Reklama

McDonald’s poprvé od krize zdražil v Británii cheeseburger. Pořád je levnější než v Česku

McDonald´s, McCafé
Dušan Kütner / Newstream
Dušan Kütner
duk

Poprvé za 14 let od globální krize započaté v roce 2008 zdražila světová jednička v rychlém občerstvení McDonald’s své cheeseburgery v Británii. Kvůli neúprosnému růstu nákladů, zejména energií, jeho cena stoupla o celou pětinu, uvedl server CNBC.

Reklama

McDonald’s poprvé po 14 letech zdražil svůj cheeseburger ve Spojeném království, protože tlak na náklady stoupá. Řetězec rychlého občerstvení potvrdil, že ikonický burger byl jedním z řady položek, které čelí zdražování v celé britské síti restaurací. Cena cheeseburgeru vzrostla o 20 procent z 99 pencí na 1,19 libry (34,75 koruny), uvedl server CNBC. Pro srovnání – v Česku je jeho doporučená cena 39 korun

Alice a Jim Waltonovi

Lidé šetří, Walmart snižuje výhled. Nejbohatší rodina světa za jediný den přišla o miliardy dolarů

Poté, co největší americký maloobchodní řetězec Walmart v úterý ohlásil snížení letošního zisku až o 13 procent, klesly akcie řetězce o téměř osm procent. Majitelé sítě, nejbohatší rodina na světě Waltonových, tak přišla během chvíle o 11,4 miliardy dolarů. A nejsou jedinými potrefenými majiteli řetězců, uvedla agentura Bloomberg.

Přečíst článek

Naposledy McDonald’s zvýšil cenu svého cheeseburgeru v Británii v důsledku globální finanční krize v roce 2008. Ostatní položky na britském jídelním lístku McDonald’s se zvýšily o 10 až 20 pencí, včetně krabiček, snídaňových jídel a vylepšení ze středních na velká jídla. McDonald’s uvedl, že některé položky zůstanou nedotčeny zvýšením cen. Mezitím se ceny budou i nadále lišit v rámci franšízových restaurací, které mohou stanovit ceny na základě doporučení společnosti.

Těžká volba

Generální ředitel McDonald’s pro Spojené království a Irsko Alistair Macrow v prohlášení zákazníkům uvedl, že rostoucí inflační tlaky donutily společnost učinit některá „těžká rozhodnutí“ ohledně cen. „Dnešní tlaky znamenají, že jako mnoho jiných i my musíme učinit těžká rozhodnutí ohledně našich cen,” řekl Macrow. „Stejně jako vy spotřebitelé, naše společnost, naši franšízanti, kteří vlastní a provozují naše restaurace, a naši dodavatelé, všichni pociťují dopad rostoucí inflace,“ řekl.

nákup (ilustrační foto)

Jaká je inflace v Evropě či USA? Padají rekordy staré desítky let

S rapidně rostoucí inflací nebojuje jen Česko, ale i desítky zemí ve světě a v řadě zemí hlásí za červen a červenec dvouciferné nárůsty a nejvyšší hodnoty za desítky let – v Česku byla v srpnu druhá nejvyšší od roku 1993. Na Slovensku je nejvýše od roku 2000, v Británii a USA od začátku osmdesátých let, v Německu nejvyšší za posledních 70 let, v eurozóně od zavedení eura v roce 1999. Turecká inflace dokonce v září dosáhla 24letého maxima ve výši 83,5 procenta. Centrální banky proto zvedají základní úrokové sazby, což však často znamená snížení hospodářského růstu. Podívejte se na přehled míry inflace ve světě.

Přečíst článek

Reklama

K nárůstu dochází v době, kdy se společnosti potýkají se zvýšenými náklady na položky jako palivo, mzdy a přísady, protože inflace stále stoupá. Ve Spojeném království dosáhla inflace v červnu nového vrcholu 9,4 procenta, což je nejvyšší úroveň za posledních 40 let.

Macrow uvedl, že podnik oddaloval zvýšení cen tak dlouho, jak to bylo možné, ale že již nebyl schopen absorbovat rostoucí náklady v rámci podniku. „Chápeme, že jakékoli zvýšení cen není dobrou zprávou, ale tyto změny jsme odkládali a minimalizovali tak dlouho, jak jsme mohli,“ řekl.

Řetězec Vkusno a točka (Chutně a tečka), který v Rusku nahradil západní McDonald´s

Nový ruský „McDonald´s“ má problém: Nedostatek hranolek

S velkou slávou nahradil nový řetězec Vkusno & tochka (Vkusně a tečka) pobočky amerického McDonald´s, který se z Ruska stejně jako stovky dalších firem stáhnul kvůli Putinově invazi na Ukrajinu. Jenže jen pár týdnů po přejmenování provozoven a převzetí novým majitelem má síť občerstvení zásadní problém. Tím je nedostatek brambor pro výrobu základní položky menu, hranolek, neboť dosavadní zahraniční partneři McDonaldu je odmítají do Ruska dovážet, píše agentura Reuters.

Přečíst článek

Oznámení přišlo den poté, co McDonald’s oznámil skok v globálních tržbách o 9,7 procenta za tři měsíce do konce června ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. Celosvětové tržby v provozovnách otevřených alespoň jeden rok ale stouply o deset procent. Očekávalo se, že se zvýší jen o 6,5 procenta. McDonald's však vykázal náklad 1,2 miliardy dolarů související s prodejem jeho ruských aktivit kvůli ruské invazi na Ukrajinu. V zemi měl 850 provozoven a zaměstnával tam 62 tisíc lidí.

McDonald’s, který má více než 36 tisíc restaurací ve více než 100 zemích, již od loňského roku zvýšil ceny řady produktů ve své síti restaurací v USA.

Starbucks v Praze na Václavském náměstí

Starbucks v Rusku končí. Bolet ho to bude méně než McDonald’s

Americký kavárenský řetězec Starbucks odchází po téměř 15 letech z ruského trhu. V pondělí to firma podle zahraničních médií sdělila svým asi dvěma tisícům zaměstnanců.

Přečíst článek

Reklama

Související

nákup (ilustrační foto)

Jaká je inflace v Evropě či USA? Padají rekordy staré desítky let

Přečíst článek
Británií zmítá jedna krize za druhou

Johnson přilévá do ohně. K inflaci a pádícím cenám energií Britům ještě zvýší daně. Ustojí to?

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme