Indonésie láká nejchytřejší mozky světa. První zlaté vízum dostal průkopník umělé inteligence Sam Altman

Největší ekonomika jihovýchodní Asie spustila projekt udělování „zlatých víz“ pro přilákání zahraničních investic a technologií. Prvním držitelem se stal zakladatel OpenAI, která změnila svět svým ChatGPT s umělou inteligencí, Sam Altman.
Indonésie udělila generálnímu řediteli OpenAI Samu Altmanovi své první „zlaté vízum“ týden poté, co byl projekt spuštěn, aby přilákal zahraniční investice. Vízum platí 10 let a největší ekonomika jihovýchodní Asie očekává, že jí americký podnikatel a vizionář pomůže s růstem ekosystému umělé inteligence, uvedla CNBC.
Společnost OpenAI je na cestě k dosažení ročních tržeb ve výši jedné miliardy dolarů (22,2 miliardy korun) v nadcházejících 12 měsících, protože podniky zavádějí technologii ChatGPT, robota s generativní umělou inteligencí, který odstartoval vlnu investic do umělé inteligence.
Umělá inteligence táhne. Tržby OpenAI jsou na cestě dosáhnout jedné miliardy dolarů
Money
„Existuje několik kategorií zlatých víz. Jednou z nich je zlaté vízum udělované osobnostem, které mají mezinárodní reputaci a mohou Indonésii poskytnout výhody,“ uvedl generální ředitel indonéské instituce pro imigraci Silmy Karim. „S tímto zlatým vízem doufáme, že Altman může přispět k rozvoji a využití AI v Indonésii,“ dodal.
Přednostní vstup do země
Altman si jako držitel zlatého víza bude moci užívat přednostních kontrol na letištích po celém rozlehlém souostroví spolu s delší dobou pobytu a snadným vstupem a odchodem ze země.
Generální ředitel společnosti OpenAI Sam Altman spustil projekt kryptoměny Worldcoin. Přístupový účet nazvaný World ID může zájemce získat pouze po registraci a následném ověření skenem své oční duhovky. Firma tak chce pohlídat, že členy budou jen skuteční lidé, uvedla agentura Reuters.
Sam Altman, otec ChatGPT s umělou inteligencí, spustil novou kryptoměnu worldcoin
Zprávy z firem
Altman spoluzaložil tvůrce ChatGPT, společnost OpenAI, spolu s Elonem Muskem, který později firmu opustil a letos spustil vlastní projekt umělé inteligence xAI. Altman zavítal do Indonésie začátkem roku během svého „turné“, které ho zavedlo do několika asijských velkoměst včetně Pekingu, Tokia, Soulu a Singapuru.
ChatGPT je chatbot s umělou inteligencí, který se stal fenoménem pro svou schopnost generovat lidské odpovědi na výzvy uživatelů. Pouhé dva měsíce po spuštění loni v listopadu, do něhož mohutně investoval i Microsoft, dosáhl 100 milionů uživatelů.
Americká technologická společnost Apple pracuje na službě umělé inteligence (AI), kterou chce konkurovat produktům ChatGPT firmy OpenAI či Bard od Googlu. S odvoláním na obeznámené zdroje o tom informovala agentura Bloomberg.
Apple se pouští do umělé inteligence, kterou chce konkurovat chatbotům ChatGPT či Bard
Zprávy z firem
Altman a další technologičtí lídři přitom nedávno v otevřeném dopise varovali, že umělá inteligence představuje riziko vyhynutí lidí na stejné úrovni jako jaderná válka, a zdůraznili, že snížení rizik spojených s touto technologií by mělo být globální prioritou.
Více o boomu umělé inteligence čtěte zde:
Sedmašedesátiletý průkopník osobních počítačů, zakladatel Microsoftu, miliardář a filantrop Bill Gates vysekl poklonu před nepřehlédnutelným trendem a fenoménem v technologiích, umělou inteligencí (AI). „Je to nejrevolučnější technologie, jakou jsem za poslední desetiletí viděl. Vývoj umělé inteligence je stejně zásadní jako vytvoření mikroprocesoru, osobního počítače, internetu a mobilního telefonu,“ napsal v úterý na svém blogu.
Umělá inteligence je stejně zásadní jako počítače, internet a mobily, prohlásil Bill Gates
Leaders
Magazín Newstream CLUB
Je nový byznysově - lifestylový čtvrtletník o tom, jak žít bohatý a smysluplný život. Přináší inspiraci, osobnosti, miliardáře, rozhovory, life-hacky. Nedílnou součástí je fashion, design, travel, styl, food, filantropie a taky budoucnost.
Za hlavní téma PRVNÍHO čísla magazínu Newstream CLUB s titulkem Work is Life jsme zvolili radikální změnu, která se odehrává na poli práce. Ostatně i tento magazín je výrazem této změny. Ještě před několika lety by takový časopis zaměstnal velkou redakci na několik týdnů. Díky současným technologiím jej dokáže připravit mnohem menší tým. Pokud je dost efektivní a 100procentně oddaný pro věc.
Aktuální číslo magazínu Newstream CLUB představuje na titulní straně manažerku a podnikatelku Michaelu Bakala, která prozrazuje, že zvažuje novou kariéru. Vydala se proto studovat psychologii do Kalifornie.
Headhunter Jan Bubeník v prvním čísle mluví o tom, jak se v poslední době změnily nároky na šéfy. „Dnešní šéf je kapitán na rozbouřeném moři,“ říká.
Miliardáři a investoři Libor Winkler, Ondřej Fryc, Andrea Ferancová Bartoňová či Radim Jančura sdílejí své tipy, jak nakládat s penězi a investicemi.
V magazínu je sekce věnovaná filantropii – představují se top české nadace včetně Cibulky manželů Vlčkových a nadace rodiny Kellnerových. Objevují se v něm také články z prestižního Harvard Business Review, které redakce na základě licence jako jediná přináší českému publiku.
K dostání je v síti trafik Lagardère. K dostání je také online i jako předplatné přes SEND.
Objednávejte zde.
Další číslo magazínu Newstream Club vyjde v prosinci 2023.