Reklama

Vydali jsme nový magazín!

Objednávejte zde
Vše o: umělá inteligence

AI čili umělá inteligence. Trend, který mnohé změní

Sam Altman

Altmanův ChatGPT je jen vrcholek ledovce. Na pozadí běží revoluce superinteligence

Nová všeobecná umělá inteligence, neboli superinteligence, má být něco, co svět neviděl. Přichází ale do pořádného chaosu. OpenAI není sama, kdo běží závod o AI. Dá se na tom vydělat?

Přečíst článek
Sam Altman

Chaos. OpenAI se snaží sjednotit rozdělené zaměstnance, Microsoft chce změny ve vedení

Společnost OpenAI vede intenzivní diskuse s cílem sjednotit své rozdělené zaměstnance. Uvedla to agentura Bloomberg, která se odvolává na interní dopis viceprezidentky pro globální záležitosti Anny Makanjuové. Šéf společnosti Microsoft Satya Nadella řekl, že struktura vedení OpenAI se zjevně musí změnit. Microsoft firmu OpenAI podporuje a má v ní i podíl.

Přečíst článek
bývalý předseda správní rady OpenAI Greg Brockman

Chaos v OpenAI: Opustil ji další zakladatel, investoři tlačí na návrat Altmana

Z americké společnosti OpenAI, která vyvinula chatovací systém ChatGPT, se po odvolání výkonného ředitele Sama Altmana rozhodl odejít i předseda správní rady Greg Brockman. Oznámil to na síti X. Altman i Brockman stáli u vzniku firmy, kterou podle informací serveru The Information opouštějí i další lidé. Krize ve firmě se tak podle agentury Reuters prohlubuje. Do všeho se nicméně vložili také významní investoři firmy v čele se společností Microsoft, kteří s Altmanem vyjednávají o jeho návratu do funkce výkonného ředitele. Tvrdí to alespoň několik zámořských médií s odkazem na vlastní zdroje.

Přečíst článek

Samsung už brzy zavede do svých telefonů umělou inteligenci. Předstihl v tom Apple

Společnost Samsung Electronics dnes představila svůj model generativní umělé inteligence (AI) a naznačila, že se brzy objeví na jejích zařízeních. Firma o tom informovala v tiskové zprávě. Zpravodajský server CNBC připomněl, že jihokorejský podnik v tomto ohledu předstihl americkou firmu Apple.

Přečíst článek

Muskův chatbot Grok je vtipkující rebel. A má i další mouchy

Elon Musk na síti X zpřístupnil v testovacím režimu omezenému počtu uživatelů chatbota využívajícího umělou inteligenci (AI) nazvaného Grok. Informovala o tom agentura Bloomberg.

Přečíst článek

Musk: Lidé díky umělé inteligenci nebudou muset pracovat. Ale ještě tam nejsme

S velkou mocí přichází i velká zodpovědnost. Slovy Spider-Manova dědečka by se dalo shrnout poselství globálního summitu o bezpečnosti umělé inteligence. Nedaleko Londýna o tom hovořili světoví politici, Elon Musk i Karel III. Výsledkem je první mezinárodní deklarace o přístupu k vývoji AI.

Přečíst článek
Patrik Jeřábek, Tribe Lead – Core Systems v České spořitelně

Umělá inteligence poslouží nejen klientům, ale také zaměstnancům bank

O umělé inteligenci v bankovnictví se nejčastěji uvažuje jako o nástroji, který podpoří automatizaci pro rychlé a vysoce personalizované řešení požadavků klientů. Může také pomoci s odhalováním podvodů. Ve skutečnosti ale AI zvládne ještě mnohem víc.

Přečíst článek
Nikola Hagleitnerová z vedení pošty a spolkový ministr financí Christian Lindner se zobrazením digitální verze známky

Deutsche Post vydala svou první kryptoznámku. Braniborskou bránu pro ni vytvořila AI

Německá pošta Deutsche Post DHL vydává svou první kryptoznámku, která je kombinací fyzické poštovní známky a sběratelského digitálního tokenu NFT (non-fungible token, nezastupitelný token). Motivem prvního kusu zamýšlené série historických staveb je Braniborská brána ztvárněná umělou inteligencí.

Přečíst článek
aMAZON

Amazon ztrojnásobil zisk. A chystá se na největší frmol v roce

Americká společnosti Amazon ve třetím čtvrtletí zvýšila zisk na 9,9 miliardy dolarů (231 miliard korun) z 2,9 miliardy dolarů před rokem. Dařilo se jejímu internetovému obchodu i cloudové divizi.

Přečíst článek
Finance, burza, AI

Co světu způsobí umělá inteligence, už teď ukazuje sektor financí

Odvětví, kde není velké množství relativně stabilních dat, nejsou disrupcí ze strany umělé inteligence tolik ohroženy. A celkově to vypadá, že vyhrají velcí hráči, kteří mají peníze na investice, píše akademik Mihir A. Desai v komentáři prestižního Harvard Business Review (HBR). Newstream.cz články z HBR na základě licence přináší pravidelně.

Přečíst článek
Google 21. března 2023 zpřístupnil - zatím jen v USA - svého chatbota Bard s umělou inteligencí, jehož hlavním soupeřem je ChatGPT od Microsoftu.

Microsoft výsledky investory potěšil, Google zklamal

Microsoft i Alphabet (matka Googlu) zveřejnily včera výsledky za uplynulé tři měsíce. Oba big techy se těší z růstu zisku i tržeb. Očekávání v případě matky Googlu byla ale větší. A tak zatímco akcie Microsoftu krátce po uzavření trhu posilovaly, akcie Alphabetu odepisovaly přes šest procent. Výsledky naznačují, že produkty z oblasti umělé inteligence (AI) podporují tržby.

