Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Evropské zemědělce trápí rekordní sucha. Hrozí miliardové ztráty

Za poslední století zemědělci nepamatují sušší jaro
ČTK
Karel Pučelík

Za poslední století zemědělci nepamatují sušší jaro. Ačkoli jsou prý na nejistotu zvyklí, nyní jsou farmáři z různých koutů Evropy nervózní. Třeba v severním Německu je v sázce více než třetina úrody. A bude prý hůř.

Nezaprší a nezaprší. A když už nějaké dešťové kapky spadnou, tak je to nedostatečné. To jsou dojmy zemědělců z různých míst v Evropě, včetně severozápadní části kontinentu. Třeba ke stereotypnímu obrazu Velké Británie patří takřka neustálý déšť (i když podle statistik je to velmi zavádějící pohled), ale ani tam už se na pravidelné srážky nemohou spolehnout.

Dojmy zemědělců podporují i meteorologové a jejich data. Například březen byl vůbec nejteplejším březnem, který byl v Německu kdy naměřen. Strádá i páteří řeka Rýn, která má letos v korytě méně vody, ve srovnání s minulým rokem je to patrné i pouhým okem při pohledu na satelitní snímky.

Deník The Guardian upozorňuje, že dost možná nejsušší jaro za poslední století hlásí i kromě Německa, i Belgie, Nizozemsko a Spojené království. Všechno jsou to přitom země, kde si na nedostatek srážek příliš stěžovat nemuseli.

Dle studie vypracované pro Evropskou investiční banku může nepřízeň počasí připravit evropskou ekonomiku prostřednictvím ztrát z plodin i hospodářských zvířat o více než 28 miliard eur.

Potraviny zdraží více, než se čekalo

Lukáš Kovanda: Špatné zprávy pro Čechy. Potraviny zdraží více, než se čekalo

Růst cen v zemědělství letos v dubnu vykázal úroveň 15,2 procenta v meziročním srovnání. To je nejvýraznější nárůst od února 2023, tedy za více než dva roky.

Přečíst článek

Obavy nenechají zemědělce spát

Záleží na tom, jak se bude situace vyvíjet a jestli se nakonec zemědělci nějakých srážek dočkají. „Je to kritický okamžik,“ potvrzuje pro The Guardian nizozemský farmář Hendrik Jan ten Cate. „Od dubna jsou plodiny v zemi, začínají růst a nyní potřebujeme vodu každý týden,“ vysvětluje pěstitel brambor, cukrové řepy, obilovin, mrkve a cibule.

S obavami souhlasí i pěstitel obilovin a zeleniny Sven Bochert z německého spolkového státu Sasko-Anhaltsko. Region v podhůří středoněmeckého pohoří Harz je přitom pro zemědělství vhodný, půda je tu úrodná a dobře zadržuje vodu.

„My zemědělci jsme odolní… ale období sucha jsou vždy stresující,“ řekl deníku Bochert. „Vyvstávají otázky, jako jak splatíte bance půjčku, které vás v noci nenechají spát,“ dodává zemědělec. Není čemu se divit, podle studie není v EU pojištěna ani třetina úrody.

Mnozí namítnou, že s takovými riziky by měli počítat. Nejde však jen o zemědělce. Pokud skutečně dojde na nedostatek úrody a základních surovin, následně přijde růst cen potravin, a to včetně těch nejběžnějších, což v konečném důsledku pocítí i spotřebitelé.

EU chystá cla na levné obilí z Ukrajiny. Válečná ekonomika přijde o miliardy

Evropská unie se v nadcházejících týdnech zřejmě chystá výrazně zvýšit cla na dovoz zemědělských produktů z Ukrajiny, píší Financial Times (FT). List podotýká, že by šlo o krok, který by silně zasáhl ekonomiku Ukrajiny v situaci, kdy se tato země čtvrtým rokem brání ruské invazi.

Přečíst článek

Výhled nepotěší

Situace evropských zemědělců ukazuje, že klimatické politiky nejsou zeleným blouzněním progresivců. Ve výsledku jde o to, za kolik se najíme. Což tedy platí pro naši část světa. V těch méně šťastných jde o zásadnější otázku, zda se vůbec nají.

Výhled do budoucna moc optimismu nepřidává. „Rizika související s klimatem jsou významným zdrojem nejistoty pro zemědělskou produkci, odolnost zemědělských podniků a širší hodnotový řetězec biohospodářství. Stále více se potvrzuje, že změna klimatu zvyšuje četnost i závažnost extrémních povětrnostních jevů, což v budoucnu povede k větší kolísavosti zemědělských výnosů a následné destabilizaci příjmů zemědělských podniků,“ uvádí zmíněná studie.

Do roku 2050 mají být sucha intenzivní na jihu, jihovýchodě i ve střední Evropě, rizika však budou hrozit u na severu. Aby toho nebylo málo, k extrémním horkům se přidají ještě mrazy, které poničí další část úrody. Ztráty by do té doby mohly narůst až do výše čtyřiceti miliard eur ročně.

Volby v Polsku

Karel Pučelík: Polské prezidentské volby začaly těsným výsledkem. Pro Tuska to není dobrá zpráva

Kabinet Donalda Tuska si od prezidentských voleb slibuje, že mu uvolní cestu k větším a liberálnějším reformám. Vládní kandidát Rafał Trzaskowski do prvního kola šel jako favorit. Karola Nawrockého, který je podporován konzervativní opozicí, však porazil jen těsně. K tomu se dařilo i krajní pravici. Výsledky znamenají jediné - Donalda Tuska čeká napětí až do konce.

Přečíst článek

Co všechno ukazuje příběh zdražující Barbie?

Karel Pučelík: Trump už nenabízí Američanům zbohatnutí, ale krušné chvíle. Co všechno ukazuje příběh zdražující Barbie?

Američané začínají chápat, že je čekají krušné chvíle. Donalda Trumpa to ale netrápí a rozmazlené voliče vyzývá, aby zatnuli zuby. Ani zdražující Barbie jeho srdce neobměkčí. Příběh ikonické panenky ukazuje, jak o clech a ekonomice Trump a potažmo každý populista smýšlí. Pro trhy i běžné spotřebitele to není nic uklidňujícího.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Lukáš Kovanda: Špatná zpráva pro Čechy. Další vlna zdražování potravin je tu

Přečíst článek
Doporučujeme