmy na akciovou burzu v dubnu 2021. Propad způsobuje pokračující pokles ceny bitcoinu a obavy investorů po kolapsu konkurenční společnosti FTX na počátku tohoto měsíce, upozornil server zpravodajské televize CNBC.
Coinbase není další FTX, přesto hraje vabank
Money