Přečíst článek
Souboj chatbotů využívajících umělou inteligenci (AI)

Umělá inteligence (AI) se stala jedním z hlavních témat technologického světa roku 2023. Stalo se tak poté, co společnost OpenAI ve spolupráci s Microsoftem spustila svého inteligentního ChatbotGPT a následně Google svůj Bard. Vlastního chatbota „hledajícího pravdu“ chystá i miliardář a vizionář Elon Musk. Experti se předhánějí v odhadech, jak se AI projeví na pracovním trhu, které profese vykonávané dosud lidmi nahradí, jak se vypořádá s ochranou soukromi či autorskými právy při tvorbě svých odpovědí na cokoliv. Bill Gates označil AI za stejně průlomový vynález, jako osobní počítač, internet či mobil. Shodnou se každopádně na tom, že změny nastanou velké.

Jak funguje umělá inteligence (AI)?

  • Pomocí matematiky a logiky počítačový systém simuluje způsob, jakým se lidé učí z nových informací a rozhodují se.
  • Počítačový systém s umělou inteligencí vytváří předpovědi nebo provádí akce na základě vzorů ve stávajících datech a dokáže se učit z vlastních chyb, a tím zvyšovat svou přesnost. 
  • Vyspělá AI zpracovává nové informace mimořádně rychle a přesně a díky tomu je užitečná pro komplexní scénáře, jako jsou autonomní vozidla, programy pro rozpoznávání obrazu nebo virtuální asistenti.

(zdroj Microsoft.com)

Kde se podle expertů nejvýrazněji projeví vliv AI?

  • na pracovním trhu, neboť zřejmě dokáže nahradit množství profesí, zejména těch založených na rutinních úkonech, ale i ty kreativní. Umělá inteligence podle zprávy banky Goldman Sachs z března 2023 vymaže 300 milionů pracovních míst. Bát by se měli lidé v administrativě, call-centrech, účetnictví, ale také umělci jako skladatelé a scenáristé či novináři;
  • v právním světě, například v otázce autorských práv ke zdrojům informací, obrázků, fotografií či hudby, kterou AI při „vlastní“ tvorbě prozkoumá a případně využije;
  • v otázce ochrany soukromí uživatelů i společnosti před zneužitím AI k mocenským či přímo válečným účelům;

Související témata:

Reklama

News box

Český prezident Petr Pavel se dostal na seznam 2️⃣8️⃣ nejvlivnějších osobností, které budou podle bruselského webu Politico spoluurčovat charakter Evropy v roce 2024. Redakce serveru jej dnes označila za výrazného „jestřába“ ve vztahu k Rusku a Číně, který jednoznačně podporuje Ukrajinu a volá po rozšíření NATO. 
Výcvik ukrajinských vojáků v ČR bude moci  pokračovat i v příštím roce. Sněmovna dnes vládní návrh schválila i hlasy poslanců opozičního hnutí ANO. Dolní parlamentní komora souhlasila také s prodloužením většiny misí českých vojáků v cizině, jak to navrhla vláda.
Rusko je v současnosti nejvýznamnější a bezprostřední ⚠️ hrozbou pro evropskou bezpečnost a pro spojence v Severoatlantické alianci. Při přednášce na škole NATO Defense College v Římě to dnes řekl český prezident Petr Pavel.
Pražská burza smazala část pondělních ztrát, index PX dnes 📈 posílil o 0,23 procenta na 1384,06 bodu. Vzhůru ho táhly hlavně akcie energetické společnosti ČEZ, Komerční banky či pojišťovny VIG, naopak ztrácela Erste Bank a Moneta Money Bank. 
Zákazníci ve Spojených státech utratili při slevové akci Cyber Monday na internetu rekordních 1️⃣2️⃣,4️⃣ miliardy dolarů (274,7 miliardy korun). V porovnání s loňským rokem je to nárůst o 9,6 procenta, uvedla dnes společnost Adobe Analytics. Cyber Monday bývá obvykle největším dnem internetových nákupů v USA. 
Rusko se vrací, sílí a  upevňuje svou svrchovanost jako světová velmoc, prohlásil dnes podle agentury Interfax ruský prezident Vladimir Putin. Dodal, že bez silného Ruska není možný žádný trvalý a stabilní světový řád.
Operátor T-Mobile chce do tří let využívat umělou inteligenci pro 8️⃣0️⃣ procent kontaktů se zákazníky v klientské péči a prodeji. Pouze ty nejsložitější případy bude řešit tým expertů. Uvedla to mluvčí T-Mobilu Patricie Šedivá. 
Ruští vojáci bojující na Ukrajině si za úplatky kupují dovolené nebo i možnost  nezúčastnit se útoku, tvrdí ruský nezávislý list Novaja gazeta Europe. O systému úplatků v ruských jednotkách mu řekly dva zdroje, matka vojáka, bývalého vězně naverbovaného do bojů na Ukrajině, a ruský důstojník.
Indie 📈 zvýší dovoz koksovatelného uhlí z Ruska. Dodávky od jejího hlavního dodavatele, kterým je Austrálie, totiž klesají a ocelárny se potýkají s prudkým růstem cen. S odvoláním na tři vládní zdroje a zástupce odvětví to dnes uvedla agentura Reuters. 
Řecko v prosinci předčasně splatí půjčky v objemu 5️⃣,3️⃣ miliardy eur (zhruba 129 miliard korun), které získalo od členských zemí eurozóny v rámci prvního záchranného programu. Agentuře Reuters to dnes sdělili nejmenovaní představitelé řeckého ministerstva financí. 
Reklama
Reklama
Doporučujeme