Reklama

čipy - informace o tématu

Land Rover, ilustrační foto

Britská výroba aut je nejníže za 65 let, na vině je nedostatek čipů

Výroba aut v Británii v říjnu klesla o 41,4 procenta a byla nejnižší od roku 1956. Mohl za to globální nedostatek čipů a uzavírání továren. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil britský svaz výrobců a prodejců motorových vozidel SMMT.

Přečíst článek
Toyota Yaris a Aygo se vyrábí v Kolíně

Toyota má málo čipů, v listopadu milion vozů nevyrobí. Plán snižuje o 15 procent

Japonská automobilka Toyota Motor snížila plánovanou celosvětovou produkci na listopad až o 15 procent. Původně plánovala vyrobit jeden milion aut, plány ale mění kvůli narušení dodavatelských řetězců.

Přečíst článek
Auto, ilustrační foto

V EU se v září kvůli covidu a nedostatku čipů prodalo nejméně aut za čtvrt století

Prodej nových osobních automobilů v Evropské unii se v září meziročně snížil o 23,1 procenta na 718 598 vozů. Jde o nejnižší počet za měsíc září od roku 1995.

Přečíst článek
iPhone 13

Nešťastná třináctka? Čipová mizérie tíží Apple, omezí výrobu nových iPhonů

Americká technologická společnost Apple pravděpodobně sníží produkci chytrých telefonů nové generace iPhone 13 kvůli celosvětovému nedostatku čipů.

Přečíst článek
Tesla prodala v září 56 006 vozů vyrobených v Číně, nejvíce od zahájení výroby v Šanghaji zhruba před dvěma lety a o 27 procent více než v srpnu.

Vzdor hlavní sezoně klesl v Číně prodej aut o pětinu, dařilo se Tesle

Prodej nových aut v Číně v září meziročně klesl o 19,6 procenta na 2,07 milionu vozů. Největší světový trh s automobily tak zaznamenal pátý měsíc poklesu po sobě, uvedl čínský svaz výrobců automobilů (CAAM). Výrobu narušuje dlouhodobý celosvětový nedostatek čipů a domácí krize v dodávkách energie. Prodal se ale opět více než dvojnásobek aut s alternativním pohonem, v Číně souhrnně označovaných jako NEV (New Energy Vehicles).

Přečíst článek
Sony, ilustrační fotografie

Řešení čipové krize? TSMC a Sony plánují společnou továrnu, investují stovky miliard

Největší světový výrobce čipů na zakázku, tchajwanská společnost TSMC, plánuje v Japonsku s firmou Sony postavit továrnu na výrobu čipů. Do její výstavby chtějí firmy společně vložit 800 miliard jenů (157 miliard korun).

Přečíst článek
V dubnu se téměř čtyřapůlnásobně se zvýšila výroba aut.

Škoda Auta nemá díly. Od půlky říjny do konce roku omezí či zcela zastaví výrobu

Škoda Auto výrazně omezí nebo zcela zastaví výrobu ve všech třech českých závodech až do konce tohoto roku. Chybí jí palubní čipy. Odbory připustily výraznější krácení mezd zaměstnanců.

Přečíst článek
Výroba v mladoboleslavské továrně Škoda Auto

Čipový hladomor letos připraví světové automobilky o biliony na tržbách

Pokračující nedostatek čipů v letošním roce připraví globální automobilový průmysl na tržbách o 210 miliard dolarů (přes 4,5 bilionu korun). Předpověděla to podle serveru CNBC poradenská společnost AlixPartners.

