Konec kryptobanky Silvergate opět poslal bitcoin pod dvacet tisíc dolarů

Kryptoměny dnes čelí silnému prodejnímu tlaku, cena nejznámější kryptoměny bitcoin spadla pod 20 tisíc dolarů (zhruba 447 tisíc korun). K poklesu cen už dříve přispěl pád americké kryptoměnové banky Silvergate, k napětí se pak dnes přidala i všeobecná nervozita na finančních trzích. Tržní hodnota všech zhruba 22 800 kryptoaktiv klesla pod hranici jednoho bilionu dolarů.
Bitcoin kolem 10:30 SEČ ztrácel podle serveru CoinDesk proti předchozímu dni zhruba osm procent a pohyboval se kolem 19 900 dolarů. Velké ztráty zhruba na úrovni 22 tisíc dolarů bitcoin zaznamenal už o den dříve. Druhá největší kryptoměna ether se dnes prodává zhruba za 1400 dolarů, o den dříve stála 1500 dolarů.
Po Silvergate přispěly i trubulence bankovního sektoru
Špatnou náladu na trhu vyvolaly turbulence v americkém bankovním sektoru. Podle analytiků je zapříčinil pád banky zaměřené na kryptoměny Silvergate a pak i problémy v Silicon Valley Bank (SVB), která se specializuje na rizikový kapitál pro technologický sektor.
Cena kryptoměn se na rozdíl od akcií mění nejen ve dne, ale i v noci. Burza digitálních měn funguje stále. Jaká je aktuální cena vybraných kryptoměn? Najdete níže.
Kolik aktuálně stojí bitcoin, ethereum, stablecoin, litecoin, „psí“ krypotoměny?
Money
Na akciových trzích se nervozita přenesla i na tradiční banky. V pozadí vývoje na finančních trzích jsou obavy, že prudký růst úrokových sazeb by mohl vést k rostoucímu počtu nesplácených úvěrů, což by poškodilo finanční instituce, uvedla agentura DPA.
Digitální měny jako bitcoin patří mezi zvlášť riziková aktiva, která často táhne dolů špatná nálada na trhu. Vyhlídky na další zvyšování úrokových sazeb ve Spojených státech trh tíží už delší dobu. Inflace klesá jen pomalu, což by mohlo americkou centrální banku (Fed) přimět k výraznějšímu zvýšení úrokových sazeb.
Vyšší úrokové sazby obecně neprospívají rizikovější třídě aktiv. Bezpečnější cenné papíry, jako jsou státní dluhopisy, pak totiž vyplácejí vyšší úroky než v klidnějších časech.
Zakladatel zkrachovalé kryptoburzy FTX Sam Bankman-Fried a lidé z jeho okolí poskytli ve Spojených státech přes 300 nezákonných politických darů. Uvádí se to v nové obžalobě, kterou zveřejnil federální soud na Manhattanu. Bankman-Fried je obžalován ze čtyř případů podvodu a osmi spiknutí, uvedla agentura Reuters.
Podvody, spiknutí, nezákonné politické dary. Na Bankmana-Frieda se valí další obžaloba
Leaders
Česká koruna i bitcoin stoupají k maximům vůči dolaru. Kvůli včerejší kardinální chybě šéfa americké centrální banky.
Lukáš Kovanda: Přešlap šéfa Fedu přitáhl investory k bitcoinu i koruně
Názory
Vše o inflaci
Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.
Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.