Brusel posvětil stavbu další továrny na polovodiče v EU za téměř dvě stě miliard

Evropská komise (EK) schválila plán americké firmy GlobalFoundries a nizozemské společnosti STMicroelectronics postavit ve Francii s finanční podporou státu závod na výrobu polovodičů. Celková hodnota projektu činí 7,4 miliardy eur (173,8 miliardy korun), oznámila komise.
Firmy svůj záměr oznámily loni v červenci. Nový závod by měl stát vedle stávajícího závodu STMicroelectronics v Crolles, nedaleko hranic se Švýcarskem a Itálií. Vyrábět by měl čipy, které se využívají v automobilovém průmyslu, pro internet věcí a v mobilních aplikacích.
Propad prodejů osobních počítačů ve světě poslal čipového giganta Intel do největší čtvrtletní ztráty v historii firmy založené v roce 1968. A i v tomto v aktuálním čtvrtletí očekává červená čísla, neboť trh s PC by se měl vrátit na standardní úroveň až koncem roku, napsal deník The Wall Street Journal.
Čipový gigant v potížích. Propad prodejů PC poslal Intel do největší ztráty v historii firmy
Zprávy z firem
Plné výroby, která bude činit 620 tisíc čipových destiček o velikosti 18 nanometrů, by měl závod dosáhnout do roku 2026. Počítá se s tisícovkou nových pracovních míst.
Podmínkou je, že přednost budou mít dodávky do EU
„Podpora bude poskytnuta formou přímých grantů společnostem STMicroelectronics a GlobalFoundries na podporu jejich investic do projektu v celkové hodnotě 7,4 miliardy eur," uvedla EK. Firmy podle ní souhlasily, že při nedostatku dodávek vyřídí ty, které budou pro EU prioritní a že se s francouzským státem budou dělit o případné dodatečné zisky.
Olaf Scholz byl osočován z příliš vřelého vztahu s Čínou. Nyní to vypadá, že Německo svůj postoj vůči druhé největší ekonomice světa přehodnotí. Podle agentury Bloomberg ji navíc zasáhne na docela citlivém místě. Scholzův kabinet zvažuje konec vývozu surovin potřebných pro výrobu polovodičů do Číny. Výrazně by to zasáhlo výrobu čipů. Akcie německé chemičky BASF kvůli tomu padají.
Německo se připojí k USA a jde do boje s Čínou. Přestane tam vyvážet suroviny na výrobu čipů
Trhy
Spojené státy a Evropská unie usilují o zvýšení výroby čipů na svém území, aby se snížila závislost na asijských dodavatelích a zmírnil celosvětový nedostatek čipů. Nabízejí proto miliardové státní dotace.
Evropská unie minulý týden schválila normu European Chips Act na podporu výroby čipů. Unie chce do konce desetiletí zdvojnásobit svůj podíl na světovém trhu s těmito momentálně nedostatkovými produkty na 20 procent.
Spory o nezávislost Tchaj-wanu na Číně možná přijdou mnohým v Evropě vzdálené, ale případná čínská invaze by měla dalekosáhlé důsledky pro celý globální obchod a zničila by polovodičový průmysl, který se již několik let potýká s nedostatečnou výrobou čipů. Prohlásil to britský ministr zahraničí James Cleverly ve svém projevu o vztazích Británie s Pekingem.
Čínská invaze na Tchaj-wan by zničila světový obchod a polovodičový průmysl, varuje britský ministr zahraničí
Money
Celosvětová výroba automobilů by do roku 2026 mohla klesnout asi o 20 procent, což je zhruba o 18 milionů vozidel, pokud se nepodniknou potřebné kroky k řešení přetrvávajícího nedostatku čipů. Ve své zprávě to uvedlo německé sdružení automobilového průmyslu VDA. Odvolává se přitom na studii, kterou si nechalo vypracovat.
Čipový hladomor se potáhne až do roku 2026. Hrozí obří propad v produkci aut
Zprávy z firem
Vše o inflaci
Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.
Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.