Přečíst článek

News box

Designér a umělecký ředitel pánských kolekcí módního domu Louis Vuitton Virgil Abloh prohrál po dvou letech boj s rakovinou. Abloh byl časopisem Time v roce 2018 označen za jednoho ze sta nejvlivnějších lidí planety a byl dlouhodobě považován za nejvlivnější osobnost tmavé pleti v byznysu luxusních značek. Abloh založil značku Off-White a spolupracoval nejen s LVMH, ale také s řadou světových osobností, mimo jiné pro dům IKEA v roce 2019 navrhl nábytkovou řadu pro mileniály.
Virgil Abloh
Virgil Abloh Myles Kalus Anak Jihem / Creative Commons / CC-BY-SA-4.0
Obchodníci za první adventní víkend hlásí o desítky procent vyšší tržby oproti běžnému víkendu. Zvýšený zájem podpořila vrcholící slevová akce Black Friday, kterou většina prodejců o půlnoci ukončí. Lépe se dařilo e-shopům než kamenných obchodům. Vyplývá to z ankety ČTK mezi obchodníky.
Soubor 106 kreseb Františka Kupky, které vznikly počátkem 20. století pro francouzskou encyklopedii, se v Praze vydražil za 42,6 milionu korun. Včetně aukční přirážky za cyklus zaplatí kupec 51,12 milionu korun. Vyvolávací cena souboru byla 25 milionů korun, při aukci Galerie Kodl na Žofíně se postupně zvyšovala po 200 tisících korunách příhozy dražitelů po telefonu či internetu.
Obraz Emila Filly Hlava starého muže z roku 1914 s vyvolávací cenou osm milionů korun se na aukci v Praze prodal za 27 milionů korun. I s aukční přirážkou za něj kupec zaplatí 32,4 milionu korun. Obraz vznikl za Fillova rotterdamského exilu, kdy malíř rozvíjel svou inspiraci díly kubistických velikánů Pabla Picassa a Georgese Braqua.
Kamil Fila - Hlava starého muže
Kamil Fila - Hlava starého muže Galerie Kodl
Německá továrna automobilky Tesla zahájí produkci na začátku prosince. Tvrdí to tamní časopis Automobilwoche, podle kterého má Tesla v prvním pololetí roku 2022 v plánu vyprodukovat kolem 30 tisíc vozů. Továrna měla získat povolení k provozu již letos v červnu, průtahy nastaly kvůli řízení dopadu na životní prostředí. Podle agentury Bloomberg by měl projekt získat kladné stanovisko v řádu dní.
Premiér Petr Fiala (ODS) v prvním vystoupení po svém jmenování předsedou vlády vyzval občany k očkování proti covidu a poděkoval zdravotníkům za jejich práci. "Je třeba chovat se zodpovědně," uvedl schůzce na zámku v Lánech s prezidentem Milošem Zemanem.
Celostátní výbor klubu Starostů a nezávislých bude v neděli večer vybírat nového kandidáta na ministra průmyslu a obchodu ze čtyř jmen. V České televizi to prohlásil kandidát STAN na ministra školství Petr Gazdík s tím, že vybrané jméno strana sdělí v pondělí premiérovi Petru Fialovi. Původní kandidát STAN Věslav Michalik odstoupil kvůli nejasnostem kolem financování jeho firmy.
Prezident Miloš Zeman jmenoval na zámku v Lánech novým premiérem předsedu ODS Petra Fialu. Kvůli nákaze Zemana onemocněním covid-19 byli odděleni průhlednou stěnou. Všichni přítomní zároveň měli respirátor. Jmenování se původně mělo uskutečnit již v pátek, prezident byl ale po prokázání nákazy odvezen do nemocnice a svůj program zrušil.
Liberec chce v nejbližších letech vybudovat podle náměstka primátora Ivana Langra (Starostové pro Liberecký kraj) zhruba 300 nových nájemních bytů, miliony investuje také do obnovy zanedbaných bytových domů. Na začátku 90. let dostalo město ze státem vlastněného bydlení asi 18 tisíc bytových jednotek, postupnou privatizací se ale počet městských bytů snížil na dnešních zhruba 1200.
Návštěvnost internetových stránek z mobilních telefonů v říjnu proti září stoupla o jedno procento na 6,47 milionu uživatelů. Počet zhlédnutých stran se pak zvýšil o téměř 13 procent na 3,67 miliardy. Návštěvnost ovlivnily zejména volby do Poslanecké sněmovny 8. a 9. října. Vyplývá to z měření NetMonitor.
Reklama
Doporučujeme