Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Miliardový byznys s byty. Heimstaden loni vydělal 4,5 miliardy

Miliardový byznys s byty. Heimstaden loni vydělal 4,5 miliardy
ČTK
 ČTK

Společnost Heimstaden Czech, která je největším soukromým poskytovatelem nájemního bydlení v Česku, zvýšila v loňském roce tržby z pronájmu a prodeje služeb nájemníkům o 578,4 milionu na 5,44 miliardy korun. Náklady na poskytované služby a provoz nemovitostí jí vzrostly o 206,9 milionu na 2,26 miliardy korun. Čisté tržby z pronájmu společnosti stouply o 373,6 milionu na 3,22 miliardy korun. Vyplývá to z výroční zprávy zveřejněné ve Sbírce listin.

Zpráva uvádí, že čistý zisk z investic do nemovitostí společnosti z předloňských 3,56 miliardy meziročně klesl na 3,36 miliardy korun. Firma vytvořila čistý zisk 4,49 miliardy korun, předloni to bylo 3,43 miliardy korun.

Heimstaden Czech vlastní téměř 42 tisíc bytů převážně v Moravskoslezském kraji, kde jde hlavně o bývalé hornické byty po OKD. Od roku 2020 je součástí skandinávské nadnárodní skupiny, která patří mezi největší poskytovatele nájemního bydlení v Evropě.

Vedení společnosti uvedlo, že rok 2024 byl po dvou předchozích letech konečně rokem bez vysoké inflace a rovněž se umírnil růst cen tepla a teplé vody. „Přesto jsme pokračovali v masivních investicích do zateplení našich domů a souvisejících investic. Je to stále jeden z nejefektivnějších způsobů, jak výše plateb našich nájemníků za teplo a teplou vodu účtované jejich dodavateli držet na co nejnižší úrovni,“ uvedlo vedení Heimstadenu.

Finep, projekt Nová Elektra v Praze 9

Byznys s byty se vyplácí, těžké době navzdory. Finep výrazně zvýšil tržby i zisk

Developerská skupina Finep loni zvýšila čistý zisk o 54 procent na 2,1 miliardy korun. Meziročně jí vzrostly také tržby, a to zhruba o čtvrtinu na 4,2 miliardy korun. Vyplývá to z výroční zprávy holdingu zveřejněné ve Sbírce listin.

Přečíst článek

Navzdory přetrvávajícímu nedostatku potřebné pracovní síly se podle něj společnosti daří nadále růst a investovat do rozsáhlého množství vlastněných nemovitostí. „Oproti roku 2023 se tržby z pronájmu zvýšily o více než 300 milionů korun, díky čemuž byla ve vysokých finančních částkách realizována údržba a správa bytového portfolia i již zmíněné investiční projekty. Do revitalizací a oprav bytového fondu byla v roce 2024 investována významná částka dosahující přibližně 2,1 miliardy korun,“ uvedlo vedení firmy.

Investice do oprav a revitalizací bytů byly zhruba o půl miliardy korun vyšší než v roce 2023. Společnost například téměř za 700 milionů korun zateplila 1776 bytů.

Havířov, letecký pohled na centrum města

Moravskoslezský kraj nakoupil byty za miliardu. Prodával vlastník OKD bytů

Společnost Heimstaden, která je největším soukromým poskytovatelem nájemního bydlení v Česku, prodala v Moravskoslezském kraji 32 rezidenčních nemovitostí celkem s 581 byty. Celková hodnota transakce je miliarda korun. Podmínky pro nájemníky se v souvislosti s prodejem domů nezměnily. Firma v Česku nadále vlastní téměř 42 tisíc bytů.

Přečíst článek

„Společnost Heimstaden Czech pokračovala ve své intenzivní pomoci ukrajinským rodinám, které uprchly před válkou. Celkem už jim nabídla více než 2500 bytů a stále individuálně pomáhá s přechodem do přímých nájemních vztahů po změně dávkového systému v České republice,“ uvedla firma.

V bytech společnosti Heimstaden Czech žije téměř 80 tisíc lidí. Bývalá společnost RPG Byty získala někdejší hornické byty od své mateřské firmy spoluvlastněné podnikatelem Zdeňkem Bakalou, která je koupila v roce 2004 spolu s OKD. V privatizační smlouvě se zavázala, že při prodeji bytů je nabídne přednostně nájemníkům za netržních podmínek. Společnost ale byty neprodávala, zato v roce 2015 změnila majitele celá firma. Vlastníky se staly investiční fondy, od nichž po pěti letech firmu koupil Heimstaden.

Speciál Realitní Club

Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části –  webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu. 

  • Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
  • Komerční reality: kanceláře, coworking;
  • Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
  • Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.

Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry. 

Témata související s realitami:

Související

Doporučujeme