Reklama

Z krachu FTX profitují konkurzní právníci. Na problémech kryptoburz vydělají miliardy

Sam Bankman-Fried, někdejší miliardář a zakladatel kryptoměnové FTX, která zkrachovala
ČTK
 ČTK

Z propadu digitálních aktiv a problémů kryptoburz, které vyvolal krach společnosti FTX, profitují konkurzní právníci, napsala agentura Reuters. Podle odborníků mohou velké advokátní kanceláře, které poskytují poradenství firmám v potížích, při dlouhotrvajícím bankrotu získat na právních poplatcích i přes 100 milionů dolarů (přes 2,3 miliardy korun).

Reklama

Bitcoin se propadl o 65 procent

„Musíte zaplatit hrobníka,“ konstatoval Adam Levitin, který se na Georgetownské univerzitě zabývá konkurzním právem. „Jsou to komplikované případy se spoustou nových otázek, a tak nepřekvapí, když budou vyžadovat velké zapojení právníků,“ dodal.

Největší kryptoměna bitcoin se letos propadla o zhruba 65 procent, což se odrazilo i na ostatních digitálních aktivech. Krach kryptoburzy FTX, který způsobila především absence regulačního dohledu a standardní firemní kontroly, vyvolal otřesy v celém odvětví. Tento týden požádala o bankrotovou ochranu půjčovna kryptoměn BlockFi.

Tu zastupuje americká právní kancelář Kirkland & Ellis, která je také hlavním právním zástupcem dalších dvou společností z odvětví, Celsius Network a Voyager Digital. Obě vyhlásily úpadek na začátku letošního roku.

video

Akcie, dluhopisy, kryptoměny? Kam s volnými penězi poradí investiční experti

V úterý 22. listopadu 2022 se koná neformální meetup InvestNight 2022. Je určen pro ty, kteří přemýšlejí, kam v době vysoké inflace uložit své úspory, chtějí si o investování promluvit a dozvědět se nejaktuálnější informace od odborníků z oboru. Na akci vystoupí zástupci společností, které jsou špičkami v oblastech investování do akcií, dluhopisů, ale i kryptoměn a dalších alternativních investičních artiklů.

Přečíst článek

Právníci si účtují 46 tisíc za hodinu

Kirkland & Ellis má jedny z nejvyšších sazeb v oboru a podle soudních dokumentů si za práci svých partnerů na případech Celsius a Voyager účtuje až 1995 dolarů (přes 46 tisíc) za hodinu. Sazby právních kanceláří se obvykle nezveřejňují, ale v případech úpadku musí právníci zkrachovalé firmě své taxy podrobně popsat a požádat soudce o schválení odměn. Právníci jsou placeni z majetku konkurzní podstaty a podle odborníků soudci jen zřídka požadují výrazné snížení odměn za odborné služby.

Reklama

Mezi velké případy kanceláře Kirkland & Ellis z poslední doby patří úpadek poskytovatele satelitních služeb Intelsat. Firma si vyúčtovala přes 87 tisíc hodin práce a dostala více než 83 milionů dolarů.

Kryptoburzu FTX v konkurzním řízení zastupuje firma Sullivan & Cromwell. Ta zatím nezveřejnila své sazby, ale v případu z roku 2021, který se týkal společnosti Kumtor Gold, si partneři firmy účtovali až 1825 dolarů za hodinu. Sullivan & Cromwell rovněž zastupuje obchodní společnost Alameda Research, kterou založil zakladatel FTX Sam Bankman-Fried.

Právní kanceláří s dosud zveřejněnou nejvyšší maximální hodinovou sazbou je Latham & Watkins, která radí společnostem Celsius a Three Arrows Capital. Její nejvyšší sazba činí podle soudních dokumentů 2075 dolarů za hodinu.

Bitcoin, ilustrační foto

PŘEHLEDNĚ: Masakr na kryptotrzích pokračuje. Hrozí krachy velkých hráčů

Pro trh kryptoměn může pád burzy FTX představovat stejný okamžik jako pro svět tradičních investic krach Lehman Brothers. Může dojít ke zhroucení celého systému připomínajícího pověstný domeček z karet. Kdo přežije a u koho je krach již téměř nevyhnutelný?

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

web kryptoburzy FTX

Kryptoburza FTX zbankrotovala. Trh digitálních měn prožívá největší krach v historii

Přečíst článek
Panika na kryptoměnovém trhu třetí den pokračuje, bitcoin klesne ke 13 tisícům dolarů

Panika na kryptoměnovém trhu třetí den pokračuje, bitcoin klesá ke 13 tisícům dolarů

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme