Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Revoluční rok pro Revolut. Poprvé se dostal do zisku

Revoluční rok pro Revolut. Poprvé se loni dostal do zisku
iStock
 ČTK

Britská finančně technologická společnost Revolut, která působí i v České republice, loni zvýšila tržby o 33 procent na více než 850 milionů liber (22,6 miliardy korun). Růst zaznamenala díky platbám, předplatnému a podnikatelským účtům, řekl agentuře Reuters finanční ředitel Mikko Salovaara. Dodal také, že Revolut se v roce 2021 dostal poprvé od svého založení v roce 2015 do zisku.

Reklama

Firma zlepšila hospodaření navzdory útlumu na trhu kryptoměn, které jsou důležitou součástí podnikání skupiny. Revolut po měsících odkladů dnes také zveřejnil účetní závěrku za rok 2021. Firma vyměnila své interní účetní systémy poté, co britský úřad zodpovědný za regulaci auditorů FRC označil předchozí audit firmy za nedostatečný.

Do plusu z dvousetmilionové ztráty

Zisk před zdaněním v roce 2021 činil 59,1 milionu liber po ztrátě 205 milionů liber v roce 2020. Tržby předloni stouply na trojnásobek a dosáhly 636,2 milionu liber, přispěl k tomu hlavně růst obchodů s kryptoměnami. Počet zaměstnanců se v roce 2021 zdvojnásobil zhruba na 6000.

Spoluzakladatel a šéf britského fintechového start-upu Revolut Nikolay Storonsky (Nikolaj Storonskij) se kvůli odporu vůči ruské invazi na Ukrajinu vzdal ruského občanství.

Další sbohem Rusku. Občanství se vzdal miliardář a zakladatel fintechového Revolutu

Spoluzakladatel a šéf britského fintechového start-upu Revolut Nikolay Storonsky (Nikolaj Storonskij) se kvůli odporu vůči ruské invazi na Ukrajinu vzdal ruského občanství. Informovala o tom agentura Bloomberg. Podobný krok oznámil tento týden podnikatel Oleg Tiňkov (Oleg Tinkoff). Ten po začátku invaze patřil k prvním z hrstky ruských podnikatelů, kteří otevřeně vystoupili proti válce a kritizovali ruskou armádu. Vyzval přitom další podnikatele, aby ho následovali.

Přečíst článek

V loňském roce ale tržby z podnikání s kryptoměnami kvůli útlumu trhu klesly. Salovaara dodal, že kryptoměnové podnikání loni mělo na celkových tržbách podíl pět až deset procent. Odmítl však sdělit, zda bude firma zisková i za loňský rok. V současnosti očekává, že účetní závěrku za rok 2022 zveřejní do června, může to ale trvat i déle.

Reklama

Nejhodnotnější britský start-up

Hodnota Revolutu při posledním kole financování činila zhruba 33 miliard dolarů (727 miliard korun). To z firmy učinilo v té době nejhodnotnější britský start-up, tedy začínající společnost. Od svého debutu v roce 2015 Revolut získal od investorů, mezi kterými je například japonská společnost Softbank, zhruba 1,7 miliardy dolarů. Salovaara dodal, že v nejbližší době firma neplánuje žádat investory o další finance.

Nikolaj Storonskij, zakladatel Revolutu

Nudil se, a tak založil Revolut. Dnes je z něj miliardář

Nikolaj Storonskij dnes nabízí službu pro celý finanční život jejího uživatele. Od normálního účtu po možnost investovat do akcií i kryptoměn.

Přečíst článek

Zveřejnění účetní závěrky by mohlo firmě otevřít cestu k získání bankovní licence v Británii. O tu Revolut požádal před dvěma lety, ale ke konci prosince ji stále neměl. Cílem společnosti je mezinárodní expanze, v příštích týdnech zahájí činnost na Novém Zélandu.

Společnost Revolut uplatnila v roce 2021 speciální bankovní licenci i v České republice. Tato licence umožňuje firmě Revolut Bank poskytovat omezené bankovní služby prostřednictvím aplikace Revolut spolu s řadou finančních služeb a produktů, které poskytují jiné firmy z Revolut Group.

Společnost nemá fyzické pobočky. Nabízí digitální bankovnictví, převody peněz a obchodování s kryptoměnami a s akciemi prostřednictvím jediné aplikace. Po celém světě má nyní více než 25 milionů zákazníků.

Evropské akcie technologických gigantů letos těžce krvácí

Evropské Big Techy pláčou. Z hodnoty letos odepsaly 400 miliard dolarů

Souhrnná hodnota všech soukromých i veřejně obchodovaných technologických firem z Evropy letos klesla o více než 400 miliard dolarů a nyní se pohybuje kolem 2,7 bilionu dolarů (62,8 bilionu korun). Ve své výroční zprávě o stavu evropského technologického odvětví to uvedla společnost rozvojového a rizikového kapitálu Atomico. Na vrcholu byla hodnota těchto firem koncem loňského roku, kdy činila zhruba 3,1 bilionu dolarů.

Přečíst článek

Speciál Realitní Club

Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části –  webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu. 

  • Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
  • Komerční reality: kanceláře, coworking;
  • Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
  • Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.

Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry.

Témata související s realitami:

Reklama

Související

Ethereum, ilustrační foto

Dva studenti americké MIT ukradli kryptoměny za miliony dolarů. Stačilo jim 12 sekund

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme