Nástroje umělé inteligence využívá stále více lidí. Ke zvýšení efektivity práce, pro rychlejší vyhledávání, ke kreativní činnosti. Důvodů je spousta a lidé už začínají za tyto AI nástroje platit i poměrně vysoké měsíční poplatky. A i když je vývoj umělé inteligence pořád teprve na začátku, odborníci už začínají tvrdit, že lidstvo má před sebou posledních pár let, kdy si může říkat, že je člověk inteligentnější než AI.
Japonská společnost SoftBank a majitel chatovacího programu ChatGPT, americká firma OpenAI, se dohodly na založení společného podniku v Japonsku, který bude nabízet služby umělé inteligence (AI) firemním zákazníkům, podle agentury Reuters to uvedl generální ředitel japonského konglomerátu Masajoši Son. OpenAI zároveň představila nový nástroj umělé inteligence s názvem „deep research“ (hloubkový výzkum), který podle ní ve více krocích řeší složité úlohy na internetu.
Japonská společnosti SoftBank jedná o investici až 25 miliard dolarů (zhruba 603 miliard korun) do americké firmy OpenAI, majitele chatovacího programu ChatGPT. S odvoláním na informovaný zdroj to uvedla agentura Reuters. Japonský konglomerát tak pokračuje v expanzi do tohoto odvětví.
Spuštění čínské aplikace DeepSeek, která otřásla americkým technologickým sektorem, by mělo být budíčkem pro firmy v USA, které se zabývají umělou inteligencí. Podle agentur Reuters a AFP to řekl americký prezident Donald Trump. Později také řekl, že o čínskou platformu TikTok projevila zájem skupina Microsoft. Za působivou označil čínskou aplikaci spoluzakladatel a šéf společnosti OpenAI Sam Altman.
Nový americký prezident Donald Trump představil projekt s názvem Stargate (Hvězdná brána), v rámci kterého by měly soukromé firmy investovat 500 miliard dolarů (zhruba 12 bilionů korun) do infrastruktury pro umělou inteligenci (AI).
Spoluzakladatel a šéf společnosti OpenAI Sam Altman čelí žalobě, kterou na něj podala jeho sestra Ann Altmanová. Ta tvrdí, že ji Altman v letech 1997 až 2006 pravidelně sexuálně zneužíval, píše agentura Reuters. Podnikatel se proti nařčení ohradil ve společném prohlášení se svojí matkou a dvěma bratry, které zveřejnil na síti X.
Zakladatel a CEO OpenAI Sam Altman poskytl po řadě měsíců rozsáhlé interview pro Bloomberg Businessweek. A to téměř na den přesně dva roky od premiéry ChatuGPT pro veřejnost. Altman v něm popisuje své začátky, zrání do CEO stamiliardového start-upu, vize všeobecné umělé inteligence, ale také napjaté vztahy s Elonem Muskem a vysvětluje, proč poslal milion dolarů na podporu inaugurace Donalda Trumpa, ačkoli zdaleka nesouhlasí se vším, co Trump chystá nebo co si myslí. Přinášíme výběr zajímavých myšlenek jednoho z klíčových mužů současnosti.
Americká společnost OpenAI připravuje k uvedení na trh nový produkt s prvky umělé inteligence (AI), pro který zatím používá interní kódové označením „Operator“ (operátor). Nový nástroj by měl umět ovládat počítač místo uživatele a vykonávat za něj různé úkony, například rezervaci letenek nebo psaní programovacího kódu. S odvoláním na dva zdroje z OpenAI to uvedla agentura Bloomberg.
Americká společnosti OpenAI začala s kalifornským úřadem generálního prokurátora jednat o změně své firemní struktury. Z neziskové společnosti se chce přeměnit na ziskovou, uvedla s odvoláním na informované zdroje agentura Bloomberg. OpenAI je průkopníkem v oblasti umělé inteligence (AI).
Americká společnost OpenAI, která se zabývá umělou inteligencí (AI) a která stojí za chatovacím robotem ChatGPT, očekává v nejbližších letech miliardové ztráty.
Americká společnost OpenAI dokončila nové kolo financování, v rámci kterého získala od investorů 6,6 miliardy dolarů (přes 150 miliard korun). Transakce celou firmu OpenAI ohodnotila na 157 miliard dolarů (zhruba 3,6 bilionu korun), napsala agentura Bloomberg. OpenAI stojí za populárním chatovacím systémem ChatGPT využívajícím umělou inteligenci (AI).
Podpis dohody o minerálech mezi Spojenými státy a Ukrajinou je podle ministra zahraničí Jana Lipavského (nestr.) dalším důkazem, že Ukrajina je skutečně 👍 připravena na mírová jednání. Naopak Rusko se dál vykrucuje a nereaguje na americkou snahu válku ukončit, řekl Lipavský.
Jihokorejský ústavní soud ❌ zrušil rozhodnutí nižšího soudu, které na konci března zbavilo opozičního lídra I Če-mjonga obvinění z porušení volebního zákona. Informuje o tom agentura Jonhap. Není tak jasné, zda se bude I Če-mjong v červnových volbách moct ucházet o prezidentský post.
EU plánuje příští týden sdílet se Spojenými státy 📜 dokument, který bude obsahovat návrhy k zahájení obchodních jednání s administrativou prezidenta Donalda Trumpa. Dokument navrhuje snížení obchodních a necelních překážek, posílení evropských investic v USA, spolupráci na globálních problémech, jako je řešení nadměrné kapacity čínské oceli, a nákup amerického zboží, jako je zkapalněný zemní plyn a technologie.
Argentina odtajnila 📜 dokumenty, které ukazují, že země po druhé světové válce do značné míry pomáhala nacistům uniknout z Evropy. K on-line zpřístupnění stovek dokumentů svolil argentinský prezident Javier Milei. Mnohé z nich potvrzují, že vysoce postavení nacisté, jakým byl i doktor Josef Mengele, žili v Argentině bez problémů.
Americká společnost Apple ☝ porušila soudní příkaz, který jí nařizoval, aby ve svém obchodě s aplikacemi App Store umožňovala platby přes jiné poskytovatele. Uvedla to soudkyně Yvonne Gonzalezová Rogersová, své rozhodnutí postoupila státním zástupcům kvůli možnému trestnímu stíhání firmy, uvedla agentura Bloomberg. Apple musí přestat účtovat provize za nákupy mimo svůj obchod s aplikacemi.
Spojené státy a Ukrajina podepsaly 🤝 dohodu o vytvoření americko-ukrajinského rekonstrukčního investičního fondu, oznámilo ve středu večer místního času (v noci na dnešek středoevropského letního času) americké ministerstvo financí. Agentura Bloomberg píše o podpisu „dohody o přístupu k ukrajinským přírodním zdrojům“.
Americké softwarové společnosti Microsoft 📈 vzrostl ve třetím fiskálním čtvrtletí čistý zisk o 18 procent na 25,8 miliardy dolarů (568,6 miliardy korun). Firmě pomáhá zájem o cloudové služby a umělou inteligenci (AI).
Sociální síť pro sdílení krátkých videí 📱 TikTok plánuje investici ve výši jedné miliardy eur (24,96 miliardy korun) do výstavby svého prvního datového centra ve Finsku. Agentuře Reuters to potvrdil mluvčí společnosti s tím, že projekt je součástí širší iniciativy, jejímž cílem je posílit ochranu osobních údajů evropských uživatelů.