
Nvidia přepisuje dějiny. Je první firmou na světě s hodnotou nad 4 biliony dolarů
TrhyAmerický výrobce čipů Nvidia se stal celosvětově první firmou s akciemi na burze, jejíž tržní hodnota dosáhla čtyř bilionů dolarů (84,2 bilionu korun).
Americký výrobce čipů Nvidia se stal celosvětově první firmou s akciemi na burze, jejíž tržní hodnota dosáhla čtyř bilionů dolarů (84,2 bilionu korun).
Začíná přibývat továren na čipy kousek za hranicemi Česka. Přední světový výrobce čipů TSMC totiž kromě továrny, která vzniká v Drážďanech, plánuje do konce letošního roku otevřít také centrum pro navrhování čipů v Mnichově.
Americký výrobce čipů Intel plánuje propustit více než 20 procent zaměstnanců. Cílem tohoto kroku je zjednodušit organizační strukturu ve firmě, která se potýká s problémy. S odvoláním na informovaný zdroj to uvedla agentura Bloomberg. Propouštění by mohlo být oznámené ještě tento týden.
Tchajwanská společnost Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSMC), která je největším smluvním výrobcem čipů na světě, zvýšila v prvním čtvrtletí čistý zisk meziročně o 60 procent na 361,6 miliardy tchajwanských dolarů (zhruba 245 miliard korun).
Společnost Nvidia hodlá v příštích čtyřech letech vyrobit ve Spojených státech servery pro umělou inteligenci za 500 miliard dolarů (11,1 bilionu korun) s pomocí svých partnerů, jako jsou firmy TSMC, Foxconn a Wistron. Bude to poprvé, kdy se superpočítače firmy budou vyrábět v USA, uvedla Nvidia. Je tak další americkou technologickou firmou, která podpořila snahu administrativy Donalda Trumpa o místní výrobu, napsala agentura Reuters.
Japonská společnost SoftBank Group, která investuje v technologickém sektoru, koupí za 6,5 miliardy dolarů (149,4 miliardy korun) amerického výrobce čipů Ampere Computing. Posiluje tak investice do infrastruktury, která je potřebná k rozvoji umělé inteligence.
Proslulá česká společnost Laurina a Klementa kdysi přecházela od výroby jízdních kol k motocyklům a automobilům. „Tohle je v našem byznysu vlastně úplně stejné,“ řekl v rozhovoru pro Export.cz podnikatel Karel Masařík, jehož firma Codasip je současnou českou „hvězdou“ v oboru designu čipů. „Vyvíjíme čím dál víc komplexnějších procesorů. Jak se rozšiřoval náš inženýring, rostla také naše schopnost – obrazně řečeno – místo kol designovat motorky a pak osobní automobily.“
Společnost onsemi propustí v Česku 170 zaměstnanců z 2244. V hlavním závodě v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku se to týká 149 lidí. Další pobočku má firma v Brně. Lidé by měli odejít k 1. dubnu. Důvodem je tlak na efektivitu práce a snižování nákladů, řekli dnes novinářům v rožnovském závodě zástupci odborů po jednání s vedením firmy, která vyrábí polovodiče.
Tchajwanský výrobce polovodičů Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSMC) v příštích letech investuje 100 miliard dolarů (2,4 bilionu korun) ve Spojených státech a hodlá tam postavit pět nových závodů na výrobu čipů. Podle agentury Reuters to po setkání s americkým prezidentem Donaldem Trumpem v Bílém domě oznámil generální ředitel firmy C. C. Wei.
Začátek letošního roku poznamenaly dvě události, které výrazně ovlivní strategii boje o technologickou převahu ve světě. Čínská firma DeepSeek zaujala novým modelem umělé inteligence, jenž v některých ohledech překonává americkou konkurenci. A administrativa prezidenta Joea Bidena ještě těsně před svým odchodem přišla s přísnějšími limity vývozu polovodičových čipů nejen do Číny a dalších nepřátelských zemí, ale v omezené míře také do většiny států světa včetně Česka. Kdo bude stát na straně vítězů a kdo je poraženým, rozebírá ve své analýze Jan Žižka, editor magazínu Moderní ekonomická diplomacie.
Šéf české diplomacie se ve Spojených státech setkal se zástupci významných technologických firem. Snažil se je přesvědčit, že omezení vývozu čipů pro umělou inteligenci do České repubiky je nesmysl.