EU chystá cla na levné obilí z Ukrajiny. Válečná ekonomika přijde o miliardy

Evropská unie se v nadcházejících týdnech zřejmě chystá výrazně zvýšit cla na dovoz zemědělských produktů z Ukrajiny, píší Financial Times (FT). List podotýká, že by šlo o krok, který by silně zasáhl ekonomiku Ukrajiny v situaci, kdy se tato země čtvrtým rokem brání ruské invazi.
Rozhodnutí ukončit zvláštní obchodní vztahy mezi EU a Kyjevem, díky němuž většina ukrajinského zboží přichází na unijní trh bez poplatků, podle diplomatů přišlo z iniciativy Polska s cílem chránit zemědělce v sedmadvacítce.
FT připomínají, že EU má s Kyjevem dohodu o volném obchodu, ale v důsledku ruské invaze v roce 2022 zašla ještě dál a zrušila zbývající poplatky. Jejich platnost vyprší 6. června a Brusel je plánuje nahradit „přechodnými opatřeními“ na dobu, než obě strany aktualizují vzájemnou obchodní dohodu. Diplomaté však říkají, že tento návrh na přechodná opatření, který byl nedávno rozeslán členským státům, by výrazně omezil kvóty, v rámci kterých Ukrajina může do EU bezcelně dovážet zemědělské produkty.
Bezcelní režim se od roku 2022 vztahoval na ukrajinskou drůbež, pšenici a cukr. Většina tohoto zboží přes státy sedmadvacítky mířila do Afriky a Asie. Nicméně zemědělci i politici v Polsku, ve Francii i jiných zemích poukazovali na to, že zboží z Ukrajiny sráží ceny na jejich domácím trhu. Tato otázka hrála velkou roli v kampani před parlamentními volbami v Polsku na podzim 2023 a nyní se polská proevropská vláda obrátila na Evropskou komisi, aby obchodní jednání s Ukrajinou odložila až na dobu po prezidentských volbách, a snížila tak šance Karola Nawrockého, kandidáta podporovaného opozičními národními konzervativci. První kolo prezidentských voleb připadá na nadcházející neděli, případné druhé kolo pak na 2. června.
Ukrajina přijde o miliardy
Mluvčí komise podle FT řekl, že „zkoumáme možná přechodná opatření pro případ, že jednání nebudou ukončena do 6. června“.
Bernd Lange, šéf výboru pro mezinárodní obchod Evropského parlamentu to označil za „velmi špatný signál vůči Ukrajině“. Najít řešení podle něj potrvá nejméně do října.
Ukrajinská vláda odhaduje, že pokud by se podmínky obchodu s EU vrátily do stavu před ruskou invazí, příjmy by jí ročně klesly o 3,5 miliardy eur (87,2 miliardy korun).
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a vrcholní představitelé Británie, Francie, Německa a Polska se dnes v Kyjevě shodli na nabídce příměří v bojích na Ukrajině, které má bez předběžných podmínek začít platit od pondělí 12. května a trvat přinejmenším 30 dní. Evropa i Spojené státy ovšem zkoordinují nové rozsáhlé sankce proti Rusku, pokud ruský prezident Vladimir Putin příměří odmítne.
Zelenskyj se dohodl s evropskými lídry na příměří, Putinovi pohrozili sankcemi
Politika
Ukrajinský parlament ratifikoval dohodu se Spojenými státy o využívání ukrajinského nerostného bohatství. Pro bylo 338 zákonodárců, proti nikdo, napsala agentura Reuters.
Ukrajina ratifikovala smlouvu s USA o nerostech
Politika
Ruská ekonomika se potýká se stále většími potížemi kvůli válce na Ukrajině a západním sankcím, tvrdí podle agentury AP ekonom a ředitel Stockholmského institutu přechodové ekonomiky (SITE) Torbjörn Becker. Evropa by však podle něho měla nadále zůstat aktivní a vyvíjet na Rusko tlak. Ukrajina se už více než tři roky brání plošné ruské vojenské agresi.
Západní sankce a válka stahují ruskou ekonomiku ke dnu
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.