Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Lukáš Kovanda: Špatné zprávy pro Čechy. Potraviny zdraží více, než se čekalo

Potraviny zdraží více, než se čekalo
iStock
Lukáš Kovanda

Růst cen v zemědělství letos v dubnu vykázal úroveň 15,2 procenta v meziročním srovnání. To je nejvýraznější nárůst od února 2023, tedy za více než dva roky.

Poprvé po více než dvou letech se rovněž jedná o růst dvouciferný. Ještě letos v březnu rostly ceny zemědělců jen o 8,2 procenta. Jedná se o ceny, za něž zemědělci prodávají svoji produkci k dalšímu zpracování nebo již do obchodní sítě. Proto růst těchto cen zpravidla předznamenává vzestup cen potravin – jak zpracovaných, tak nezpracovaných – v obchodech.

Na vině je i slintavka

V dubnu se již v zemědělských cenách projevila slintavka a kulhavka, jež se objevila na Slovensku a v Maďarsku. Čeští producenti kvůli ní omezují či zastavují svůj dovoz skotu nejen z těchto zemí, zatímco jejich polští konkurenti se s nimi přetahují o český skot, což oboje šponuje cenu v ČR.

Meziročně tak skot zdražuje o 25,8 procenta, což vede k růstu cen hovězího masa. A meziměsíčně zdražuje o taktéž poměrně výrazná 4,6 procenta.

Nadále přitom pokračuje výrazný růst cen vajec, meziměsíčně o 12,1 procenta, meziročně o 42,5 procenta. V případě vajec se projevuje omezení nabídky dané nutností v řadě evropských zemí vybíjet chovy nosnic, a to kvůli šíření ptačí chřipky. V Česku se tak přidává nutnost investovat to přívětivějšího způsobu jejich chovu, než je ten klecový. Potraviny by tak ještě letos mohly zdražit celkově o šest či sedm procent, což je výraznější nárůst, než se jakým se počítalo v prvním letošním čtvrtletí.

Češi plýtvají potravinami

Češi plýtvají potravinami a především ti mladí. Týdně vyhodí kolem dvou kilogramů jídla

Češi se v zásadě shodnou – plýtvání potravinami je problém. Realita však jejich deklarace staví do poněkud rozpačitého světla.

Přečíst článek

Biohacking: Co jsou metabolické hormony a jak je dostat do rovnováhy

Zatímco stresové hormony nás nutí utíkat nebo bojovat a pohlavní hormony nám dávají vášeň, sílu a celkovou rovnováhu, metabolické hormony určují, jak efektivní naše tělo je. Konkrétně to reprezentuje jejich vliv na to, kdy máme hlad, co se s jídlem stane, kolik energie se uvolní, kolik se uloží do zásob, a jak citlivě naše buňky na tyto signály reagují. Každý den rozhodují o tom, jestli budeme večer padat únavou, a také o tom, jak náš mozek zvládne stres, chutě a jak se to vše projeví na naší celkové pohodě a vitalitě a následně i zdraví.

Přečíst článek

Související

Lukáš Kovanda: Špatná zpráva pro Čechy. Další vlna zdražování potravin je tu

Přečíst článek
Doporučujeme